Pokud chce Rusko na Ukrajině udržet ofenzivní povahu operace, musí podle Pavla Crhonka z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany doplnit zásoby. Schopnosti ruské logistiky se podle něj dostaly za hranu udržitelnosti ruských sil nasazených na Ukrajině. Crhonek to dnes napsal ČTK. Rusko zaútočilo na Ukrajinu před dvěma týdny. Podle dostupných zdrojů má ruská armáda při postupu potíže právě i v logistice.
Podle Crhonka je logistika ruské armády dlouhodobě budována spíše s ohledem na "aktivní obranu". Má podle něj vysokou schopnost bojovat na vlastním území nebo v blízkosti svých hranic. Nemá ale schopnosti podporovat trvalou pozemní ofenzívu bez operační pauzy. Tvrzení podle něj podporuje několik faktorů. Za prvé je to vysoká závislost ruských ozbrojených sil na železnici. "Rusko je jedinečné v tom, že má železniční brigády a z logistického hlediska jsou ruské síly vázány na železnici od továrny po armádní sklad a pokud možno až na úroveň divize/brigády. Žádný jiný evropský národ nevyužívá železnice v takové míře jako ruská armáda," uvedl Crhonek.
V neprospěch využití železnice k možnému zásobování ale podle něj hovoří především její vysoká zranitelnost, jak se přesvědčili už Němci za druhé světové války. To znamená, že schopnost ruské armády podporovat zásobovací cyklus po železnici podle Crhonka končí na hranicích Ruska. A ruská armáda je nucena za hranicemi ruské železniční sítě nucena spoléhat se především na zranitelné nákladní automobily.
Druhým faktorem hovořícím v neprospěch logistiky ruských jednotek je jejich velikost a množství, kdy schopnosti ruských logistických jednotek jsou nižší, než je standardem v NATO. Z toho vyplývá omezená možnost přepravy materiálu, ať už jde o munici, pohonné hmoty nebo potraviny. S využíváním těžké techniky, jako je dělostřelectvo, raketová nebo tanková technika, se množství přepravovaných zásob k zabezpečení podpory ofenzivních ruských sil navíc dramaticky zvětšuje.
Třetím faktorem je podle experta taktika ukrajinských sil, které se zaměřují právě na ničení logistických a zásobovacích konvojů. "Již z povahy působnosti zásobovacích vozidel, která ve valné většině nejsou obrněná, navíc přepravující vysoce explozivní nebo hořlavé materiály, jako je například munice a pohonné hmoty, představují obecně v každém konfliktu 'snadný' cíl. Tím zásadně snižují schopnosti ruské logistiky účinně podporovat jejich manévrové jednotky," uvedl Crhonek.
Jako další faktor expert zmiňuje přímo zásobování palivem a vodou, kdy každá ruská logistická brigáda má pro tyto účely taktický potrubní prapor. Ty mají podle Crhonka mají nižší propustnost než stejné jednotky v NATO, ale mohou být rozmístěny do tří až čtyř dnů po obsazení nového terénu. Do té doby jsou pro operační zásobování zapotřebí právě nákladní automobily s pohonnými hmotami. "Je otázkou, jakým způsobem lze tyto schopnosti uplatnit právě na Ukrajině vzhledem k již zmiňované zranitelnosti a povaze ofenzivního způsobu vedení konfliktu ze strany Ruska," uvedl Crhonek.
Problémy se zásobováním pohonnými hmotami vyvrcholily podle něj pravděpodobně v tažení ruských sil na Kyjev, kdy se mohutná kolona vojenské techniky zastavila asi 20 kilometrů před Kyjevem. "Informační zdroje udávají nejen problém s doplněním pohonných hmot, ale navíc s vybitými bateriemi ve vojenské technice, čímž se tato stává nepoužitelná," uvedl Crhonek.
Obecně se podle něj s rostoucí vzdáleností od ruských hranic zvětšuje i takzvané zásobovací rameno a tím se prodlužuje celkový zásobovací cyklus. "Všechny tyto prvky, to znamená velikost logistických/zásobovacích jednotek, množství přepravovaných zásob, zásobovací rameno, navíc umocněno velkou spotřebou všech druhů zásob z důvodu překonávání tvrdého odporu ukrajinských sil ukazují, že logistika hraje v konfliktu na Ukrajině velkou roli a je jednou z možných příčin, proč ruské síly nepostupují v takovém tempu, jak bylo nejspíš původně plánováno," uvedl Crhonek.
Schopnosti ruské logistiky se podle něj dostaly za hranu udržitelnosti ruských sil nasazených na Ukrajině. "V následujících dnech, pokud chce Rusko udržet ofenzivní povahu operace, lze předpokládat zvýšení logistického úsilí k obnově bojeschopnosti ruských sil a doplnění zásob tak, aby vůbec bylo schopné v konfliktu pokračovat," uvedl Crhonek.
Související

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 37 minutami

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
před 1 hodinou

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
před 2 hodinami

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
před 3 hodinami

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
před 4 hodinami

Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
před 5 hodinami

Velká výluka v pražské hromadné dopravě. Potrvá po celý víkend
před 6 hodinami

Papež se zotavuje. Ve Vatikánu přijal britského krále, dojal ho i s manželkou
před 7 hodinami

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše
před 8 hodinami

Velikonoční počasí se rýsuje. Meteorologové zatím nemají dobré zprávy
před 9 hodinami

Trumpa prohlédli lékaři. Prozradil, jak prošel testem kognitivních schopností
před 10 hodinami

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek
před 11 hodinami

Fico nepřišel na rozhovor se Zemanem. Informujte pravdivě, nabádal exprezident moderátora
před 12 hodinami

"Musíte s tím pohnout." Trump tlačí na Rusko, kam za Putinem přijel Witkoff
před 13 hodinami

Smrtelná nehoda na přejezdu v Poděbradech. Řidič auta nepřežil srážku
před 14 hodinami

Počasí příští týden: Teploty překonají 20 stupňů, pak se citelně ochladí
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera
Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.
Zdroj: Jakub Jurek