Pro cestující do Norska bude povinný test

Všichni lidé, kteří přicestují do Norska, se budou muset od soboty podrobit testu na koronavirus, a to nejpozději 24 hodin po příjezdu. Informovala o tom dnes podle agentury DPA norská vláda.

Češi se nechávají testovat na koronavirus
doporučujeme

Testu se musí cestující podrobit co nejdříve na letišti nebo na jiném hraničním přechodu ve skandinávské zemi. Lidem, kteří povinnost nesplní, bude hrozit pokuta. Vyňati z testovací povinnosti budou děti mladší 12 let. Další výjimky se vztahují na zaměstnance v kriticky důležitých funkcích nebo příhraniční pendlery. Kvůli opatření budou zavřeny menší hraniční přechody bez testovacích stanovišť.

Norsko má dvojí obavu z importovaných případů koronavirové nákazy, uvedla premiérka Erna Solbergová. Jednak si země dělá starosti kvůli novým a nakažlivějším mutacím koronaviru, jednak se po Vánocích vrací mnoho lidí ze zemí s mnohem vyššími počty infekcí.

"Pokud by se tento kmen v Norsku rozšířil, pravděpodobně by to znamenalo úplné uzamčení společnosti," řekla dnes Solbergová s poukazem na "anglickou" variantu koronaviru, podle expertů až o 70 procent nakažlivější než běžný vir SARS-CoV-2.

Norsko podobně jako další evropské země před Vánocemi zastavilo cestování z Británie poté, co se objevily informace o šíření mutace. Zákaz má trvat nejméně do soboty. Další severská země, Finsko, dnes oznámila, že prodlouží zákaz letů z Británie o týden, tedy až do 11. ledna. Ve Finsku se přitom mutace viru už vyskytla u dvou lidí.

Norsko i Finsko dosud v evropském srovnání zvládly koronavirovou krizi dobře. V poměru k počtu obyvatel mají tyto země aktuálně jedny z nejnižších počtů nově infikovaných v Evropském hospodářském prostoru, společně s premianty Islandem či Řeckem.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se za celou dobu pandemie v Norsku, které má téměř 5,4 milionu obyvatel, koronavirem nakazilo nejméně 49.410. Ve Finsku, které má přes 5,6 milionu obyvatel, testy dosud odhalily jen 36.107 případů infekce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech na podporu Navalného bylo zatčeno přes 2800 lidí

23.01.2021 21:24 Aktualizováno Nejméně 2800 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka…

Papež František zrušil kvůli bolesti nohy tři veřejná vystoupení

23.01.2021 20:29 Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil tři veřejná vystoupení, která plánoval v příštích…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama