Ruští vojáci na Krymu zadrželi štáb České televize

Praha/Novoozerne - Ruští ozbrojenci na Krymu na desítky minut zadrželi zpravodaje České televize (ČT) Miroslava Karase a jeho kameramana. Uvedla to dnes ČT. Stalo se tak ve městě Novoozerne na západě poloostrova, kde ruští vojáci obsazovali základnu ukrajinského námořnictva. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes incident odsoudil a označil za hrubé porušení novinářských svobod, případ už je ale podle něj vyřešen. Jak, to neupřesnil.

Ozbrojenci, z nichž se jeden představil jako důstojník ruské armády, podle ČT zabavili štábu kameru a akreditace. Na reportéry mířili zbraněmi, nikam je ale neodvedli a nechali je čekat. Asi po 40 minutách všechno vrátili, paměťová karta v kameře ale byla zničená. Čeští novináři se před zadržením chystali natáčet záběry, jak ukrajinští vojáci opouštějí obklíčenou základnu.Podle Zaorálka způsob zacházení s novináři na Krymu jenom potvrzuje, že na poloostrově nyní nejsou normální poměry a Krym nelze pokládat za místo, které svobodně rozhoduje o svém osudu. "Náš chargé d'affaires v Moskvě se již spojil s panem Karasem, takže v této chvíli já mám informaci, že ta situace, ten jeden případ je vyřešen," dodal Zaorálek.Karas v ČT uvedl, že po počáteční zdrženlivosti, kdy se neoznačení ozbrojenci na Krymu pouze obraceli ke kamerám zády, dělají nyní vše pro to, aby je nikdo nenatáčel. Argumentují podle zpravodaje tím, že novináři jsou na ruském území a vojáky natáčet nesmějí, což přitom ještě před několika dny možné bylo.Velení ukrajinské armády pokračuje v evakuaci ukrajinských vojáků z Krymu, své příslušníky z poloostrova okupovaného Ruskem stahuje také ukrajinská pohraniční stráž. Premiér proruské krymské vlády Sergej Aksjonov vyzval ukrajinské vojáky na poloostrově, aby buď složili přísahu věrnosti Krymu, anebo odevzdali zbraně a poloostrov opustili. Ukrajina žádá OSN, aby byl Krym vyhlášen za demilitarizovanou zónu.Karase a jeho kameramana zadržela loni v prosinci ruská policie na čtyři hodiny v Krasnodarském kraji při natáčení reportáže o přípravě olympiády v Soči. Stalo se tak údajně kvůli nedovolenému překročení hranic. Podle ČT se ale novináři žádného přestupku ani trestného činu nedopustili a pohybovali se v místech, kde předtím působili i jiní zahraniční reportéři.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ruská armáda Česká televize

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy