
Zatímco jedni Ukrajinci se snaží dostat do války jako dobrovolníci, jiní dostávají povolávací rozkazy na plážích a v nočních barech. Je docela možné, že na technoparty narazíte na pracovníka vojenské správy, píše zpravodajský server Meduza.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v druhé polovině července uvedl, že v průměru denně ve válce umírá na 30 ukrajinských vojáků a 250 utrpí zranění. Přesné ztráty Ukrajina stejně jako Rusko tají. Mezitím Ukrajinci, kteří neslouží v armádě, stále častěji potkávají pracovníky vojenských správ, a to i v supermarketech, na benzinkách, plážích a dokonce v horách. Povolávacími rozkazy "trestají" narušitele veřejného pořádku a řidiče "pod vlivem".
Ve vojsku je podle posledních údajů více než 700.000 Ukrajinců. Na začátku války jich bylo 250.000 mužů a žen. Již po prvních ruských náletech ráno 24. února stály u vojenských správ fronty dobrovolníků. Počet členů domobrany během měsíce přesáhl 100.000. Do boje se vydali i lidé bez jakýchkoliv zkušeností a základního výcviku. Střílet, kopat zákopy a obsluhovat zbraně učili nováčky zkušenější vojáci. Oficiální údaje o počtu dobrovolníků nejsou.
Po pěti měsících války fronty před vojenskými správami nestojí. Většina toužících bojovat už dávno podepsala kontrakt, anebo čeká na mobilizaci.
"Chybějící dokumenty, nedostatek míst ve výcvikových centrech a také byrokracie jsou nejčastější důvody, kvůli kterým dobrovolníky posílají domů, aby čekali, až jim zavolají," řekl Meduze Ihor z Charkova, který s výcvikem začal až ve 152. den války.
S prací vojenských správ bývají občas nespokojeni nejen dobrovolníci, ale i ti, kdo dostali odklad od nástupu služby v armádě. Povolávací rozkazy dostávají i ti, kterým se bojovat nechce. Fakticky je lze obdržet kdykoliv a kdekoliv na Ukrajině. V Kyjevě, kde se na počátku léta opět otevřely restaurace, obchody a nákupní centra, se odehrály "razie" v nočních klubech, tvrdí bývalý barman Maksim Ladyko. Noční kluby kvůli zákazu vycházení zavřou dveře ve 23:00 a návštěvníky nevypustí dříve než v pět ráno. A právě tehdy přicházejí s povolávacími rozkazy.
Noční život může být pro lidi "psychoterapií svého druhu", a proto se jej jedni snaží stihnout ještě před zákazem vycházení a druzí se baví za zavřenými dveřmi. Fakticky zákon neporušují, ale i tak se o ně může zajímat policie - a vojáci. Koncem června kyjevská policie během dvou nocí zkontrolovala 420 zařízení - a pracovníci vojenských správ při těchto raziích v klubech a barech předali 219 povolávacích rozkazů.
Někdejší kyjevská továrna na stuhy se přeměnila v jedno z hlavních míst nočního života. Policie tam vpadla 25. června a odvedla si všechny přítomné, kterým sejmula otisky prstů a předala příkazy dostavit se na vojenskou správu. Nikdo je neuposlechl, protože za to napoprvé hrozí jen pokuta. Ale o týden později zde policisté znovu vyrazili dveře. Když žádný večírek nenašli, vykradli sklad humanitární pomoci, psal jeden ze zaměstnanců na sociálních sítích. Policie slíbila vyšetřování.
Razie se nepodnikají jen v Kyjevě. Na sociálních sítích je množství snímků a videí o tom, jak lidé dostávají povolávací rozkazy na nejneobvyklejších místech. Například 14. června je v Oděse rozdávali na pláži a na nábřeží. Rozkaz dostal i přiopilý návštěvník kyjevského jezera Vyrlycja. V Zakarpatí je rozdávali u bazénu, v Ivano-Frankivské oblasti je dávali řidičům ve frontě před benzinkou. Staly se případy, že povolání do armády přišlo jako trest za řízení "pod vlivem".
V Zakarpatí u hranic s Maďarskem a Slovenskem se pořádá množství festivalů. Jeden z nich se koná na horských loukách v Karpatech. "Je to sraz hippies. Samozřejmě je tam spousta narkotik. Už na první louce narazíte na dým, který rozhodně není z ohníčků. Dříve sem policie nechodila," vylíčil Roman z Kyjeva. "Na druhé louce najednou okolo nás proběhl jeden z účastníků a křičel: 'Ekosexuálové, sjednoťte se! Oni přišli!' Všichni se chechtali, ale v tom uviděli vojáky a policii. Vylezli do hor, aby nám rozdali povolávací rozkazy!" dodal s tím, že sám dal přednost útěku do lesa.
Policie a vojenská správa případ nekomentovaly.
Roman tvrdil, že se na začátku války hlásil do pluku Azov, ale odmítli ho, protože má ploché nohy a chybí mu jedna ledvina. V Zakarpatí si toho nemuseli všimnout.
Osmadvacetiletý Makar se bojovat nechystá. Voják je podle něj povolání jako každé jiné a lidé by si je měli zvolit vědomě, přestože zuří válka. Sám má "jiné životní plány". Na začátku března odvezl ženu, matku a babičku z Kyjeva do zakarpatského městečka Usť-Čorna. Tam mu poradili, ať auto s kyjevskými značkami schová do garáže a sám nevychází na ulici, protože Kyjevany tu nemají rádi a místní domobrana, úředníci a jejich příbuzní se chopili rozdávání povolávacích rozkazů s mimořádným nadšením.
Cosi podobného se podle šestadvacetiletého Dmytra z Kyjeva dělo ve Lvovské oblasti. Spolu s bratrem znervózněli, když z pootevřeným dveří na vojenské správě uslyšeli hlas lékaře z povolávací komise: "Pokud nezkolaboval přímo tady, má ruce a nohy, tak je způsobilý!".
Dmytrova bratra a otce zde odvedli k domobraně, ale o den později se dozvěděli, že za tisíc dolarů lze jejich spisy "ztratit".
Roman, Makar a Dmytro neslouží v armádě na základě zákonných důvodů.
Advokát Rastislav Kravec vysvětluje, že při mobilizaci může dojít k mnoha případům porušení zákona. Ten sice nezakazuje předat povolávací rozkaz v nákupním středisku či v baru, ale nejspíše se tak porušuje zákonem stanovená procedura, podle které vojenské správy mají předem vědět, koho a kdy povolají.
Chaotické povolávání do armády kritizují i mnozí vojáci. Jeden z dobrovolníků se pozastavil nad tím, že na frontě hyne intelektuální elita, nejlepší z nejlepších, ale mezitím do armády povolávají lidi s problémy a závislostmi. "Bránit vlast je čest, a ne trest. Ozbrojené síly, bránící vlast před Rusy, nejsou nápravným zařízení pro zločince," míní Borys Chmelevskyj.
Podobný názor mezitím projevil i ministr obrany Oleksij Reznikov. Naopak náměstek ministra vnitra Jevhen Jenin si myslí, že k doplnění armády mají posloužit lidé porušující zákaz vycházení a bavící se na plážích a večírcích, zatímco druzí bojují.
Související

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Ukrajinci hlásí zásah ubytovny ruských vojáků v okupovaném Melitopolu
válka na Ukrajině , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
před 43 minutami

V OSN neprošla rezoluce o vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream
Aktualizováno před 47 minutami

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena
před 54 minutami

Metro A stálo. Do kolejiště spadl člověk
Aktualizováno před 57 minutami

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog
Aktualizováno před 1 hodinou

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO
před 1 hodinou

Rusko chce od zahraničních firem příspěvek za odchod ze země
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli
před 1 hodinou

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně
před 1 hodinou

IKEA prodala svou ruskou továrnu. Aktivity v zemi pozastavila před rokem
Aktualizováno před 2 hodinami

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE
před 2 hodinami

I v Polsku navrhují zákaz TikToku v mobilech zaměstnanců veřejné správy
před 2 hodinami

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína
před 3 hodinami

Německá policie prohledala domov dvou prokremelských aktivistů
Aktualizováno před 4 hodinami

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel
Aktualizováno před 4 hodinami

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku
před 4 hodinami

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa
před 4 hodinami

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
před 5 hodinami

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny
Aktualizováno před 5 hodinami

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce
před 5 hodinami
Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády
Z pokusu vraždy a z ublížení na zdraví obvinila plzeňská policejní komisařka devětatřicetiletého muže. Je podezřelý, že v pátek večer na náměstí jedné obce na Plzeňsku bodl jednoho svého kamaráda do zad a druhého do hrudníku. Z místa pak utekl a policie ho po intenzivním pátrání zadržela v sobotu ráno, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Michaela Raindlová. Muže poslal soud do vazby.
Zdroj: ČTK