Městem Nova Kachovka v Chersonské oblasti podle úřadů otřásla exploze, Časiv Jar zasáhly rakety

Městem Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, které už měsíce ovládají Rusové, v pondělí večer otřásla exploze. Podle mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka byl zničen ruský muniční sklad. Šlo o několikátý výbuch v tomto městě za poslední dny. Podle šéfa místní ruské okupační správy Vladimira Leontěva při něm zemřelo nejméně sedm lidí a dalších 60 utrpělo zranění. Pod troskami zřícených domů jsou podle něj stovky lidí. Informace z místa nelze nezávisle ověřit.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Serhij Chlaň, který je poradcem šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti, podle agentury Unian informoval o zničení o ruského skladu munice. "Minus jeden ruský sklad munice v Nové Kachovce. Vozili, vozili, hromadili, hromadili a mají z toho navečer ohňostroj," uvedl. Chlaň, který není v Rusy ovládané oblasti, vzkázal tam žijícím lidem, aby na sebe dávali pozor a nechodili k místu výbuchu.

Ruská agentura TASS s odvoláním na "vojensko-občanskou správu" v Nové Kachovce uvedla, že explodoval sklad ledku. Zničen byl podle ní mimo jiné i sklad humanitární pomoci a v oblasti dál zuří požáry. Ruskojazyčná verze BBC poukazuje na to, že žádné veřejné zdroje dosud neuváděly, že by byl ve městě uskladňován ledek. Šéf místní okupační správy Vladimir Leontěv agentuře TASS řekl, že zničeny byly stovky domů a desítky objektů infrastruktury.

"Už je sedm mrtvých a přibližně 60 zraněných," řekl Leontěv. Dříve informoval o 40 zraněných s upozorněním, že jde jen o ty, kdo zatím vyhledali lékařskou pomoc, a že újmu na zdraví utrpělo mnohem více lidí.

Ukrajinská armáda v posledních dnech s úspěchem nasadila salvové raketomety dodané západními spojenci proti ruským muničním skladům v obsazených částech země. Podle ruské agentury Interfax ukrajinské síly použily k zásahu Nové Kachovky americké raketomety HIMARS.

Novou Kachovku ruské síly obsadily hned první den invaze, 24. února. Ve městě se nachází vodní elektrárna, je také důležité pro zásobování Ruskem okupovaného Krymu vodou.

Počet obětí ruského raketového útoku na Časiv Jar vzrostl na 43, hlásí úřady

Počet obětí raketového útoku na východoukrajinské město Časiv Jar vzrostl na 43. S odvoláním na Státní službu pro mimořádné události (DSNS) v Doněcké oblasti o tom dnes informovala agentura Unian. Ráno, kdy záchranáři měli odklizeno zhruba 70 procent trosek, úřady hlásily 34 mrtvých. Záchranné práce po víkendovém útoku zatím pokračují. Ukrajina z útoku na obytný dům viní Moskvu, ta to však stejně jako ostatní útoky na ukrajinské civilisty odmítá.

"K 18:00 (17:00 SELČ) pracovníci DSNS nalezli a z trosek zničeného pětipodlažního domu vytáhli 43 mrtvých včetně dítěte (chlapce kolem devíti let)," uvedly záchranné složky, podle kterých bylo odklizeno 420 tun trosek zdevastovaného obytného domu. Místní úřady už dříve uvedly, že se ze sutin podařilo devět lidí zachránit.

Časiv Jar leží nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti a v sobotu večer město zasáhlo ruské ostřelování. Moskva od začátku invaze na Ukrajinu tvrdí, že se nezaměřuje na civilní cíle. V pondělí ruské ministerstvo obrany podle zpravodajského serveru BBC potvrdilo, že jeho armáda Časiv Jar ostřelovala, útok ale podle Moskvy zasáhl ukrajinské vojenské jednotky. Tvrzení ani jedné z válčících stran není možné nezávisle ověřit.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu bylo v Doněcké oblasti zabito nejméně 602 civilistů a dalších 1552 jich bylo zraněno, napsal dnes server Ukrajinska pravda. Podle oblastního gubernátora Pavla Kyrylenka zároveň nelze v současné době určit přesný počet obětí ve městech Mariupol a Volnovacha. Například starosta přístavního Mariupolu tvrdí, že od vpádu ruských vojsk do tohoto strategicky důležitého města na jihovýchodě Ukrajiny v něm zemřelo nejméně 22.000 lidí. Ani tuto zprávu nelze nezávisle ověřit.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) mezitím potvrdil, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu zemřelo k 3. červenci nejméně 4889 civilistů, včetně 335 dětí. Dalších 6263, včetně 521 nezletilých, jich utrpělo zranění. OHCHR zároveň upozornil, že skutečné počty obětí budou zřejmě výrazně vyšší, protože příjem informací z některých oblastí se opožďuje a mnoho ohlášených případů úřad ještě nemohl ověřit.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Rusové ostřelovali Dněpropetrovskou oblast, zemřelo 13 lidí

10.08.2022 20:32 Aktualizováno Při ruském ostřelování Dněpropetrovské oblasti na středovýchodní Ukrajině zemřelo v noci na dnešek…

Transněfť obnovil dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, do Česka ale…

10.08.2022 18:02 Aktualizováno Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Ukrajinci se chlubí zničením devíti ruských letadel za 24 hodin

10.08.2022 11:47 Aktualizováno Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Zelenskyj chce, aby válka na Ukrajině skončila osvobozením Krymu

10.08.2022 09:56 Válka na Ukrajině začala obsazením poloostrova Krym Ruskem a musí skončit jeho osvobozením…

Velká Británie se v krizovém plánu chystá na organizované odstávky plynu

10.08.2022 08:04 Britská vláda zvažuje, že pokud by v lednu přišly mrazy a zároveň by v zemi panoval nedostatek…

Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za výbuchy na Krymu, řekl poradce…

10.08.2022 07:57 Ukrajina se nehlásí k odpovědnosti za úterní výbuchy na ruské letecké základně na anektovaném Krymu…

Macron a Johnson se znovu zavázali k podpoře Ukrajiny, dokud bude nutná

09.08.2022 21:46 Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Boris Johnson znovu potvrdili svůj závazek…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden člověk zemřel

09.08.2022 20:39 Aktualizováno Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ruští hackeři vyřadili z provozu stránky finského parlamentu

09.08.2022 20:25 Stránky finského parlamentu jsou ode dnešního odpoledne mimo provoz. Portál se podle prohlášení…

Němečtí hasiči v Saském Švýcarsku pokročili v likvidaci žhnoucích uhlíků

09.08.2022 18:08 Situace v Saském Švýcarsku, kde na 800 německých hasičů bojuje s lesním požárem, se od pondělí…

Související:

Právě se děje

reklama