Johnson a Pompeo jednali o počínání Číny v Hongkongu

Počínání Číny v Hongkongu a v čínské provincii Si-ťiang, která je domovem menšinových Ujgurů, bylo mezi tématy dnešního setkání britského premiéra Borise Johnsona s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.

Boris Johnson
doporučujeme

Ministr přijel do Londýna projednat hlavně postup vůči Číně, informovala agentura Reuters. Upozornila přitom, že se návštěva koná krátce po rozhodnutí Londýna vypovědět čínskou firmu Huawei Technologies z budování sítí páté generace (5G) v Británii.

Johnsonova kancelář ve zprávě o dnešním jednání uvedla, že premiér a ministr hovořili o "globální bezpečnosti a o tématech zahraniční politiky včetně postupu Pekingu v Hongkongu a Si-ťiangu a dále také o Íránu a blízkovýchodním mírovém procesu". Kladli důraz na vyjednání dobré britsko-americké smlouvy o volném obchodu, která bude přínosná pro obě strany, uvádí se v informaci Johnsonova úřadu.

Johnson připomněl Pompeovi také případ Brita Harryho Dunna, který zatěžuje vztahy obou zemí. Mladík zemřel loni po srážce s autem, za jehož volantem seděla žena amerického diplomata Anne Sacoolasová. Dunnova rodina zažalovala ministra zahraničí Dominika Raaba za maření vyšetřování, protože žena mohla odcestovat z Británie.

"Harrymu Dunnovi se musí dostat spravedlnosti," zdůraznil podle Downing Street Johnson při dnešním jednání.

Pompeo setkání hodnotil jako dobrou diskusi. "Dnešní kvalitní rozhovor o tématech zahrnujících telekomunikační sítě 5G i dohodu o volném obchodu byl možný díky našim dlouhodobým a pevným dvoustranným vztahům," řekl Pompeo, který se má sejít i s Raabem, hongkongským demokratickým aktivistou Nathanem Lawem a někdejším britským guvernérem Hongkongu Chrisem Pattenem. Čína Británii za rozhodnutí k Huawei kritizovala a upozornila, že to poškodí britskou ekonomiku, odradí investory a zbrzdí obchod.

Pompeo do sídla britského premiéra dorazil kolem poledne bez roušky, kterou neměl ani Johnson. Posadili se ale do bezpečné, více než metrové vzdálenosti od sebe. "Tento fyzický odstup neznamená odstup diplomatický ani politický," zažertoval k tomu Johnson.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusové se bouří proti výsledku voleb. Policie skládá zbraně, píše…

10.08.2020 07:16 Kandidátka běloruské opozice na prezidentský úřad Svjatlana Cichanouská vyzvala bezpečnostní síly,…

Nepokoje v Minsku: Policie tvrdě zasahuje proti demonstrujícím, najela do…

09.08.2020 23:10 Zejména v metropoli Minsku běloruská policie zasahuje proti lidem, kteří v ulicích protestují proti…

Bělorusové hlasovali i na ambasádě v ČR, na Václavském náměstí se…

09.08.2020 20:24 Aktualizováno Stovky Bělorusů dnes v Praze projevily zájem odevzdat na běloruském velvyslanectví v Troji hlas v…

Lukašenko obhájil post prezidenta, volby se konaly v atmosféře strachu

09.08.2020 20:21 Aktualizováno Prezidentské volby v Bělorusku podle odhadů přesvědčivě vyhrál dosavadní autoritářský vládce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama