Prezident Alijev: Ázerbájdžán nemá v úmyslu bojovat na arménském území

Ázerbájdžán je ve sporu o Náhorní Karabach odhodlán bojovat až do konce, pokud Arménie nebude souhlasit se stažením vojsk z tohoto území. Prohlásil to dnes ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Obě kavkazské země o Náhorní Karabach znovu svádějí boje od konce září. Alijev ale zároveň ujistil, že Baku nemá v úmyslu přenést boje na arménské území, uvedla agentura Reuters.

Ilham Alijev
doporučujeme

Alijev dnes jednal v Baku s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Çavusogluem. Po schůzce řekl, že pro krok arménského premiéra Nikola Pašinjana, který se v sobotu obrátil na Rusko s žádostí o vojenskou pomoc, není důvod. Moskva v reakci na žádost oznámila, že poskytne pomoc na základě dřívější smlouvy o bezpečnostní spolupráci v případě, že se boje rozšíří také na arménské území. Nic takového však Ázerbájdžán neplánoval a neplánuje, ujistil jeho lídr.

zdroj: YouTube

Çavusoglu v souvislosti se schůzkou s Alijevem podle agentury TASS sdělil, že Turecko bude "bratrský Ázerbájdžán" podporovat. Neupřesnil ale, v čem bude pomoc kromě oficiálních návštěv spočívat.

Arménská vyšetřovací komise dnes podle agentury TASS obvinila Turecko, že do oblasti Náhorního Karabachu posílá syrské bojovníky, a to civilními letadly. Arménské ministerstvo obrany pak uvedlo, že v místě bojů byl zajat druhý voják ze Sýrie. Ázerbájdžán však dříve informaci o přítomnosti cizích účastníků v bojích popřel.

Současné boje o Náhorní Karabach začaly před více než měsícem a jsou nejkrvavějšími v dané oblasti za více než 25 let. Náhorní Karabach, který je pod vojenskou kontrolou Arménie, uvádí 1166 zabitých vojáků a 45 mrtvých civilistů. Ázerbájdžán vojenské ztráty nezveřejňuje, avšak oznámil smrt 91 civilistů.

Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem původně vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30.000 mrtvých. Jejím důsledkem jsou statisíce uprchlíků. Nyní se enkláva s převážně arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje tato území za okupovaná.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 19:01 Aktualizováno Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Související:

Právě se děje

reklama