Podle Moskvy by schůzka prezidentů Ruska a USA měla být o strategické stabilitě

Moskva navrhla, aby ruský a americký prezident Vladimir Putin a Joe Biden na případné schůzce projednali otázky strategické stability. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který je na návštěvě Baku. Lavrov řekl, že Moskva stále čeká na odpověď Washingtonu ohledně navrhovaného summitu obou hlav států.

Eurozpravy.cz

Ruský ministr si podle agentury TASS postěžoval, že Američané chtějí zúžit obsah jednání s Ruskem o strategické stabilitě, kterou Moskva chápe v širším pojetí. "Navrhujeme posuzovat oblasti strategické stability se zřetelem na všechny faktory bez výjimky, tedy všech (zbraňových) systémů bez výjimky, jak útočných, tak obranných, které mají přímý vliv na tuto strategickou stabilitu," řekl Lavrov.

Připomněl, že ruské návrhy dostali Američané ještě za posledního roku působení předchozího prezidenta Donalda Trumpa a po zvolení jeho nástupce tyto návrhy ruská strana znovu potvrdila. "Očekáváme reakci, ale - soudě podle prvních známek - Američané by chtěli výrazně zúžit agendu debaty o strategické stabilitě a zapojit do rámce jednání zdaleka ne všechny faktory, které mají podstatný vliv na současnou situaci," řekl šéf ruské diplomacie.

Biden před týdnem novinářům řekl, že Washington pracuje na organizaci summitu s ruským prezidentem Putinem při červnové cestě šéfa Bílého domu do Evropy. Doufá, že k setkání dojde. Podrobnosti o možném termínu nebo dějišti neuvedl.

O nadcházejícím rusko-americkém summitu se spekuluje už týdny, přičemž obě strany dávají najevo, že na jeho uskutečnění mají zájem. Příležitost přináší Bidenova první zámořská cesta, která má příští měsíc hlavu státu na tři noci zavést do Evropy. Od 11. do 13. června bude v Británii kvůli summitu skupiny G7, načež se přesune do Bruselu na summit NATO, kde bude zřejmě jedním z hlavních témat právě Rusko.

S nabídkou uspořádat summit na území třetí země přišel v dubnu Biden těsně předtím, než Washington na Moskvu uvalil sankce za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám či agresivní vystupování Moskvy vůči Ukrajině. Pobouřenou reakci Kremlu vyvolalo také březnové vyjádření amerického prezidenta, který v televizním rozhovoru přitakal na otázku, zda Putina považuje za "zabijáka".

Případný summit by se tak konal za značného napětí ve vzájemných vztazích. Mohl by se teoreticky uskutečnit i ve Vídni. Rakouský kancléř Sebastian Kurz o víkendu tuto možnost po telefonu nabídl přímo prezidentu Putinovi. Kromě Vídně jsou podle agentury APA mezi kandidáty také Helsinky, Ženeva a Dublin.

Témata: EZ

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, burcuje ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje