38. den války: Kyjevskou oblast opět kontrolují Ukrajinci, jednání možná míří do další fáze

Ukrajinské síly získaly zpět kontrolu nad celou Kyjevskou oblastí a osvobodily ji od Rusů. Ustupující ruští vojáci za sebou zanechávají zaminovaná území, Ukrajinci objevují mrtvé. Velmi vážná zůstává situace na východě země a Rusko podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chystá útoky v Donbasu a Charkově. Večer šéf ukrajinské delegace pro vyjednávání Davyd Arachamija řekl, že Moskva přijímá ukrajinské postoje s výjimkou stanoviska k otázce Ruskem anektovaného Krymu.

Stručný přehled sobotních událostí:

Podle Arachamiji ruská strana během páteční videokonference potvrdila, že navrhované dohody, o nichž zástupci obou znepřátelených stran jednali tento týden v Istanbulu, jsou připraveny k diskuzi mezi ukrajinským prezidentem Zelenským a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Kyjev nemá písemně potvrzeno, že Moskva akceptuje jeho pozice s výjimkou otázky Krymu, v pátek dostal od ruských vyjednávačů ale údajně ústní ujištění.

Ukrajinské síly mezitím dále postoupily v oblasti hlavního města a náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová oznámila, že "celá Kyjevská oblast byla osvobozena od vetřelce". Už dříve starosta města Brovary ležícího východně od Kyjeva Ihor Sapožko řekl, že ukrajinské síly začnou pracovat na čištění regionu od zbývajících ruských vojáků i od "vojenské výzbroje a možná i od min". Sapožko dále řekl, že mnozí obyvatelé se už do Brovar vrátili a že obchody a firmy znovu otvírají.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v rozhovoru s televizí Fox News zveřejněném v noci na dnešek vyzval, aby se do osvobozených oblastí lidé vraceli jen opatrně. "(Rusové) položili miny na celém území, v domech, pod stroje a dokonce i pod těla těch, které zabili," uvedl.

V Buče na předměstí Kyjeva, která byla osvobozena v pátek, byla podle AFP v jedné ulici seřazena těla nejméně 20 mužů v civilním oblečení. Příčinu jejich smrti nelze bezprostředně určit. Bučský starosta Anatolij Fedoruk řekl, že do společných jam pohřbili 280 mrtvých. Na obecních hřbitovech to nebylo možné, protože byly v dosahu střelby ruských vojáků.

V oblasti bojů severně od Kyjeva zemřel další novinář. Ukrajinský dokumentarista a fotograf Maksym Levin pracoval mimo jiné pro britskou stanici BBC či agentury Reuters a AP. Poté, co byl téměř tři týdny považován za nezvěstného, bylo v pátek nalezeno jeho tělo.

Ruské rakety v noci na dnešek podle ukrajinských úřadů zasáhly Poltavu, Kremenčuk a Dnipro na střední Ukrajině. Moskva oznámila, že její ozbrojené síly vyřadily z provozu letiště v Poltavě a Dnipru a v Kremenčuku zničily sklad paliva. Zasažena pravděpodobným ruským raketometem byla rovněž benzínová pumpa u města Kryvyj Rih.

Počet obětí úterního ruského náletu na sídlo oblastní správy v Mykolajivu na jihu Ukrajiny stoupl na nejméně 36, uvedl oblastní gubernátor Vitalij Kim. Právě on mohl být podle mykolajivského starosty hlavním terčem útoku.

Podle ukrajinské ombudsmanky čtyři lidé utrpěli zranění v Enerhodaru, kde se nachází Záporožská jaderná elektrárna, při demonstraci na podporu Ukrajiny. Ruští vojáci podle ní použili zábleskové granáty a minomety. Část protestujících zadrželi a odvezli neznámo kam.

Lidi protestující proti válce na Ukrajině zatýkala policie v Rusku. Podle nevládní organizace OVD-Info monitorující policejní zásahy se to dotklo nejméně 211 účastníků protestů, které se konaly v 17 městech po celém Rusku.

Spojené státy oznámily další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun). Půjde o bezpilotní prostředky nebo naváděné střely. Podle deníku The New York Times Washington pracuje se spojenci na předání tanků sovětského původu ukrajinské armádě. Takové má ve výzbroji i česká armáda.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uteklo z Ukrajiny již více než 4,13 milionu lidí. Na 2,437 milionu uprchlíků vstoupilo do Polska, oznámila polská pohraniční stráž. V pátek odbavila 21.100 běženců. V posledních dnech se ovšem počet lidí prchajících z válkou postižené Ukrajiny do Polska snižuje.

Z ukrajinských oblastí zasažených boji se dnes podle vicepremiérky Iryny Vereščukové podařilo evakuovat přes 4200 lidí. Asi tisíc z nich pochází z Rusy devastovaného Mariupolu, kam ovšem ani dnes nedorazil tým Mezinárodního výboru Červeného kříže. Ten chce vést konvoj 54 autobusů, které by do relativního bezpečí odvezly obyvatele města živořící v katastrofálních podmínkách.

Ukrajinská ekonomika může letos kvůli válce klesnout až o 40 procent. Informovalo o tom ministerstvo hospodářství v Kyjevě, které zároveň ohlásilo pokles výkonu ukrajinské ekonomiky o 16 procent za první čtvrtletí tohoto roku. Podle úřadu jsou nicméně v oblastech nezasažených boji patrné známky oživení ekonomické aktivity.

Litva oznámila, že jako první země EU přestala od začátku tohoto měsíce odebírat plyn z Ruska. Svoji spotřebu bude pokrývat z dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG), který lodě dovážejí do terminálu v Klajpedě. Ministr energetiky Dainius Kreivys konec odběru ruského plynu označil za "bod obratu v energetické nezávislosti Litvy".

On-line přenos:

Související

Friedrich Merz (CDU) Původní zpráva

Co se zmrazenými ruskými aktivy? Využití má své limity, upozorňuje ekonom pro EZ

Debata o využití zmrazených ruských aktiv v Evropě sílí. Německý kancléř Friedrich Merz připustil možnost jejich mobilizace, avšak varoval před riziky pro finanční trhy. Ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz upozornil na právní i morální limity. Podle něj nelze jednat svévolně, a pokud k zabavení majetku dojde, musí se tak stát jednotně a transparentně.

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

J.D. Vance, Marco Rubio

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí

Americký viceprezident JD Vance se nakonec rozhodl neuskutečnit plánovanou návštěvu Izraele. Dle informací serveru Axios důvodem nebyly oficiálně uváděné „logistické potíže“, ale obavy z toho, že by cesta mohla být vnímána jako podpora aktuálně rozšiřované izraelské vojenské operace v pásmu Gazy. USA se přitom v posledních dnech snaží o prosazení příměří a dojednání dohody o propuštění rukojmích.

před 1 hodinou

Donald Tusk

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska

Polský premiér Donald Tusk v pondělí varoval, že následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska. Jeho slova zazněla krátce poté, co byly zveřejněny výsledky těsného prvního kola prezidentských voleb, které zemi směřují k rozhodujícímu druhému kolu, jež proběhne 1. června.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 6 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 6 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 7 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy