Petříček ve Vatikánu: Svatořečení Anežky České bylo předzvěstí sametové revoluce

Svatořečení Anežky České pár dní před 17. listopadem 1989 považuje ministr zahraničí Tomáš Petříček za předzvěst sametové revoluce. České tiskové kanceláři a ČT to dnes řekl ve Vatikánu, kde se účastní národní pouti k připomínce 30. výročí kanonizace jedné z patronek českých zemí. Anežka byla po mnohasetletém úsilí svatořečena 12. listopadu 1989. Obřadu se v Římě účastnily tisíce českých poutníků, mnozí z nich se dnes na místo vrátili.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

"To, že to bylo několik dní před 17. listopadem, také odráželo už atmosféru ve společnosti v té době. Změny, ať už pád Berlínské zdi nebo události v Maďarsku, Polsku, naznačovaly. že komunismus je před pádem, to bylo zřejmé," řekl dnes Petříček.

"Jsem velmi rád, že se dnes můžu účastnit české národní poutě do Vatikánu, protože připomínka události před 30 lety je stále aktuální a svatá Anežka je do značné míry patronem naší svobody," dodal ministr zahraničí.

Dopoledne se zúčastnil s poutníky a delegací ze Senátu mše v bazilice sv. Klimenta, kde čeští a moravští biskupové děkovali českým národním patronům. Poté v katakombách pod bazilikou, kde je hrob jednoho z nich, svatého Cyrila, vzdali patronům také úctu a díky. Letos uplynulo 1150 let od úmrtí jednoho z moravských věrozvěstů.

Slavnostní zahájení národní pouti bude v 15:00 v bazilice Santa Maria Maggiore. Ve středu 13. listopadu všechny čeká generální audience u papeže Františka. Čeští a moravští katolíci mu předají sochu sv. Anežky České a výtěžek z charitativní sbírky po chudé a potřebné.

Loading...
Vstupte do diskuze (43)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Londýně zahajuje provoz obří polní nemocnice "Slavík", otevře ji princ…

03.04.2020 11:16 V Londýně dnes otevře obří polní nemocnice, která bude poskytovat lékařskou péči až 4000 pacientům.…

Návštěva polského premiéra v Smolensku se odkládá, na vině je prý Rusko

03.04.2020 10:21 Návštěva polské delegace v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým ve Smolensku, plánovaná na 10.…

Koronavirus likviduje cestovní ruch. Po porážce nemoci přijdou zásadní…

02.04.2020 22:50 Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 zasáhla celý svět, především ale negativně postihla cestovní ruch.…

Sophiina volba: Vybírejte, kdo přežije a kdo zemře, vyzvala lékaře asociace

02.04.2020 22:02 Aktualizováno Podle nových pokynů vydaných britským lékařům může být pacientům s onemocněním COVID-19 odepřena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy