Rusko bude nadále dodržovat dohodu o otevřeném nebi, uvedl náměstek Lavrova

Rusko bude dodržovat všechna ustanovení dohody o otevřeném nebi, dokud bude platit. Agentuře RIA Novosti to dnes řekl náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Reagoval tak na ohlášené rozhodnutí Spojených států odstoupit od této dohody, která umožňuje vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Další náměstek ministra Sergeje Lavrova Sergej Rjabkov potvrdil, že USA dnes Moskvu o svém záměru oficiálně informovaly.

Přidejte svůj názor 66 komentářů

Sergej Lavrov
doporučujeme

"Přístup musí být pragmatický. Dokud dohoda bude platit..., máme v úmyslu plně dodržovat všechna práva a povinnosti, jež z této dohody pro nás vyplývají," řekl Gruško v odpovědi na otázku agentury RIA Novosti, zda bude Rusko s ostatními účastníky diskutovat o záměru USA odstoupit.

Vyjádřil přitom naději, že i ostatní signatářské země "budou ke svým povinnostem přistupovat rovněž svědomitě".

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že dnes oficiálně uvědomí strany dohody o otevřeném nebi o svém odstoupení. Prezident Donald Trump tento krok přitom zdůvodnil obviněním Ruska, že ustanovení tohoto mezinárodněprávního dokumentu nedodržovalo. To Moskva ale odmítá.

Sergej Rjabkov při on-line diskusi věnované rusko-americkým vztahům podle agentury TASS potvrdil, že velvyslanectví USA v Moskvě dnes předalo ruskému ministerstvu zahraničí nótu s rozhodnutím Washingtonu od smlouvy odstoupit. V této souvislosti řekl, že Rusko je připraveno v dialogu o dohodě pokračovat, nikoli však za nepřijatelných amerických podmínek.

Američané podle Rjabkova Moskvě vzkázali, že pokud do 22. listopadu nesplní sérii podmínek, obsažených ve stanovisku "zformulovaném na velmi vysoké úrovni", pak USA dohodu opustí. Podmínky Washingtonu náměstek označil za "absolutně, kategoricky nepřijatelné".

Výhrady vůči Rusku jsou "nesmyslné, naprosto nepodložené, o čemž jsme už mnohokrát hovořili a vysvětlovali logiku našeho vlastního přístupu. Jsme však připraveni pokračovat v dialogu a dohodnout se. Nikoli plnit to, co se zformuluje ve Washingtonu," uvedl Rjabkov.

Američané dlouhodobě poukazují na to, že Rusové dohodu porušují, neboť zakazují přelet nad městem, kde se předpokládají rozmístěné jaderné zbraně, které by mohly zasáhnout Evropu. Rusko rovněž zakazuje přelety nad oblastmi v době, kdy se tam konají vojenské manévry.

Gruško hned ve čtvrtek v reakci agentuře TASS řekl, že odchod USA z dohody o otevřeném nebi zasadí další ránu systému vojenské bezpečnosti v Evropě, kterou oslabily již předchozí kroky Bílého domu, zejména odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu.

Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později.

Loading...
Vstupte do diskuze (66)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Bělorusku se blíží volby. Lukašenko zakročil proti opozici, zatčeny…

01.06.2020 14:28 V Bělorusku byly pozatýkány desítky protivládních aktivistů. Je mezi nimi i jeden z hlavních…

V Rusku v neděli přibylo přes 9000 nakažených

01.06.2020 12:51 Aktualizováno V Rusku v neděli druhý den po sobě přibylo více než 9000 nakažených koronavirem a výrazněji proti…

V Anglii se navzdory kritice znovu otevřela část základních škol

01.06.2020 11:12 V Anglii se dnes po deseti týdnech opět mohla otevřít část základních škol. Řada z nich - především…

Evropa dnes uvolní další opatření proti koronaviru

01.06.2020 08:24 Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy