Británie podle Johnsona podala již 2,4 milionu dávek vakcín

V Británii bylo podáno již 2,4 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Podle televize Sky News to dnes oznámil premiér Boris Johnson. Doplnil přitom, že britské zdravotnictví masivně zrychlí tempo očkování, aby naplnilo vládní cíl do 15. února naočkovat první dávkou alespoň 15 milionů lidí z nejohroženějších skupin. Aktuální epidemickou situaci premiér označil za velmi vážnou.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

"Naočkovali jsme zhruba dva miliony lidí, možná více. Myslím, že to je asi 2,4 milionu dávek, v celém Spojeném království," řekl dnes Johnson při návštěvě vakcinačního centra v Bristolu.

V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech již 8. prosince, před týdnem začali lékaři podávat i vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.

V první vlně očkovaných, kteří již dostali obě dávky vakcíny, byl podle dřívějšího sdělení Downing Street například premiérův osmdesátiletý otec Stanley Johnson. Očkovací strategie ale byla od té doby upravena, a lidé si tak na druhou dávku musí počkat o trochu déle. Opatření má zemi umožnit naočkovat první dávku vakcíny co nejvíce lidí.

Epidemickou situaci ve Spojeném království dnes premiér podle agentury Reuters označil za nebezpečnou. Doplnil přitom, že v některých místech jsou problémy s nedostatkem kyslíku.

"Je to závod s časem, protože všichni vidíme hrozbu, které náš (systém veřejného zdravotnictví) NHS čelí a tlak, jemuž je vystaven," řekl. Poukázal přitom na vysokou obsazenost lůžek intenzivní péče a " dokonce i nedostatek kyslíku na některých místech". "Nacházíme se ve velmi nebezpečné situaci," uvedl premiér. To nejhorší, co by obyvatelé Spojeného království podle něj nyní mohli udělat, je se nechat unést uspěšným startem vakcinační kampaně a nepřiznat si realitu současné epidemické situace.

Vakcínu podle premiéra dostalo již 40 procent lidí starších 80 let a asi 23 procent klientů domovů pro seniory. Johnson rovněž poznamenal, že zrychlit tempo očkování a naplnit také vládní cíl pro nadcházející týdny bude možné ale náročné.

Na dotaz, zda zpřísní protikoronavirová opatření, premiér odpověděl, že lidé musí dodržovat stávající restrikce a pokud tak neučiní, tak další zpřísnění nevylučuje. "Zpřísníme, tam kde budeme muset," řekl.

V Británii, která má 67 milionů obyvatel, od počátku prosince opět rostou denní přírůstky nakažených, minulý týden se několikrát dostaly nad 60.000. Celkem se nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než tří milionů lidí. S covidem-19 v Británii zemřelo přes 81.000 nakažených. V britských statistikách úmrtí se přitom objevují pouze lidé, kteří měli během čtyř týdnů před smrtí pozitivní test na koronavirus.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí…

20.01.2021 00:01 NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama