Putin kritizoval "bezprecedentní vnější tlak" na Bělorusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že spojenecké Bělorusko je vystaveno "bezprecedentnímu vnějšímu tlaku" po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž výsledky neuznává Evropská unie a Spojené státy. Ale vztahy Běloruska a Ruska "nepodléhají konjunktuře a opírají se o pevný základ", uvedl Putin v projevu promítnutém účastníkům fóra regionů, které se s účastí zástupců obou zemí koná v Minsku.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při této příležitosti vyjádřil připravenost posoudit s Ruskem všechny návrhy ohledně upevnění společné ekonomické bezpečnosti, uvedla agentura Interfax.

"Jednou ze základních podmínek je vytvořit stejné podmínky pro běloruské a ruské hospodářské subjekty. Jsme připraveni posoudit všechny návrhy, které posílí společnou ekonomickou bezpečnost. Ale je důležité si připomínat, že nedosáhneme významnějšího úspěchu, pokud nebudeme důsledně plnit závazky, které jsme přijali," prohlásil Lukašenko.

Putin podle agentury TASS také řekl, že Moskva bude nadále "tvrdě bránit historickou pravdu" o druhé světové válce, jejích příčinách, závěrech a poučení". I podle Lukašenka "nelze klidně přihlížet pokusům jednotlivých zemí přepisovat dějiny, bagatelizovat hrdinství sovětského lidu a zpochybňovat rozhodující podíl Sovětského svazu ve vítězství nad fašistickým Německem a jeho spojenci".

Letos v dubnu Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. České ministerstvo zahraničí vzápětí zareagovalo prohlášením, že stíhání české samosprávy Ruskem je nepřípustné, ruské zákony nebudou v Česku vymahatelné a že striktně odmítá zásahy státních orgánů Ruské federace do vnitřních záležitostí České republiky. Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, nechala odstranit radnice Prahy 6. Ruská diplomacie tento krok označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama