Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu pojedou do Moskvy

Ministři zahraničí Arménie Zohrab Mnacakanjan a Ázerbájdžánu Džechun Bajramov potvrdili, že dnes na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina přijedou k rozhovorům do Moskvy o konfliktu v Náhorním Karabachu. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničí. Ázerbájdžánský resort obrany bez dalších podrobností uvedl, že jeho vojáci v noci na dnešek svedli tvrdé střety se silami etnických Arménů v Náhorním Karabachu.

Vladimir Putin, prezident Ruské federace
doporučujeme

Podle Kremlu je cílem chystaných rozhovorů v Moskvě zastavení bojů trvajících od 27. září, výměna zajatců a těl padlých vojáků. "Baku a Jerevan potvrdily, že se jednání v Moskvě zúčastní. Připravujeme ho," řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Později informaci o cestě do ruské metropole potvrdila i ázerbájdžánská diplomacie.

Agentura Reuters poznamenala, že pokud se schůzka uskuteční, půjde o první známý přímý kontakt představitelů obou znepřátelených postsovětských republik od zářijového vypuknutí otevřeného konfliktu.

Náhorní Karabach je enkláva, která podle mezinárodního práva patří k Ázerbájdžánu, žijí v ní a vládnou jí etničtí Arméni. Současný střet mezi Ázerbájdžánem a Arménií je nejvážnější za více než 25 let. Podle zdrojů agentury AFP odešla z domovů kvůli bojům až polovina obyvatel Náhorního Karabachu, tedy 70.000 až 75.000 lidí, o život přišlo podle dostupných informací více než 400 lidí včetně civilistů.

Současná eskalace napětí vyvolala obavy, že do konfliktu se zapojí Turecko, které je blízkým spojencem Baku, a Rusko, které má obranný pakt s Jerevanem.

Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu uvedlo, že jeho středisko Stěpanakert je od dnešního rána cílem odstřelování. Úřady tohoto regionu také informovaly, že od 27. září přišlo o život 376 jeho vojáků a 22 civilistů. Baku ve čtvrtek oznámilo, že na jeho straně 31 civilistů zahynulo a 154 utrpělo zranění. Ztráty z řad vojáků nezveřejnilo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, uvedla tamní diplomacie

20.10.2020 15:35 Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž.…

Ukrajina hlásí 113 obětí koronaviru za den, dosud nejvíce. Nový rekord…

20.10.2020 14:43 Aktualizováno Za poslední den zemřelo na Ukrajině 113 lidí s onemocněním covid-19, což je nejvíce od začátku…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Lék nesmí být horší než nemoc. Profesor z Oxfordu promluvil o koronaviru

20.10.2020 00:01 NÁZOR - V roce 1968, na vrcholu poslední velké chřipkové pandemie, zemřel po celém světě nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama