Johnson bude v pondělí jednat se špičkami EU o budoucích vztazích

Britský premiér Boris Johnson bude v pondělí prostřednictvím videokonference jednat s trojicí vrcholných představitelů Evropské unie, aby se pokusili oživit jednání o vztazích EU a Británie po brexitu. Na twitteru o tom dnes informoval mluvčí předsedy unijních summitů.

Boris Johnson
doporučujeme

Dosavadní jednání o budoucích vztazích nepřinesla zásadní průlom. Do konce června přitom musí Londýn oznámit, zda chce prodloužit takzvané přechodné období.

Předseda Evropské rady Charles Michel podle svého mluvčího souhlasil po telefonátu s Johnsonem, že uspořádá v pondělí 15. června odpoledne vrcholnou schůzku, které se zúčastní také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Jednat budou prostřednictvím videokonference.

Británie po referendu z roku 2016 a letech vnitrobritských politických sporů opustila Evropskou unii 31. ledna letošního roku. Členem evropského bloku a jeho předchůdců byla 47 let.

Do konce tohoto roku ale Británie zůstává v takzvaném přechodném období, v němž by mělo být domluveno, jak vzájemné vztahy nově uspořádat. Británie v této době už sice není členem EU, musí ale dál dodržovat její pravidla. Na jejich podobu ale už nemá vliv. Právě proto řada britských politiků včetně premiéra Johnsona dlouhodobě odmítá o prodloužení přechodného období uvažovat.

Jednání o budoucích vztazích začala v únoru. Minulý pátek hlavní vyjednavači EU Michel Barnier a Británie David Frost prohlásili, že další kolo jednání nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových otázkách. Jednou z mála věcí, na kterých se shodli, je, že tempo rozhovorů musí výrazně zrychlit. K tomu by měla nyní přispět právě také diskuse za účasti Johnsona, Michela, von der Leyenové a Sassoliho.

Hlavními spornými body mezi evropským blokem a Londýnem zůstávají rybolov a sladění pravidel hospodářské soutěže, které jsou pro Brusel podmínkou pro jednání o volném obchodu. Uzavření obchodní dohody je přitom hlavním cílem Británie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama