V Bělorusku se opět protestovalo proti Lukašenkovi

V běloruském hlavním městě Minsku dnes studenti na několika místech protestovali proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Kvůli účasti na nepovolených demonstracích bylo zadrženo až 30 lidí, uvedla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na běloruskou policii.

V Bělorusku se opět demonstrovalo proti Lukašenkovi. (5.9.2020)
doporučujeme

Na jedné z akcí proti studentům zasáhly maskované bezpečnostní jednotky, jejichž příslušníci odvlekli některé protestující do dodávkových vozů. Později uskutečnily pochod Minskem tisíce žen a jeden z jejich sloganů zněl "Ruce pryč od dětí", napsala agentura Reuters.

Protirežimní demonstrace v Bělorusku propukly po oznámení drtivého vítězství Lukašenka v prezidentských volbách konaných 9. srpna. Mnoho lidí je přesvědčeno, že výsledek byl zfalšován a že ve skutečnosti zvítězila opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská. Lukašenko obvinění z volebního podvodu odmítá.

Běloruský prezident dnes prohlásil, že demonstranti svým počínáním šíří koronavirus. Dříve přitom pandemii nemoci covid-19 označoval za "psychózu", kterou lze vyřešit pitím vodky a navštěvováním sauny.

"Potácíme se po ulicích, otíráme se jeden o druhého. Kde je v tom dodržování sociálního odstupu a tak dále? Děláme vše, abychom oddálili okamžik, kdy se s touto nemocí rozloučíme. To je nepřijatelné," řekl Lukašenko na zasedání vlády, které vysílala televize.

Do Varšavy dnes podle Reuters dorazila běloruská opoziční aktivistka Olga Kovalková, která tvrdí, že ji k odchodu z Běloruska donutily tamní úřady. Kovalková byla v Bělorusku 25. října odsouzena k deseti dnům vězení.

"Zástupci policie a běloruského ministerstva vnitra ke mně přišli a řekli, že pokud nebudu souhlasit s odchodem (ze země), budu čelit dlouhému věznění," uvedla Kovalková na tiskové konferenci ve Varšavě. Dodala, že byla z vězení dopravena na hranici a následně vstoupila na polské území a zamířila do Varšavy.

Ve středu by měla Varšavu navštívit Cichanouská a setkat se s polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Cichanouská, která se uchýlila do exilu v Litvě, v pátek vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby "zastavila do očí bijící porušování lidských práv a cynické nerespektování lidské důstojnosti přímo uprostřed Evropy".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zatýkaný muž v Londýně zastřelil policistu

25.09.2020 11:57 V Londýně zemřel policista, který byl těžce zraněn při zákroku vůči podezřelému člověku. Podle…

Rusko má přes 20 tisíc obětí koronaviru, počet nakažených za den stoupá

25.09.2020 11:02 V Rusku dál stoupají denní přírůstky infikovaných koronavirem a ve čtvrtek po dlouhé době…

K dobrým změnám v Bělorusku podle preláta pomohou modlitby a půst

25.09.2020 07:31 K třídennímu půstu a modlitbám za dobré změny ve společnosti a navrácení míru do Běloruska vyzval…

Nový "koncert velmocí"? Putinovy vize se nesetkají s pochopením, míní…

25.09.2020 00:01 NÁZOR - Ruský prezident Vladimir Putin nepřednesl na zasedání Valného shromáždění OSN projev, jaký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama