Meduza: Ukrajinci dostávají povolávací rozkazy i na plážích a na diskotékách

Zatímco jedni Ukrajinci se snaží dostat do války jako dobrovolníci, jiní dostávají povolávací rozkazy na plážích a v nočních barech. Je docela možné, že na technoparty narazíte na pracovníka vojenské správy, píše zpravodajský server Meduza.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v druhé polovině července uvedl, že v průměru denně ve válce umírá na 30 ukrajinských vojáků a 250 utrpí zranění. Přesné ztráty Ukrajina stejně jako Rusko tají. Mezitím Ukrajinci, kteří neslouží v armádě, stále častěji potkávají pracovníky vojenských správ, a to i v supermarketech, na benzinkách, plážích a dokonce v horách. Povolávacími rozkazy "trestají" narušitele veřejného pořádku a řidiče "pod vlivem".

Ve vojsku je podle posledních údajů více než 700.000 Ukrajinců. Na začátku války jich bylo 250.000 mužů a žen. Již po prvních ruských náletech ráno 24. února stály u vojenských správ fronty dobrovolníků. Počet členů domobrany během měsíce přesáhl 100.000. Do boje se vydali i lidé bez jakýchkoliv zkušeností a základního výcviku. Střílet, kopat zákopy a obsluhovat zbraně učili nováčky zkušenější vojáci. Oficiální údaje o počtu dobrovolníků nejsou.

Po pěti měsících války fronty před vojenskými správami nestojí. Většina toužících bojovat už dávno podepsala kontrakt, anebo čeká na mobilizaci.

"Chybějící dokumenty, nedostatek míst ve výcvikových centrech a také byrokracie jsou nejčastější důvody, kvůli kterým dobrovolníky posílají domů, aby čekali, až jim zavolají," řekl Meduze Ihor z Charkova, který s výcvikem začal až ve 152. den války.

S prací vojenských správ bývají občas nespokojeni nejen dobrovolníci, ale i ti, kdo dostali odklad od nástupu služby v armádě. Povolávací rozkazy dostávají i ti, kterým se bojovat nechce. Fakticky je lze obdržet kdykoliv a kdekoliv na Ukrajině. V Kyjevě, kde se na počátku léta opět otevřely restaurace, obchody a nákupní centra, se odehrály "razie" v nočních klubech, tvrdí bývalý barman Maksim Ladyko. Noční kluby kvůli zákazu vycházení zavřou dveře ve 23:00 a návštěvníky nevypustí dříve než v pět ráno. A právě tehdy přicházejí s povolávacími rozkazy.

Noční život může být pro lidi "psychoterapií svého druhu", a proto se jej jedni snaží stihnout ještě před zákazem vycházení a druzí se baví za zavřenými dveřmi. Fakticky zákon neporušují, ale i tak se o ně může zajímat policie - a vojáci. Koncem června kyjevská policie během dvou nocí zkontrolovala 420 zařízení - a pracovníci vojenských správ při těchto raziích v klubech a barech předali 219 povolávacích rozkazů.

Někdejší kyjevská továrna na stuhy se přeměnila v jedno z hlavních míst nočního života. Policie tam vpadla 25. června a odvedla si všechny přítomné, kterým sejmula otisky prstů a předala příkazy dostavit se na vojenskou správu. Nikdo je neuposlechl, protože za to napoprvé hrozí jen pokuta. Ale o týden později zde policisté znovu vyrazili dveře. Když žádný večírek nenašli, vykradli sklad humanitární pomoci, psal jeden ze zaměstnanců na sociálních sítích. Policie slíbila vyšetřování.

Razie se nepodnikají jen v Kyjevě. Na sociálních sítích je množství snímků a videí o tom, jak lidé dostávají povolávací rozkazy na nejneobvyklejších místech. Například 14. června je v Oděse rozdávali na pláži a na nábřeží. Rozkaz dostal i přiopilý návštěvník kyjevského jezera Vyrlycja. V Zakarpatí je rozdávali u bazénu, v Ivano-Frankivské oblasti je dávali řidičům ve frontě před benzinkou. Staly se případy, že povolání do armády přišlo jako trest za řízení "pod vlivem".

V Zakarpatí u hranic s Maďarskem a Slovenskem se pořádá množství festivalů. Jeden z nich se koná na horských loukách v Karpatech. "Je to sraz hippies. Samozřejmě je tam spousta narkotik. Už na první louce narazíte na dým, který rozhodně není z ohníčků. Dříve sem policie nechodila," vylíčil Roman z Kyjeva. "Na druhé louce najednou okolo nás proběhl jeden z účastníků a křičel: 'Ekosexuálové, sjednoťte se! Oni přišli!' Všichni se chechtali, ale v tom uviděli vojáky a policii. Vylezli do hor, aby nám rozdali povolávací rozkazy!" dodal s tím, že sám dal přednost útěku do lesa.

Policie a vojenská správa případ nekomentovaly.

Roman tvrdil, že se na začátku války hlásil do pluku Azov, ale odmítli ho, protože má ploché nohy a chybí mu jedna ledvina. V Zakarpatí si toho nemuseli všimnout.

Osmadvacetiletý Makar se bojovat nechystá. Voják je podle něj povolání jako každé jiné a lidé by si je měli zvolit vědomě, přestože zuří válka. Sám má "jiné životní plány". Na začátku března odvezl ženu, matku a babičku z Kyjeva do zakarpatského městečka Usť-Čorna. Tam mu poradili, ať auto s kyjevskými značkami schová do garáže a sám nevychází na ulici, protože Kyjevany tu nemají rádi a místní domobrana, úředníci a jejich příbuzní se chopili rozdávání povolávacích rozkazů s mimořádným nadšením.

Cosi podobného se podle šestadvacetiletého Dmytra z Kyjeva dělo ve Lvovské oblasti. Spolu s bratrem znervózněli, když z pootevřeným dveří na vojenské správě uslyšeli hlas lékaře z povolávací komise: "Pokud nezkolaboval přímo tady, má ruce a nohy, tak je způsobilý!".

Dmytrova bratra a otce zde odvedli k domobraně, ale o den později se dozvěděli, že za tisíc dolarů lze jejich spisy "ztratit".

Roman, Makar a Dmytro neslouží v armádě na základě zákonných důvodů.

Advokát Rastislav Kravec vysvětluje, že při mobilizaci může dojít k mnoha případům porušení zákona. Ten sice nezakazuje předat povolávací rozkaz v nákupním středisku či v baru, ale nejspíše se tak porušuje zákonem stanovená procedura, podle které vojenské správy mají předem vědět, koho a kdy povolají.

Chaotické povolávání do armády kritizují i mnozí vojáci. Jeden z dobrovolníků se pozastavil nad tím, že na frontě hyne intelektuální elita, nejlepší z nejlepších, ale mezitím do armády povolávají lidi s problémy a závislostmi. "Bránit vlast je čest, a ne trest. Ozbrojené síly, bránící vlast před Rusy, nejsou nápravným zařízení pro zločince," míní Borys Chmelevskyj.

Podobný názor mezitím projevil i ministr obrany Oleksij Reznikov. Naopak náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin si myslí, že k doplnění armády mají posloužit lidé porušující zákaz vycházení a bavící se na plážích a večírcích, zatímco druzí bojují.

Související

Friedrich Merz (CDU) Původní zpráva

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Donald Tusk

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska

Polský premiér Donald Tusk v pondělí varoval, že následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska. Jeho slova zazněla krátce poté, co byly zveřejněny výsledky těsného prvního kola prezidentských voleb, které zemi směřují k rozhodujícímu druhému kolu, jež proběhne 1. června.

před 56 minutami

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 4 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 5 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínská stealth stíhačka J-20

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

včera

včera

Švédsko si poradilo s Francií, Kanada se Slovenskem. Dánsko čeká přímý souboj o čtvrtfinále

Hokejisté Švédska nadále pokračují na světovém šampionátu v dominantní hře a tak není divu, že si v dalším zápase skupiny A poradili i s Francií. Zatímco předešlou výhru nad Slovinskem řídil Lindholm, tentokrát další tři body pro Seveřany zařídili dvěma kanadskými body za jeden gól a jednu asistenci Raymond a Lundeström. Ještě výrazněji si v dalším sobotním zápase skupiny A poradil další favorit turnaje Kanada se Slovenskem, jakkoli do tohoto utkání naši východní sousedé vstoupili sympaticky. Crosby, Celebrini a spol. však nakonec dirigovali výhru „javorových listů“ 7:0. Duel skupiny B mezi Dánskem a Norskem pak oba týmy usměrnil do závěrečných přímých soubojů o všechno. Zatímco Dánové budou bojovat s Německem o čtvrtfinále, Norové budou bojovat s Maďarskem o záchranu.

Zdroj: David Holub

Další zprávy