Putin je dle českého velvyslance v Německu předzvěstí možných problémů Evropy

Jednání Ruska a ruského prezidenta Vladimira Putina vůči Západu je předzvěstí možných problémů, kterým bude Evropa v tomto století čelit. V dnešním pořadu Berlin direkt televize ZDF to řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Německá veřejnoprávní stanice část dnešního pořadu vyhradila rozboru složitých vztahů s Ruskem, které nově zatížil i výbuch muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014. Z něho Česko nedávno obvinilo ruské tajné služby, což Kreml popírá.

"Ruský prezident není sám a také to není démon," řekl Kafka. "Je ale jistým druhem předzvěsti možných konfliktů, které nás ve 21. století možná čekají," uvedl. "Staré dobré časy, kdy každá strana dosáhla svého a kdy nás provázela bezstarostná globalizace, tak ty jsou zřejmě pryč. My se ale nyní nesmíme tvářit, že konflikty jsou něco nepatřičného," dodal.

Velvyslancova slova si ZDF vyložila jako volání o pomoc, u kterého není jisté, zda ho Berlín kvůli vstřícné politice vůči Rusku vyslyší. Jako příklad televize zmínila německého ministra zahraničí Heika Maase, který se kriticky vyslovil proti výpadům vůči Rusku a který vyzval naopak k dialogu. "Jak by to mělo vypadat, ale nevysvětlil, protože rozhovor s námi odmítl," uvedla ZDF.

V pořadu vystoupil mimo jiné někdejší náčelník generálního štábu estonské armády Riho Terras, který poukázal na to, že EU v současné vypjaté situaci nepřišla s jasnou odpovědí. "EU se neodhodlala k žádným činům, ale jen ke slovům," řekl.

ZDF uvedla, že Rusku se ze strany Německa dostalo i pochlebování, když saský premiér Michael Kretschmer místo Česka navštívil v dubnu Moskvu. Z Moskvy Kretschmer ohlásil možný nákup 30 milionů ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a prohlásil zde, že Německo si nepřeje návrat do dob studené války.

Německý poslanec za Zelené Cem Özdemir v rozhovoru se ZDF kritizoval počínání německé vlády, že nijak nereaguje na projekt ruské televize RT DE, která plánuje v Německu vysílat. "Je to čirá propaganda autoritářského režimu, která se snaží ovlivnit německé Rusy a jiné proti integraci a proti společnému soužití," řekl.

Expert na zahraniční politiku německé liberální strany FDP Alexander Graf Lambsdorff řekl, že Rusko hledá v evropských zemích slabiny a mezery. "Kreml dobře ví, že země, která není schopná se dohodnout na určité politice, je slabá země a že to lze využít," uvedl.

"Dokud Berlín tyto skuliny ponechá, v Německu, v Česku, v EU, tak vše zůstane při starém," okomentovala dění ZDF. Ta nepochybuje, že otázka přístupu k Rusku se v Německu letos kvůli zářijovým parlamentním volbám přiostří.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama