VIDEO: Vracíme se, jásá Krym. K Rusku chce 96,8 procent obyvatel

Simferopol/Moskva/Peking - Při nedělním referendu na Krymu se pro spojení tohoto ukrajinského poloostrova s Ruskem podle vyslovilo 96,8 procenta hlasujících. Oznámil to dnes v Simferopolu šéf volební komise Michail Malyšev. Výsledek nezahrnuje hlasování v největším krymském městě Sevastopolu, které je samostatnou správní jednotkou a hlasuje odděleně. Podle Malyševa se ale celkové výsledky už nebudou výrazně lišit.

Podle zpřesněných konečných výsledků se vyslovilo pro spojení s Ruskem 1,233.002 hlasujících, uvedl Malyšev. K volebním urnám se dostavilo 83,1 procenta obyvatel Krymu, kteří mají volební právo. Pro druhou alternativu, tedy zachování autonomního statusu v rámci Ukrajiny s právem pozdějšího připojení k Rusku, se vyslovilo 31.997 lidí, což je 2,5 procenta hlasujících. Zbytek hlasů byl neplatný.

Krymská města byla podle ruských médií celou noc na nohou, v ulicích manifestovaly davy v povznesené náladě a oslavovaly vidinu návratu do lůna Ruska. Na náměstích vlály ruské, krymské a sovětské vlajky, auta vyzdobená ruskou trikolorou se zapnutými klaksony projížděla ulicemi a lidé hlasitě skandovali "Vracíme se!".

Podle šéfa krymské vlády Sergeje Aksjonova budou oficiální výsledky slavnostně vyhlášeny na mimořádné schůzi krymského parlamentu, která začne v 09:00 SEČ. Bezprostředně poté bude odhlasována oficiální žádost o přistoupení Krymu k Ruské federaci. Ještě dnes má pak podle Aksjonova do Moskvy odletět delegace krymských poslanců, která má s ruskými partnery projednat náležitosti anexe.

"Děkujeme všem občanům Ruska a Krymu, děkujeme vládě Ruské federace a prezidentovi," prohlásil Aksjonov. "Je to naše společné vítězství, je to skutečně historická příležitost, kterou jsme společně dokázali využít," prohlásil krymský premiér.

Rezoluci o připojení k Rusku už dnes ráno jednomyslně schválila sevastopolská radnice. Podle rezoluce se město, kde na Moskvou pronajaté námořní základně sídlí ruská černomořská flotila, se stává samostatným subjektem Ruské federace. V Sevastopolu včera referendum podléhalo zvláštnímu zvláštnímu režimu. Vedle dvou hlavních otázek o budoucnosti Krymu lidé odpovídali také na dotaz, zda i jejich město, které je samostatnou správní jednotkou, se má stát součástí Ruské federace. Na rozdíl od celostátního referenda mělo sevastopolské hlasování platit pouze v případě nadpoloviční volební účasti, uvedl web CT24.

Zdroj: YouTube

Výbor voličů Ukrajiny upozornil, že docházelo k manipulacím s hlasy, hlasovaly údajně i černé duše. „Může za to zjednodušená procedura, kdy se lidé na základě dokladů mohli registrovat, když se nenašli ve volebních seznamech, což jim možná umožnilo i hlasování v jiných referendových místnostech," popsal zpravodaj Českého rozhlasu v Simferopolu Martin Dorazín.

Pozorovatelé byli podle výboru nedůvěryhodní. Předběžné výsledky referenda směla vydávat pouze jedna agentura. Ta je navíc spojená s jedním z poslanců. Evropská unie už chystá sankce proti Rusku kvůli jeho podpoře referenda na Krymu. Dnes se proto sejdou ministři zahraničí zemí Evropské unie, uvedl Rozhlas.cz.

"Sankce by měly být co nejtvrdší, aby se nestalo, že se svět rozdělí do dvou bloků a my budeme zase na hraně, budeme nejvíc na ráně, přestože už budeme na druhé straně," myslí si redaktor zahraniční redakce ČT Zdeněk Velíšek s tím, že nemá na mysli jen ekonomické sankce, ale i politickou izolaci Ruska.

Čína naopak vyzvala ke klidu a zdrženlivosti na Ukrajině. Náměstek čínského ministra zahraničí Li Baodong podle agentury Reuters zdůraznil, že jediný možný způsob urovnání krize je politickými prostředky.

"Doufáme, že si všechny strany zachovají klidnou hlavu, a zabrání tak další eskalaci a zhoršení situace. Politické řešení a dialog jsou jediným východiskem," zdůraznil Li podle agentury Reuters. Hned dvakrát ale odmítl odpovědět na otázku, zda Peking uznává legálnost krymského referenda a jeho výsledek.

Čína se nedomnívá, že sankce proti Moskvě, jak to činí Západ, jsou nejlepším způsobem řešení situace. Peking by také rád pokračoval v rozvíjení "přátelské spolupráce" s Ukrajinou, jejíž nezávislost, svrchovanost a územní celistvost uznává.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy