Kreml připustil, že Rusové nahradili propuštěné novináře v Minsku

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes připustil, že v běloruských televizích místo propuštěných místních žurnalistů, bouřících se proti autoritářskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, pracují novináři z ruské televize RT placené ruským státem. Stanice RT je vnímaná v zahraničí jako nástroj propagandy Kremlu.

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

"Tam (v běloruských televizích) skutečně propouštěli pracovníky. Je jasné, že jde o státní televize a že stát nemůže zůstat bez svých státních televizí. A pokud mě paměť neklame, tak právní podoba organizace RT umožňuje samostatně rozhodovat o vyslání jejích pracovníků. Víc k tomu nemám co říci," prohlásil Peskov podle listu Vedomosti. Připustil, že neví, kdo a jak pracovníky ruské RT v běloruských televizích platí.

Desítky běloruských novinářů se dnes shromáždily před policejní stanicí v Minsku, aby protestovaly proti zadržení svých kolegů, kteří měli za úkol informovat o úterní studentské demonstraci proti autoritářskému režimu. Zadrženým žurnalistům podle agentury AP hrozí pokuty nebo až 15 dnů za mřížemi. Namísto předvedení před soud ale zůstali v policejních celách, protože soudce požádal policii o odstranění nedodělků. "Naše kolegy nepropustili. Zadržovat je smějí až 72 hodin," napsal server Tut.by.

V Bělorusku po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž vítězem úřady už pošesté vyhlásily Alexandra Lukašenka, propukly masové protesty, k nimž se později přidaly i stávky v řadě podniků kvůli podezření, že výsledek hlasování byl zfalšován. Ze státních médií odešla na protest proti zkreslenému informování o protestech řada známých novinářů. Protesty a stávky, které i přes brutální zákroky policie v prvních dnech po volbách pokračují čtvrtým týdnem, se nyní úřady snaží oslabit a potlačit selektivním zatýkáním jednotlivců bez většího násilí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Anglie zařadila Slovensko kvůli viru na seznam rizikových zemí

24.09.2020 19:48 Anglie dnes zařadila Slovensko, Dánsko a Island na seznam rizikových zemí. Od sobotních 05:00 SELČ…

Rusko Navalnému zmrazilo bankovní účty, uvedla mluvčí opozičníka

24.09.2020 17:59 Ruskému kritikovi Kremlu Alexeji Navalnému, který přežil nedávný pokus o otrávení nervově…

Švýcarsko uvalilo karanténu na 2500 elitních studentů. Kvůli jejich…

24.09.2020 17:29 Aktualizováno Švýcarské úřady nařídily karanténu 2500 studentů prestižní Hotelové školy v Lausanne. Učinily tak…

V Itálii ukradli relikvii s krví papeže Jana Pavla II.

24.09.2020 15:52 V italské Umbrii ukradli relikvii, která obsahovala krev papeže Jana Pavla II. S odvoláním na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama