Soud v Moskvě prodloužil bývalému novináři Safronovovi vazbu do března

Moskevský soud dnes prodloužil do 7. března vazbu bývalému novináři Ivanu Safronovovi, který čelí obvinění z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Informují o tom agentury. Safronov vinu popírá.

Ilustrační foto
doporučujeme

Soud zasedal za zavřenými dveřmi, novináři do sálu neměli přístup, uvedl server listu Kommersant s tím, že rozhodnutí soudu si mohly vyslechnout přítelkyně a sestra Ivana Safronova. Agentura TASS už na začátku září u předchozího prodloužení vazby napsala, že soud tehdy jednal za zavřenými dveřmi, protože na případ se vztahuje utajení.

"Jak se může cítit člověk, který je obviněný ze spáchání obzvláště závažného zločinu, když je nevinný? A navíc, který nechápe, z čeho je obviněn?" odpověděl dnes Safronovův advokát Ivan Pavlov na dotazy novinářů, v jakém stavu je jeho klient. Obhájce upozornil, že vyšetřovatelé stále neuvedli, jaké mají proti Safronovovi důkazy, a na dnešním soudním jednání podle něj nepředložili žádné nové informace. Kommersant dnes připomněl, že vyšetřovatelé dosud nevysvětlili podrobnosti obvinění.

Podle Pavlova se za Safronova zaručilo 388 lidí, aby nemusel být ve vazbě, mimo jiné šéfredaktoři listů Vedomosti či Kommersant.

Bývalého novináře Safronova, který se letos v květnu stal poradcem šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos, zatkla v červenci ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tajná služba tvrdí, že muže v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. V roce 2017 prý splnil zadaný úkol shromažďovat a předávat informace o dodávkách ruských zbraní do Afriky a o působení ruských vojáků na Blízkém východě, přičemž konečným příjemcem těchto informací byly podle FSB Spojené státy. FSB dále tvrdí, že případ nesouvisí s novinářskou prací obviněného.

Safronov, který před svým působením v Roskosmosu pracoval v denících Kommersant a Vedomosti, vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován za svou dřívější práci novináře.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu z Prahy o pět let

22.01.2021 12:55 Kreml dnes uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude…

Policisté v Británii čelí v době koronaviru napadením

21.01.2021 14:38 Britská vláda dnes oznámila, že v prvních šesti měsících po zavedení koronavirové uzávěry v březnu…

Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé vazební věznici

20.01.2021 17:03 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za…

Kreml potvrdil ochotu prodloužit odzbrojovací dohodu s USA

20.01.2021 13:13 Moskva dnes prostřednictvím mluvčího Kremlu opět potvrdila ochotu prodloužit poslední odzbrojovací…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama