Covid-19: Další stovky mrtvých v britských nemocnicích, vážný problém má Nizozemsko

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 861 lidí nakažených koronavirem. Dnešní počet obětí nemoci covid-19 je v tomto týdnu zatím nejvyšší. Celkem si v Británii onemocnění vyžádalo již 13.729 životů, informovala s odvoláním na místní zdravotnické úřady agentura Reuters. Virem SARS-CoV-2 se v zemi nakazilo už přes 100.000 lidí. Karanténní opatření přijatá v boji s koronavirem dnes britská vláda prodloužila nejméně o tři týdny.

Ve středu úřady v hlásily 761 mrtvých, v úterý 778 a v pondělí 717 obětí. Dosud nejvyšší denní bilanci - 980 mrtvých - Británie oznámila 10. dubna.

"Testováno bylo 327.608 lidí, z nichž 103.093 vyšly testy pozitivní," uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Za 24 hodin přibylo přes 4600 nakažených, tedy zhruba stejně jako předchozí den. Hranici 100.000 nakažených překonalo kromě Británie již jen pět zemí: Spojené státy, Španělsko, Itálie, Francie a Německo.

Ministr zahraničí Dominic Raab, který zastupuje koronavirem nakanženého a stále nemocného premiéra Borise Johnsona, dnes oznámil, že přijatá karanténní opatření zůstanou v platnosti další "nejméně tři týdny". "Zmírnit kterékoli z opatření, jež jsou nyní v platnosti, by znamenalo riskovat škody na veřejném zdraví i hospodářství," uvedl Raab.

Stanovit termíny, kdy budou kroky rušeny, jak to udělaly některé jiné evropské země včetně Česka, by podle ministra zahraničí bylo v současné situaci nezodpovědné. Začít mluvit o rušení omezení bude podle něj možné, až bude zdravotnický systém zvládat nápor pacientů a bude klesat počet nakažených i zemřelých. "Pokud budeme v uvolňování opatření, která máme, příliš spěchat, budeme riskovat, že všechny oběti, které jsme přinesli, a pokrok, který jsme udělali, přijdou vniveč," zdůraznil Raab.

Britové podle současných pravidel, která premiér Johnson ohlásil 23. března, mohou ven vycházet jen kvůli nákupům nezbytných věcí, práci nebo návštěvě lékaře. Venku mohou také jednou denně sportovat. Uzavřené jsou školy i většina obchodů.

Více než 90 procent všech obětí covid-19 v Británii trpělo podle místního statistického úřadu i jinou chorobou. Nejčastěji se jednalo o problémy se srdcem, demenci a nemoci dýchacího ústrojí. V průměru měly oběti covid-19 tři další zdravotní problémy, vyplývá z analýzy téměř 4000 březnových úmrtí na covid-19 v Anglii a Walesu.

Podle britských statistiků je u mužů dvakrát větší než u žen riziko, že nemoci způsobené koronavirem podlehnou. Překvapením není zjištění, že riziko roste i s věkem. Výrazně nebezpečí smrti na covid-19 narůstá po šedesátce.

Vedoucí oddělení zdravotních statistik Nick Stripe upozornil, že v posledních týdnech klesl počet lidí, kteří zemřeli na nemoci srdce a na mrtvici. Podle něj to může znamenat, že místo nich těmto osobám smrt přivodil právě koronavirus. Existují podle něj ale také důkazy, že úmrtí na koronavirus. Oběťmi covid-19 tedy nejsou jen ti, kteří by beztak zemřeli na něco jiného.

V Belgii bylo od středy nahlášeno dalších 417 úmrtí spojených s nemocí covid-19, čímž tam oficiální bilance epidemie narostla na 4857 obětí. Země v údajích jako jedna z mála zohledňuje i úmrtí mimo nemocniční péči a také dnes tvoří většinu denního přírůstku případy hlášené z domovů důchodců. Počet nově odhalených případů nákazy koronavirem je po středečním rekordu skoro poloviční. Sousední Nizozemsko hlásí podobná denní čísla jako v posledních dvou týdnech.

Nizozemský ústav pro veřejné zdraví a životní prostředí (RIVM) aktuálně eviduje 29.214 případů nákazy koronavirem a 3315 mrtvých, přičemž součty dnes narostly o 1061, respektive 181.

Čerstvé výsledky studie krevních vzorků ovšem naznačují, že skutečný počet infikovaných je v Nizozemsku v řádu statisíců. Výzkum, o kterém dnes informoval šéf RIVM Jaap van Dissel, ukazuje, že protilátky proti viru SARS-CoV-2 by v krvi mohla mít tři procenta obyvatel země s populací okolo 17 milionů. "Z toho si můžete dopočítat, že je to několik stovek tisíc," citovala van Dissela agentura Reuters, která podotýká, že testy na koronavirus se zatím v Nizozemsku provádí jen u vážně nemocných osob a zdravotníků.

V méně lidnaté Belgii už laboratoře potvrdily nákazu u 34.809 lidí. Po středečním rekordu v podobě 2454 nových případů jich bylo za dalších 24 hodin nahlášeno 1236. Z nově oznámených úmrtí bylo podle veřejnoprávní vysílací společnosti RTBF 289 nahlášeno z pečovatelských zařízení. Ačkoli jsou počítána do oficiální bilance obětí covid-19, ne u všech zemřelých byla laboratorně potvrzena infekce koronavirem.

Belgická bilance mrtvých je v Evropě pátá nejvyšší po Itálii, Španělsku, Francii a Británii. Pozitivním signálem je ovšem vývoj statistiky o vytíženosti nemocnic. Ve středu počet pacientů hospitalizovaných v Belgii s covid-19 klesl pod 5500, zatímco lidí na jednotkách intenzivní péče už bylo méně než 1200.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Nizozemí Belgie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 55 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy