Vojenská operace jde podle plánu a sankce škodí celému světu, řekl Putin

Sankce uvalené Západem na Rusko už způsobily vážné škody napříč celou světovou ekonomikou, prohlásil dnes podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Dopadů sankcí si podle něj už všímají lidé v Evropě i ve Spojených státech kvůli růstu cen, Rusko se však s touto "zkouškou důstojně" popasuje, ubezpečil Putin na televizí přenášené poradě k hospodářskému dění v zemi a přislíbil větší sociální podporu ze strany státu.

Ve svém projevu také mluvil o ruských "zrádcích", které se podle něj Západ pokusí využít k rozložení Ruska.

Západní země přijaly sankce v reakci na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, která začala na konci února. Putin dnes prohlásil, že "speciální vojenská operace" ruských sil byla jedinou variantou pro Moskvu, jak zajistit bezpečnost Ruska. Zopakoval dřívější tvrzení Kremlu, že operace postupuje přesně podle plánu. Uvalení sankcí na Rusko vysvětlil snahou Západu Rusko oslabit a politiku západních zemí označil za agresivní.

"Jako zbraň si (západní země) zvolily ekonomické, finanční, obchodní a jiné sankce proti Rusku. Ty ale nyní dopadají na Evropany a Američany kvůli rostoucím cenám benzínu, energií a potravin i kvůli ztrátě pracovních míst souvisejících s ruským trhem," řekl Putin na ekonomické poradě s ruskými činiteli.

"Nepotřebují (západní země) silné a suverénní Rusko," prohlásil ruský prezident. Západní představitele obvinil, že chtějí z Ruska vytvořit slabou a podřízenou zemi a narušit její územní celistvost. Toho se budou snažit dosáhnout i tím, že vsadí na ruskou pátou kolonu, "zrádce národa". "Na ty, kdo zde vydělávají, ale žijí tam, ani ne tak v geografickém slova smyslu, ale svými myšlenkami a svým otrockým založením," nechal se slyšet Putin.

Podle Putina Západ ve své snaze oslabit Rusko selhává a ruské hospodářství je prý zatím v dobré kondici. V důsledku sankcí po ruské invazi prudce klesla cena rublu, výrazně byl postižen ruský finanční sektor, centrální banka ztratila přístup k velké části svých zahraničních rezerv a ze země například odešla řada západních firem.

"Naše ekonomika, státní rozpočet, soukromý byznys má k dispozici všechny prostředky, abychom mohli dostát dlouhodobým cílům," ujistil šéf Kremlu. Příjmová strana rozpočtu je dostatečná a dodatečné emise peněz nejsou na pořadu dne, ubezpečil Putin. Podotkl, že Rusko se se současnou "zkouškou důstojně vypořádá, jak tomu bylo i v tisícileté historii země".

Ruský prezident ale připustil, že "strukturní změny ruské ekonomiky", které je zapotřebí provést, povedou k růstu inflace a nezaměstnanosti. Hlavním úkolem ruského vedení tak bude tato rizika minimalizovat, prohlásil Putin a slíbil například zvýšení životního minima i vyšší platy pracovníků ve státní sféře. Exportéry vyzval, aby dodávali více zboží na domácí trh. Dodal, že zapotřebí je zajistit například dostupnost léků.

Putin zároveň avizoval větší podporu ruských rodin. Systém sociálních dávek je podle něj nutné nastavit tak, aby bral v úvahu změny v "materiální situaci" domácností. "Už je rozhodnuto, že od 1. dubna budou zavedeny dávky na děti ve věku od osmi do 16 let včetně, které pocházejí z rodin s nízkými příjmy," uvedl Putin. Ministr práce Anton Koťakov dříve řekl, že na toto opatření bude ze státního rozpočtu vyčleněno přes 500 miliard rublů (103 miliard Kč).

Agentura Interfax podotkla, že Putin přislíbil posílení prakticky celého sociálního systému včetně zvýšení důchodů. Avizoval také navýšení minimální mzdy.

Ruští političtí analytici označili podle agentury Reuters části projevu, v nichž Putin mluvil o takzvaných zrádcích, za "mrazivé". "Ruský národ bude vždy schopen rozlišovat mezi opravdovými vlastenci a darebáky a zrádci a jednoduše je vyplivne jako mušku, co vletěla do pusy," řekl mimo jiné prezident. "Putin fakticky ohlásil začátek masových represí proti lidem nesouhlasícím s režimem," napsal na twitteru Michail Kasjanov, který zastával funkci ruského premiéra v době prvního Putinova prezidentského období.

Související

Vladimir Putin

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?

Minulý týden přiletěl Kirill Dmitrijev, hlavní investiční emisář ruského prezidenta Vladimira Putina, na návštěvu do Bílého domu. Setkání se odehrálo takřka bez povšimnutí veřejnosti – a zcela záměrně. Přesto vyvolalo silné obavy, zda administrativa Donalda Trumpa skutečně usiluje o mír nebo se stává nástrojem ruské diplomacie.

Více souvisejících

Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mše za Annu Slováčkovou v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní

V neděli se v bazilice sv. Ludmily na náměstí Míru konaly mše, které se proměnily v důstojnou vzpomínku na zesnulou zpěvačku Annu Julii Slováčkovou. Nešlo sice o oficiální zádušní mši, její jméno ale zaznělo z úst kněze během přímluv a prostor před oltářem zaplnily růže, svíčky a lidé, kteří zavzpomínali na mladou umělkyni. 

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války

Donald Trump od osmdesátých let tvrdí, že se snaží zabránit jaderné apokalypse. Už jako mladý podnikatel údajně navrhl, že pokud by ho prezident Ronald Reagan jmenoval „plnomocným velvyslancem“, ukončil by studenou válku „během jedné hodiny“. Téma jaderných zbraní neopustil ani později – v roce 2018, před summitem s Vladimirem Putinem v Helsinkách, označil jaderné zbraně za „největší problém světa“ a prohlásil: „Žádné jaderné zbraně nikde na světě.“ 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize

Současný americký prezident Donald Trump se podle mnohých vyžívá ve své pozici globálního hybatele. Vytváří neustálé napětí na světových trzích, manipuluje s tarify jako s televizní show a drží mezinárodní obchod jako rukojmí. Jak ale upozorňuje britský publicista Jonathan Freedland, skutečná cena Trumpova působení nespočívá jen v miliardách dolarů ztracených na burzách. Jde o tzv. náklady příležitosti – tedy vše, co by svět mohl dělat, kdyby nebyl paralyzován a vyčerpán snahou reagovat na rozmary jediného muže.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak

Americký prezident Donald Trump po týdnu chaotických změn v celní politice oznámil konec tzv. „de-minimis“ pravidla pro dovoz levného zboží z Číny a Hongkongu. Pravidlo dosud umožňovalo zasílání balíčků do hodnoty 800 dolarů bez cla a minimální kontrolou, což masivně využívaly zejména módní e-shopy jako Shein a Temu. Opatření, které má vstoupit v platnost 2. května, zásadně mění pravidla hry pro fast fashion průmysl.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů

Z okupovaného jihovýchodu Ukrajiny se ozývají hlasy zoufalství, odvahy i naděje. Členka ženské odbojové skupiny Zla Mavka, která působí v jednom z měst pod ruskou kontrolou, popsala život pod okupací jako neustálý strach a napětí. Přesto se nevzdává. „Lidé tu zůstávají, protože nevěří, že zlo může vyhrát. Pořád doufají, že okupace skončí,“ vysvětlila pro CNN.

před 12 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem

Napětí mezi Ruskem a Evropou se přelévá i pod hladinu moře. Nejde o oficiální válku, ale série podezřelých incidentů naznačuje, že podmořská infrastruktura — především internetové a elektrické kabely — se stává novou frontou konfliktu. Evropské státy čelí rostoucím obavám z ruských sabotáží, které sice zatím nezpůsobily masové výpadky, ale poukazují na zranitelnost kritické infrastruktury. 

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy