Protesty po vraždě zpěváka se šíří. Dav v Londýně strhl sochu bývalého etiopského císaře

V parku na jihozápadě Londýna zničili neznámí pachatelé sochu bývalého etiopského císaře Haileho Selassieho (1892 až 1975). Informovala o tom dnes stanice BBC. Čin podle ní zřejmě souvisí s protesty, které v Etiopii vypukly po vraždě populárního zpěváka.

Monarchova busta stála na podstavci v parku Cannizaro v londýnské čtvrti Wimbledon. Podle očitých svědků ji v úterý večer zničila skupina, ve které bylo asi sto lidí. Selassie pobýval v roce 1936 ve Wimbledonu poté, co kvůli italské okupaci své země, tehdy známé jako Habeš, odešel do exilu.

#UPDATE: A Statue of former Ethiopian Emperor Haile Selassie has been destroyed in south-west London. London park. It appears to be linked to unrest in Ethiopia sparked after a popular singer was shot dead in the Ethiopian capital Addis Ababa earleir this week. #Ethiopia pic.twitter.com/KUZWSUjYBH

— Mowliid Haji Abdi (@MowliidHaji) July 2, 2020

Stržení sochy zřejmě souvisí s nepokoji v Etiopii, které vypukly v úterý po vraždě zpěváka Hachalua Hundessy, který byl obhájcem práv etiopského etnika Oromů. Při protestech zahynulo už více než 90 lidí. Demonstranti přitom ve městě Harar strhli sochu Selassieho otce.

Pro Oromy je Selassie symbolem dlouholetého utlačování ze strany Amharů, k nimž patřil i bývalý císař.

Písně zpěváka Hundessyho, kterého dnes pohřbili v etiopském městě Ambo, se staly jakousi hymnou protestů, jež vedly ke svržení předchozího premiéra Hailemariama Desalegna. Toho v roce 2018 nahradil současný předseda vlády Abiy Ahmed, který patří k etniku Oromů a v roce 2019 byl oceněn Nobelovou cenou za mír především díky tomu, že se mu podařilo najít cestu k umíření se sousední Eritrejí.

Haile Selassie, který se stal císařem v roce 1930, pobýval soukromě také v Československu, podle českého ministerstva zahraničí zřejmě před rokem 1938. Jeho pobyt byl mimo jiné inspirací pro epizodu v románu Obsluhoval jsem anglického krále spisovatele Bohumila Hrabala. Při státní návštěvě v Československu v roce 1959 získal Selassie Řád bílého lva. Stejné vyznamenání přitom obdržel v roce 1987 i marxistický politik Mengistu Haile Mariam, který císaře v roce 1974 svrhl a jehož roku 2008 etiopský soud odsoudil v nepřítomnosti k smrti za genocidu.

Související

Více souvisejících

Londýn Sochy vandalství

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy