Johnson bude v pondělí jednat se špičkami EU o budoucích vztazích

Britský premiér Boris Johnson bude v pondělí prostřednictvím videokonference jednat s trojicí vrcholných představitelů Evropské unie, aby se pokusili oživit jednání o vztazích EU a Británie po brexitu. Na twitteru o tom dnes informoval mluvčí předsedy unijních summitů.

Boris Johnson
doporučujeme

Dosavadní jednání o budoucích vztazích nepřinesla zásadní průlom. Do konce června přitom musí Londýn oznámit, zda chce prodloužit takzvané přechodné období.

Předseda Evropské rady Charles Michel podle svého mluvčího souhlasil po telefonátu s Johnsonem, že uspořádá v pondělí 15. června odpoledne vrcholnou schůzku, které se zúčastní také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Jednat budou prostřednictvím videokonference.

Británie po referendu z roku 2016 a letech vnitrobritských politických sporů opustila Evropskou unii 31. ledna letošního roku. Členem evropského bloku a jeho předchůdců byla 47 let.

Do konce tohoto roku ale Británie zůstává v takzvaném přechodném období, v němž by mělo být domluveno, jak vzájemné vztahy nově uspořádat. Británie v této době už sice není členem EU, musí ale dál dodržovat její pravidla. Na jejich podobu ale už nemá vliv. Právě proto řada britských politiků včetně premiéra Johnsona dlouhodobě odmítá o prodloužení přechodného období uvažovat.

Jednání o budoucích vztazích začala v únoru. Minulý pátek hlavní vyjednavači EU Michel Barnier a Británie David Frost prohlásili, že další kolo jednání nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových otázkách. Jednou z mála věcí, na kterých se shodli, je, že tempo rozhovorů musí výrazně zrychlit. K tomu by měla nyní přispět právě také diskuse za účasti Johnsona, Michela, von der Leyenové a Sassoliho.

Hlavními spornými body mezi evropským blokem a Londýnem zůstávají rybolov a sladění pravidel hospodářské soutěže, které jsou pro Brusel podmínkou pro jednání o volném obchodu. Uzavření obchodní dohody je přitom hlavním cílem Británie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Rusko má 6611 nových případů koronaviru, roste počet obětí pandemie

11.07.2020 11:56 Rusko dnes oznámilo 6611 nových případů nákazy koronavirem a 188 mrtvých v souvislosti s nemocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy