Putin je dle českého velvyslance v Německu předzvěstí možných problémů Evropy

Jednání Ruska a ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Západu je předzvěstí možných problémů, kterým bude Evropa v tomto století čelit. V dnešním pořadu Berlin direkt televize ZDF to řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Eurozpravy.cz

Německá veřejnoprávní stanice část dnešního pořadu vyhradila rozboru složitých vztahů s Ruskem, které nově zatížil i výbuch muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014. Z něho Česko nedávno obvinilo ruské tajné služby, což Kreml popírá.

"Ruský prezident není sám a také to není démon," řekl Kafka. "Je ale jistým druhem předzvěsti možných konfliktů, které nás ve 21. století možná čekají," uvedl. "Staré dobré časy, kdy každá strana dosáhla svého a kdy nás provázela bezstarostná globalizace, tak ty jsou zřejmě pryč. My se ale nyní nesmíme tvářit, že konflikty jsou něco nepatřičného," dodal.

Velvyslancova slova si ZDF vyložila jako volání o pomoc, u kterého není jisté, zda ho Berlín kvůli vstřícné politice vůči Rusku vyslyší. Jako příklad televize zmínila německého ministra zahraničí Heika Maase, který se kriticky vyslovil proti výpadům vůči Rusku a který vyzval naopak k dialogu. "Jak by to mělo vypadat, ale nevysvětlil, protože rozhovor s námi odmítl," uvedla ZDF.

V pořadu vystoupil mimo jiné někdejší náčelník generálního štábu estonské armády Riho Terras, který poukázal na to, že EU v současné vypjaté situaci nepřišla s jasnou odpovědí. "EU se neodhodlala k žádným činům, ale jen ke slovům," řekl.

ZDF uvedla, že Rusku se ze strany Německa dostalo i pochlebování, když saský premiér Michael Kretschmer místo Česka navštívil v dubnu Moskvu. Z Moskvy Kretschmer ohlásil možný nákup 30 milionů ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a prohlásil zde, že Německo si nepřeje návrat do dob studené války.

Německý poslanec za Zelené Cem Özdemir v rozhovoru se ZDF kritizoval počínání německé vlády, že nijak nereaguje na projekt ruské televize RT DE, která plánuje v Německu vysílat. "Je to čirá propaganda autoritářského režimu, která se snaží ovlivnit německé Rusy a jiné proti integraci a proti společnému soužití," řekl.

Expert na zahraniční politiku německé liberální strany FDP Alexander Graf Lambsdorff řekl, že Rusko hledá v evropských zemích slabiny a mezery. "Kreml dobře ví, že země, která není schopná se dohodnout na určité politice, je slabá země a že to lze využít," uvedl.

"Dokud Berlín tyto skuliny ponechá, v Německu, v Česku, v EU, tak vše zůstane při starém," okomentovala dění ZDF. Ta nepochybuje, že otázka přístupu k Rusku se v Německu letos kvůli zářijovým parlamentním volbám přiostří.

Témata: EZ

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 00:01 NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje