Člověk nakažený koronavirem může infikovat až 59 000 lidí, tvrdí britský expert

Pandemie koronaviru ve světě nabírá na síle. Nejrizikovější oblastí nákazy se po Číně stala Evropa. Dle odborníků stačí jen jedna jediná infikovaná osoba k tomu, aby nakazila dalších 59 000. Informoval o tom deník Business Insider. I proto se omezení mezilidského kontaktu na minimum zdá k poražení tohoto viru klíčové.

Specialista na intenzivní péči a ředitel Institutu pro zdraví a výkon University College of London, Hugh Montgomery, uvedl, že koronavirus je třikrát více infekční než chřipka, díky čemuž se i rychleji šíří.

,,Pokud onemocním běžnou chřipkou, reálně nakazím asi 1.3, 1.4 lidí. Ti to přenesou na další a tak dál. V momentě, kdy se to zopakuje desetkrát, jsem zodpovědný za nákazu zhruba čtrnácti lidí. Protože koronavirus je velice infekční, jeden člověk může nakazit další tři, což se nemusí zdát jako takový rozdíl, ale v rámci těchto deseti cyklů mohu být zodpovědný až za 59 000 případů.“

Odhady Světové zdravotnické organizace se od Montgomeryho teorie lehce liší. Podle WHO se od jednoho člověka může v průměru nakazit asi 1.4 až 2.5 lidí.

I přes to, že většina zemí nařídila omezit pohyb a kontakt s lidmi, nejsou tato nařízení vždy striktně dodržována. Montgomery je ale vzhledem k rychlému šíření viru považuje v boji s nákazou za klíčová. ,,Pokud jste natolik nezodpovědní a myslíte si, že se jen nakazíte nějakou chřipkou, uvědomte si, že tohle není o vás, ale o lidech kolem,“ dodal.

Výkonný ředitel WHO navíc varuje, že srovnávat koronavirus s chřipkou není na místě. Přestože mají podobné symptomy, je dle jeho slov koronavirus zcela unikátní a v tomto ohledu odlišný od veškerých jiných onemocnění, která jsou nám známá.

Rychlost, jakou se koronavirus je schopen šířit, byla poprvé vypozorována v Jižní Koreji u tzv. pacientky 31. Agentura Reuters tehdy informovala o případu jednašedesátileté ženy z města Tegu, která během jednoho shromáždění v místním kostele nakazila 70 ze 104 lidí. Právě Jižní Korea je jednou ze zemí, kde se pandemie zdá být na ústupu, a to právě díky přísným izolačním opatřením. 

Podle Institutu globálního zdraví v Barceloně, IS Global, je dalším důvodem pro tak rychlé šíření nákazy koronavirem schopnost jeho přenosu z člověka na člověka ještě před tím, než se znatelně projeví příznaky nákazy. Institut navíc uvádí, že základní reprodukční číslo udávané organizací WHO nebo profesorem Montgomerym může být v určitých případech i daleko vyšší.

Někteří tzv. „superpřenašeči“ mohou infikovat až na 16 dalších lidí. Právě v infekčnosti lidí bez viditelných příznaků vidí IS Global jeden z největších problémů pro zachycení a zastavení šíření nákazy.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy