Kosovský prezident vypovídal před tribunálem pro válečné zločiny

Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes vypovídal před prokuraturou zvláštního tribunálu v Haagu v souvislosti se svou obžalobou z válečných zločinů. Informoval o tom dnes server Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda s tím, že výslech bude pokračovat v úterý.

Hashim Thaçi
doporučujeme

Prokurátor zvláštního tribunálu pro Kosovo 24. června oznámil, že Thaçi je mezi deseti osobami, které obžaloval z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd. Obžalovaní mají podle prokurátora na svědomí kromě vražd i mizení lidí, pronásledování a mučení svých obětí.

Obžalobu musí nicméně ještě posoudit speciálně pověřený soudce, který teprve rozhodne, zda je obvinění dostatečně silné na to, aby bylo možné postavit obžalované před soud. Thaçi obvinění popírá, již dříve ale uvedl, že v případě jejich potvrzení z prezidentské funkce odstoupí.

"Jsem připraven čelit novým výzvám a zvítězit (v procesu) pro svého syna, rodinu, národ a svou zemi. Nikdo nesmí přepisovat dějiny - toto je cena za svobodu," řekl Thaçi při příchodu k výslechu v Haagu. S prokurátory dnes strávil šest hodin. Novinářům následně sdělil, že výslech se týkal především technických otázek a že bude pokračovat v úterý. Další podrobnosti nesdělil.

Před budovou podle serveru Balkan Insight proti Thaçiho obžalobě protestovalo několik demonstrantů, kteří měli transparenty s nápisem "Toto je rasismus", zpívali vlastenecké písně a skandovali "UÇK", tedy zkratku Kosovské osvobozenecké armády. K jejím velitelům Thaçi v době kosovského konfliktu koncem 90. let patřil.

Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj, který v roce 2018 rezignoval kvůli předvolání před tribunál coby svědek, ocenil odhodlání prezidenta podrobit se výslechu. "Za všech okolností v průběhu dějin jsme ukázali zralost, odvahu, nápomocnost a spolupráci, což se projevuje naší ochotou, byť z pozice oběti, čelit výzvám ke spravedlnosti bez ohledu na to, jak nespravedlivé mohou být," napsal Haradinaj, který je jinak Thaçiho letitým politickým protivníkem.

Tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Má soudit bývalé velitele povstalců UÇK z dob bojů za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo. Většina kosovské společnosti považuje souzení vojáků UÇK za nespravedlnost, neboť v jejich očích byl ozbrojený boj za samostatnost Kosova legitimní vzhledem k předchozímu útlaku ze strany Srbska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Anglii hledají pacientova nakaženého brazilskou mutací

01.03.2021 11:00 Anglie intenzivně pátrá po pacientovi nakaženém brazilskou mutací koronaviru P.1. Anglický úřad…

Británie hlásí první případy mutace koronaviru pocházející z Brazílie

28.02.2021 21:17 V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském…

Oslo kvůli nakažlivější variantě koronaviru zpřísní restrikce

28.02.2021 19:51 Norská metropole Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní…

V Británii už naočkovali přes 20 milionů lidí

28.02.2021 17:52 Aktualizováno V Británii už první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo více než 20 milionů lidí. Oznámil to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama