V Británii by letos kvůli covidu o práci mohlo přijít nejvíce lidí za generaci

V Británii by ve druhé polovině roku mohlo přijít o práci nejvíce lidí za generaci. Propuštěno jich v důsledku koronavirové krize a brexitu má být nejméně 650.000 a možná mnohem více. Podle firemních oznámení o chystaném propouštění to vypočítala nezisková organizace Institute for Employment Studies (IES), píše agentura Reuters.

Práce v kanceláři
doporučujeme

Vyrozumění o propuštění je podle studie nyní dvakrát více než za recese po finanční krizi let 2008 a 2009. Jen za období od července do září by mohlo být propuštěno 450.000 lidí, uvádí studie. To by bylo o 50 procent více než bylo čtvrtletní maximum z doby globální finanční krize.

Podle IES se ale vysoký počet propuštěných nemusí nutně rovnat vysoké nezaměstnanosti. Autoři studie proto vyzývají vládu, aby snížila náklady na práci, a podpořila tak zaměstnávání. Také požadují, aby se politici zaměřili na ty druhy průmyslu a odvětví, které jsou z dlouhodobého hlediska životně důležité, a přispěli na mzdy jejich zaměstnanců.

Britský ministr financí Rishi Sunak zatím odmítá prodloužení vládního podpůrného programu, který do konce října brání propouštění. Dnes mají být zveřejněny nejnovější údaje o míře nezaměstnanosti a očekává se, že se hodnota poprvé od březnového uzavření ekonomiky zvýší. Dosud stagnovala na 3,9 procenta.

Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 20,4 procenta. V meziročním srovnání se pak hospodářství propadlo o 21,7 procenta. Pokles české ekonomiky byl pro srovnání ve druhém čtvrtletí jen zhruba poloviční - meziročně se snížila o 11 procent a mezičtvrtletně o 8,7 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko hlásí 7867 nově nakažených, nejvíce za den za tři měsíce

27.09.2020 10:55 V Rusku se za poslední den potvrdilo 7867 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to nejvyšší denní…

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali v ní protesty

27.09.2020 09:40 Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti…

Švýcaři budou dnes hlasovat o volném pohybu osob či otcovské dovolené

27.09.2020 08:21 Švýcaři dnes budou hlasovat v referendu o pěti celostátních a několika regionálních otázkách.…

Johnson vybírá do vedení klíčových médií své spojence

26.09.2020 21:10 Britský premiér Boris Johnson hodlá přidělit klíčové mediální pozice dvěma zastáncům brexitu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama