Kdo může za zmar v Sýrii? Odpověď analytika Evropu nepotěší

NÁZOR - Ve chvíli, kdy americký prezident Donald Trump minulý měsíc oznámil, že stáhne tisícovku příslušníků zvláštních sil ze severovýchodní Sýrie, Evropa byla rázem na nohou, připomíná Benjamin Haddad v komentáři pro server Politico. Mezinárodněpolitický analytik z think tanku Atlantic Council připouští, že Trumpovo rozhodnutí skutečně bude mít větší dopad na bezpečnost Evropy než Spojených států.

Laciné morální odsudky

Evropské vlády odsoudily následnou tureckou invazi a její katastrofální humanitární dopady na syrské Kurdy, varovaly před potenciální obnovou teroristických skupin a kritizovaly opuštění spojenců Trumpem, nastiňuje analytik. Morální odsudky a vyjadřování obav ale označuje za laciné, protože evropští politici se nemohou vyvléknout z podílu, který nesou na současné situaci v Sýrii, jelikož je způsobila i jejich pasivita.

Trumpovo stažení vojsk ze Sýrie bylo naprosto předvídatelné, zdůrazňuje Haddad. Připomíná, že prezident již roky tvrdí, že Spojené státy se na Blízkém východě angažují přespříliš a jejich roli by měl plnit někdo jiný.

Během kampaně v roce 2016 Trump za svůj cíl označil zničení Islámského státu (IS)  a odchod z regionu, v dubnu 2018 prohlásil, že je čas poslat vojáky domů, což zopakoval loni v prosinci a dohnal k rezignaci svého ministra obrany Jima Mattise, shrnuje odborník. Dodává, že Evropané vždy reagovali stejně - odsuzovali a pokoušeli se změnit prezidentovo rozhodnutí, často ve spolupráci s jeho poradci.

"Místo aby se připravovali na nevyhnutelné, Evropané si mysleli, že mohou spoléhat na 'dospělé v místnosti' - tenčící se skupinu poradců s údajnou schopností změnit prezidentovo mínění či dokonce zcela obejít Oválnou pracovnu," pokračuje expert. Deklaruje, že toto očividně nezafungovalo, přesto evropští politici stále doufají, že Trump se umoudří.

Haddad pokládá otázku, co když se tak nestane. Evropským politikům doporučuje, aby si konečně uvědomili, že šéf Bílého domu činí, co říká, že učiní, a to, co může Evropa od Trumpa očekávat do budoucna, naznačuje jeho prohlášení po zabití vůdce IS Abú Bakra Bagdádího.

Trump soudí, že zůstaly v regionu osamoceny a chce pryč, upozorňuje analytik. Připomíná, že prezident poděkoval za pomoc Rusku, Turecku a Kurdům, jmenoval americké občany, které IS zabil, ale během tiskové konference neodkázal na útoky této organizace v Evropě, ani nikterak nezmínil evropské angažmá, pouze vyjádřil "zklamání" z toho, že evropské země nepřijaly zpět více bojovníků IS, kteří mají jejich občanství.

Silná rétorika nestačí   

Brutální kritika, kterou Trump sype na hlavu Evropanů, je jako obvykle přehnaná, připouští Haddad. Poukazuje, že ze zhruba 11 tisíc bojovníků IS zadržovaných ve věznicích na severovýchodě Sýrie má okolo 9 tisíc irácké a syrské občanství, Evropané se aktivně účastnili koalice proti IS a přispěli na rekonstrukci osvobozených regionů, navíc začali zvyšovat výdaje na obranu.  

"Hlavní body amerického prezidenta však platí," píše odborník. Konstatuje, že Evropané mají zájem zabránit obnově teroristických skupin a nové vlně nekontrolované migrace, ale spoléhají na to, že těžkou práci za ně odvede Washington.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Podle experta je čas představit si alternativní scénář - co kdyby po Trumpově zvolení, případně po jeho prohlášení, že hodlá stáhnout americké vojáky, politici z Francie, Německa, Británie, Itálie a Polska rozhodli o vytvoření společných jednotek, navýšili zdroje a vycvičili expediční sbor, který by do regionu vyslali.

Takový zásadní posun ve strategii si žádá enormní kuráž, přiznává Haddad. Konstatuje, že mnozí by argumentovali, že evropské jednotky nebudou tak silné jako jednotky globální supervelmoci, ale převzetí úkolů, které plní americké síly v severovýchodní Sýrii, není mimo schopnosti Evropanů, především pokud by svůj postup koordinovali s Pentagonem, aby bylo zajištěno hladké předání správy bezpečné zóny v regionu.

Pokud se toto zdá momentálně jako nereálné, jde pouze o škodu pro Evropu, jelikož její politici nemají na výběr a musejí převzít větší roli v zahraniční policie, deklaruje analytik. Mise v Sýrii by podle něj přispěla k naplnění volání po strategické autonomii a geopolitické Evropě víc než silná rétorika.

"Ti, kteří chtějí počkat na konec Trumpova období a doufají v asertivnější blízkovýchodní politiku potenciální demokratické administrativy, budou zklamáni," upozorňuje expert. Připomíná, že prezidentští uchazeči z Demokratické strany sice Trumpa kritizují za odchod ze Sýrie, ale málokdo se odvažuje říct, že by se chtěl vrátit.

I přední uchazečka o demokratickou prezidentskou nominaci Elizabeth Warrenová v říjnu v souvislosti s tureckým vpádem do Sýrie prohlásila, že Spojené státy by dle jejího názoru neměly mít vojáky na Blízkém východě, poukazuje Haddad. Za další důvod, proč Evropa nemůže mít nadále založené ruce, je velká pravděpodobnost Trumpova znovuzvolení. Pokud by k němu došlo, evropští politici nebudou moci dále říkat, že neměli čas se připravit; pouze se rozhodli nic nepodniknout, uzavírá analytik.   

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy