Johnson po prohře své strany v doplňovacích volbách řekl, že půjde dál

Britský premiér Boris Johnson po prohře své Konzervativní strany ve čtvrtečních doplňovacích volbách ve dvou obvodech řekl, že bude voličům naslouchat, ale že půjde dál. Slíbil, že bude dělat víc v situaci, kdy se lidé potýkají s rychle rostoucími životními náklady. Podle vicepremiéra Dominica Raaba se strana příliš soustředila na vlastní problémy místo na potíže obyvatel Británie.

"Myslím, že bych měl naslouchat tomu, co lidé říkají. Zejména o potížích, kterým čelí v souvislosti s životními náklady, které jsou podle mého pro většinu lidí problémem číslo jedna," řekl Johnson.

Po čtvrteční volební porážce konzervativci přijdou ve sněmovně o dva mandáty. O jedno křeslo si polepší labouristé, kteří vyhráli v obvodu Wakefield, a o jedno liberální demokraté, kteří vyhráli v obvodě Tiverton a Honiton. Předseda Konzervativní strany Oliver Dowden následně oznámil rezignaci.

Bývalý předseda Konzervativní strany Michael Howard dnes v rozhovoru na stanici BBC Radio 4 vyzval Johnsona k rezignaci. V rozhovoru odmítl sdělit, zda by hlasoval pro vyslovení nedůvěry premiérovi, kdyby stále byl poslancem.

Ministryně kultury Nadine Dorriesová na svůj twitterový účet napsala, že "včerejšek byl připomenutím, jak důležité je pokračovat v plnění vládních slibů". Dodala ale také, že historie podle ní ukazuje, jak zbytečné jsou doplňovací volby, a že jejich výsledky nevypovídají vůbec o ničem.

"Myslím, že naši pozornost odvedla Partygate, interní věci v parlamentu. Lidé ale chtějí vidět, že se zaměřujeme na jejich priority," řekl rozhlasové stanici BBC vicepremiér Raab. Jako Partygate se označuje skandál, který vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v sídle premiéra v Downing Street v době, kdy v Británii kvůli šíření covidu-19 platil přísný lockdown. Podle nejmenovaného zdroje z Konzervativní strany citovaného agenturou Reuters jsou nynější porážky výsledkem toho, jak média "donekonečna" informovala o večírcích v Downing Street.

Začátkem června konzervativci hlasovali o vyslovení nedůvěry Johnsonovi, hlasování však dopadlo v jeho prospěch. Bývalý náměstek předsedy vlády za konzervativce Michael Heseltine je dnes jako nezařazený členem Sněmovny lordů, horní komory britského parlamentu. V rozhovoru na stanici Sky News řekl, že si myslí, že z nadcházejících voleb do konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 vzejde předseda, který prosadí druhé hlasování o vyslovení nedůvěry premiéru Johnsonovi. Podle Heseltinea by premiér takovým hlasováním už neprošel úspěšně.

Stanice BBC uvádí, že v obvodě Tiverton a Honiton v hrabství Devon konzervativci vyhrávali od roku 1997. V obou obvodech, kde se doplňovací volby konaly, odstoupili z funkce konzervativní poslanci. Poslanec za obvod Wakefield Imran Ahmad Khan se vzdal mandátu kvůli obvinění, že sexuálně obtěžoval patnáctiletého chlapce. Dlouholetý poslanec za Tiverton a Honiton Neil Parish podal demisi, když byl přistižen, jak v jednacím sále sněmovny sleduje pornografická videa.

Nově zvolený liberálně demokratický poslanec za Tiverton a Honiton Richard Foord dnes vyzval Johnsona, "aby odešel - a to hned". "Naše země je skvělá, ale každý den, kdy se Boris Johnson drží v úřadě, znamená další ostudu, chaos a lajdáctví," cituje ho BBC.

Související

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Boris Johnson

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 35 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy