Expert WHO: Omezování pohybu nestačí, COVID-19 se po něm může vrátit

Vládám k úspěšnému boji proti koronaviru nestačí jen poslat obyvatele svých zemí do preventivní karantény. Omezení pohybu musí provázet i důsledné testování všech potenciálních nakažených a další zdravotnická opatření. Vyplývá to z dnešního rozhovoru předního experta Světové zdravotnické organizace (WHO) Mika Ryana ve vysílání televize BBC. Varoval, že bez doplňkových kroků se po uvolnění karanténních režimů může virus znovu začít rychle šířit.

"U té povinné izolace je riziko... pokud nyní nezavedeme silná opatření v oblasti veřejného zdraví, tak až ta omezení pohybu a izolace skončí, existuje riziko, že nákaza vyskočí zase nahoru," uvedl Ryan, který je hlavním analytikem WHO pro krizové situace.

Karanténa se aktuálně po celém světě vztahuje na stamiliony lidí, mimo jiné v řadě evropských zemí včetně Česka nebo také v nejlidnatějším americkém státu Kalifornii. V Číně, Singapuru nebo v Jižní Koreji, které podle Ryana mohou být pro zbytek světa vzorem, však vedle omezení pohybu obyvatel boj proti koronaviru znamenal i další rozsáhlé změny.

"To, na co se především musíme zaměřit, je najít lidi, kteří jsou nemocní, kteří virus mají, vystopovat jejich kontakty a izolovat je," řekl expert WHO v pořadu moderátora Andrewa Marra. "Jakmile budeme mít potlačené šíření, musíme tomu viru jít po krku. Musíme přejít do protiútoku," vysvětloval.

Pro pacienty nakažené koronavirem zatím neexistuje spolehlivý lék a před infekcí neochrání žádná z dostupných vakcín. Podle analýzy BBC už vědci v různých zemích pracují na více než 20 očkovacích látkách, přičemž výzkum jde kupředu "zběsilým" tempem. I kdyby se ale některému z týmů podařilo do konce roku vakcínu vyvinout, zbývala by ještě další nelehká výzva v podobě její masové výroby.

Na otázku, kdy mohou lidé v Británii počítat s očkováním proti nemoci COVID-19, Ryan odpověděl, že je třeba na věc nahlížet realisticky. "Musíme mít jistotu, že (vakcína) je naprosto bezpečná... mluvíme tady nejméně o roku," uvedl. Dodal, že příslušná látka se nakonec objeví, ale "my se musíme dát do díla a činit potřebné kroky teď".

Související

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Vědci Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy