Covid-19: Další stovky mrtvých v britských nemocnicích, vážný problém má Nizozemsko

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 861 lidí nakažených koronavirem. Dnešní počet obětí nemoci covid-19 je v tomto týdnu zatím nejvyšší. Celkem si v Británii onemocnění vyžádalo již 13.729 životů, informovala s odvoláním na místní zdravotnické úřady agentura Reuters. Virem SARS-CoV-2 se v zemi nakazilo už přes 100.000 lidí. Karanténní opatření přijatá v boji s koronavirem dnes britská vláda prodloužila nejméně o tři týdny.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve středu úřady v hlásily 761 mrtvých, v úterý 778 a v pondělí 717 obětí. Dosud nejvyšší denní bilanci - 980 mrtvých - Británie oznámila 10. dubna.

"Testováno bylo 327.608 lidí, z nichž 103.093 vyšly testy pozitivní," uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Za 24 hodin přibylo přes 4600 nakažených, tedy zhruba stejně jako předchozí den. Hranici 100.000 nakažených překonalo kromě Británie již jen pět zemí: Spojené státy, Španělsko, Itálie, Francie a Německo.

Ministr zahraničí Dominic Raab, který zastupuje koronavirem nakanženého a stále nemocného premiéra Borise Johnsona, dnes oznámil, že přijatá karanténní opatření zůstanou v platnosti další "nejméně tři týdny". "Zmírnit kterékoli z opatření, jež jsou nyní v platnosti, by znamenalo riskovat škody na veřejném zdraví i hospodářství," uvedl Raab.

Stanovit termíny, kdy budou kroky rušeny, jak to udělaly některé jiné evropské země včetně Česka, by podle ministra zahraničí bylo v současné situaci nezodpovědné. Začít mluvit o rušení omezení bude podle něj možné, až bude zdravotnický systém zvládat nápor pacientů a bude klesat počet nakažených i zemřelých. "Pokud budeme v uvolňování opatření, která máme, příliš spěchat, budeme riskovat, že všechny oběti, které jsme přinesli, a pokrok, který jsme udělali, přijdou vniveč," zdůraznil Raab.

Britové podle současných pravidel, která premiér Johnson ohlásil 23. března, mohou ven vycházet jen kvůli nákupům nezbytných věcí, práci nebo návštěvě lékaře. Venku mohou také jednou denně sportovat. Uzavřené jsou školy i většina obchodů.

Více než 90 procent všech obětí covid-19 v Británii trpělo podle místního statistického úřadu i jinou chorobou. Nejčastěji se jednalo o problémy se srdcem, demenci a nemoci dýchacího ústrojí. V průměru měly oběti covid-19 tři další zdravotní problémy, vyplývá z analýzy téměř 4000 březnových úmrtí na covid-19 v Anglii a Walesu.

Podle britských statistiků je u mužů dvakrát větší než u žen riziko, že nemoci způsobené koronavirem podlehnou. Překvapením není zjištění, že riziko roste i s věkem. Výrazně nebezpečí smrti na covid-19 narůstá po šedesátce.

Vedoucí oddělení zdravotních statistik Nick Stripe upozornil, že v posledních týdnech klesl počet lidí, kteří zemřeli na nemoci srdce a na mrtvici. Podle něj to může znamenat, že místo nich těmto osobám smrt přivodil právě koronavirus. Existují podle něj ale také důkazy, že úmrtí na koronavirus. Oběťmi covid-19 tedy nejsou jen ti, kteří by beztak zemřeli na něco jiného.

V Belgii bylo od středy nahlášeno dalších 417 úmrtí spojených s nemocí covid-19, čímž tam oficiální bilance epidemie narostla na 4857 obětí. Země v údajích jako jedna z mála zohledňuje i úmrtí mimo nemocniční péči a také dnes tvoří většinu denního přírůstku případy hlášené z domovů důchodců. Počet nově odhalených případů nákazy koronavirem je po středečním rekordu skoro poloviční. Sousední Nizozemsko hlásí podobná denní čísla jako v posledních dvou týdnech.

Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) aktuálně eviduje 29.214 případů nákazy koronavirem a 3315 mrtvých, přičemž součty dnes narostly o 1061, respektive 181.

Čerstvé výsledky studie krevních vzorků ovšem naznačují, že skutečný počet infikovaných je v Nizozemsku v řádu statisíců. Výzkum, o kterém dnes informoval šéf RIVM Jaap van Dissel, ukazuje, že protilátky proti viru SARS-CoV-2 by v krvi mohla mít tři procenta obyvatel země s populací okolo 17 milionů. "Z toho si můžete dopočítat, že je to několik stovek tisíc," citovala van Dissela agentura Reuters, která podotýká, že testy na koronavirus se zatím v Nizozemsku provádí jen u vážně nemocných osob a zdravotníků.

V méně lidnaté Belgii už laboratoře potvrdily nákazu u 34.809 lidí. Po středečním rekordu v podobě 2454 nových případů jich bylo za dalších 24 hodin nahlášeno 1236. Z nově oznámených úmrtí bylo podle veřejnoprávní vysílací společnosti RTBF 289 nahlášeno z pečovatelských zařízení. Ačkoli jsou počítána do oficiální bilance obětí covid-19, ne u všech zemřelých byla laboratorně potvrzena infekce koronavirem.

Belgická bilance mrtvých je v Evropě pátá nejvyšší po Itálii, Španělsku, Francii a Británii. Pozitivním signálem je ovšem vývoj statistiky o vytíženosti nemocnic. Ve středu počet pacientů hospitalizovaných v Belgii s covid-19 klesl pod 5500, zatímco lidí na jednotkách intenzivní péče už bylo méně než 1200.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Vakcína návrat běžného života nepřinese, obává se expert

23.10.2020 00:01 NÁZOR - Ti, kteří chovají naději v brzký příchod vakcíny proti covidu-19, byli zřejmě povzbuzeni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama