WHO varuje před uspokojením z pozitivních zpráv o vakcínách

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před předčasným pocitem uspokojení z pozitivních zpráv o možných vakcínách proti koronaviru. Zejména v Evropě a Amerikách nákaza tlačí zdravotní systémy na pokraj kapacit, upozornil šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Právě nyní jsme nanejvýš znepokojeni nárůstem případů covidu-19, který vidíme v některých zemích," napsal dnes generální ředitel WHO na twitteru. "Zejména v Evropě a Amerikách jsou pracovníci ve zdravotnictví a zdravotní systémy tlačeni na hranu možností," uvedl dále.

"Nejrychlejší cestou, jak otevřít ekonomiky, je virus porazit," prohlásil pak Tedros na virtuálním brífinku v Ženevě. Šéf WHO poukázal také na blížící se víkendový virtuální summit G20, kdy budou mít státníci příležitost finančně a politicky podpořit projekt COVAX, který má zajistit i chudým zemím přístup k vakcínám proti covidu-19.

Expertka WHO na vakcinaci Kate O'Brienová řekla, že organizace prozkoumá možnosti usnadnění dodávek vakcín, z nichž některé vyžadují skladování a přepravu při extrémně nízkých teplotách.

Na celém světě se dosud koronavirem podle statistických údajů nakazilo přibližně 55 milionů lidí a přes 1,3 milionu infikovaných zemřelo. První případy byly identifikovány v prosinci minulého roku v Číně.

Nákaza se nevyhnula ani samotné WHO, dosud zasáhla i 65 jejích pracovníků, sdělila dnes zástupkyně organizace Maria Van Kerkhoveová. Kvůli kontaktu s nakaženými osobami byl ostatně do dnešního dne v karanténě i Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Švýcarsko a zejména Ženeva, kde WHO sídlí, patří mezi místa, která pandemie v poslední době silně zasáhla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 12:28 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama