V Británii bylo podáno již 2,4 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Podle televize Sky News to dnes oznámil premiér Boris Johnson. Doplnil přitom, že britské zdravotnictví masivně zrychlí tempo očkování, aby naplnilo vládní cíl do 15. února naočkovat první dávkou alespoň 15 milionů lidí z nejohroženějších skupin. Aktuální epidemickou situaci premiér označil za velmi vážnou.
"Naočkovali jsme zhruba dva miliony lidí, možná více. Myslím, že to je asi 2,4 milionu dávek, v celém Spojeném království," řekl dnes Johnson při návštěvě vakcinačního centra v Bristolu.
V Británii se začalo očkovat přípravkem firem Pfizer a BioNTech již 8. prosince, před týdnem začali lékaři podávat i vakcínu vyvinutou firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.
V první vlně očkovaných, kteří již dostali obě dávky vakcíny, byl podle dřívějšího sdělení Downing Street například premiérův osmdesátiletý otec Stanley Johnson. Očkovací strategie ale byla od té doby upravena, a lidé si tak na druhou dávku musí počkat o trochu déle. Opatření má zemi umožnit naočkovat první dávku vakcíny co nejvíce lidí.
Epidemickou situaci ve Spojeném království dnes premiér podle agentury Reuters označil za nebezpečnou. Doplnil přitom, že v některých místech jsou problémy s nedostatkem kyslíku.
"Je to závod s časem, protože všichni vidíme hrozbu, které náš (systém veřejného zdravotnictví) NHS čelí a tlak, jemuž je vystaven," řekl. Poukázal přitom na vysokou obsazenost lůžek intenzivní péče a " dokonce i nedostatek kyslíku na některých místech". "Nacházíme se ve velmi nebezpečné situaci," uvedl premiér. To nejhorší, co by obyvatelé Spojeného království podle něj nyní mohli udělat, je se nechat unést uspěšným startem vakcinační kampaně a nepřiznat si realitu současné epidemické situace.
Vakcínu podle premiéra dostalo již 40 procent lidí starších 80 let a asi 23 procent klientů domovů pro seniory. Johnson rovněž poznamenal, že zrychlit tempo očkování a naplnit také vládní cíl pro nadcházející týdny bude možné ale náročné.
Na dotaz, zda zpřísní protikoronavirová opatření, premiér odpověděl, že lidé musí dodržovat stávající restrikce a pokud tak neučiní, tak další zpřísnění nevylučuje. "Zpřísníme, tam kde budeme muset," řekl.
V Británii, která má 67 milionů obyvatel, od počátku prosince opět rostou denní přírůstky nakažených, minulý týden se několikrát dostaly nad 60.000. Celkem se nákaza virem SARS-CoV-2 prokázala u více než tří milionů lidí. S covidem-19 v Británii zemřelo přes 81.000 nakažených. V britských statistikách úmrtí se přitom objevují pouze lidé, kteří měli během čtyř týdnů před smrtí pozitivní test na koronavirus.
Související

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
Aktuálně se děje
včera

Důchody a novinka ohledně tisícovky navíc. V červenci nastává změna
včera

Australanka je vinná z trojnásobné vraždy. Smrtícím prostředkem se staly houby
včera

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
včera

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
včera

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
včera

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
včera

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
včera

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
včera

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
včera

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
včera

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
včera

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
včera

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
včera

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
včera

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
včera

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
včera

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
včera

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
včera

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
včera
Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.
Zdroj: Jakub Jurek