Západ dal Ukrajině naději vyhrát válku. Díky klíčovým dělostřeleckým systémům

Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný potenciál k ničení protivníka i naději na ukončení konfliktu na svém území, míní David Čep z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Dodané dělostřelecké systémy podle něj střílí dál než systémy ruské armády. Podle Čepa tak záleží především na schopnosti ukrajinských dělostřelců se co nejrychleji naučit techniku efektivně využívat. Ukrajina, na kterou před čtvrt rokem vojensky zaútočilo Rusko, získala například houfnice Caesar.

Podle Čepa se v současné fázi války na Ukrajině potvrzuje, že dělostřelectvo díky své efektivitě hraje v bojích klíčovou roli. "Ruské dělostřelecké jednotky se snaží zlomit odpor ukrajinských obránců a umožnit tak postup svým jednotkám. Jelikož se obě strany konfliktu spoléhají při doplňování zásob na železniční síť, zaměřují se ruské dělostřelecké jednotky právě na infrastrukturu," uvedl Čep.

Bojuje se nyní především v oblasti Doněcka a Luhanska, které tvoří Donbas. Rusové ale ostřelují raketovými prostředky i cíle daleko od bojů na Donbasu, například u města Lvov a v některých případech i v Zakarpatské oblasti. "Tyto útoky na západní a střední Ukrajinu jsou zaměřené právě na důležité železniční tratě a s nimi spojené elektrické stanice," uvedl Čep.

Naopak Ukrajinci se podle něj zaměřují na ničení pontonových mostů a na soustředěné ruské síly. "Ukrajině se ale tenčí zásoby zbraní ze sovětské éry, a to platí i o dělostřeleckých systémech. Díky masivním dodávkám nových dělostřeleckých systémů ze strany Západu jsou nicméně v dnešní době ukrajinské jednotky schopné ničit cíle efektivněji," míní expert.

Například Francie poslala na Ukrajinu houfnice Caesar. Jde o samohybnou houfnici nové generace, která má podvozek těžkého nákladního automobilu. To zvyšuje její mobilitu a umožňuje po palbě odjet dříve, než se na houfnici zaměří dělostřelectvo nepřítele. Důležitým faktorem podle Čepa také je, že houfnice může střílet granáty na vzdálenost více než 40 kilometrů.

USA poslaly na Ukrajinu přes 80 houfnic M777, které se už zapojují do bojů na východě Ukrajiny. Stejný typ houfnic poslala i Kanada. Hlavní výhodou M777 je podle Čepa především nízká hmotnost, která je skoro poloviční než u jiných srovnatelných houfnic. "Nízká hmotnost usnadňuje manipulaci s touto zbraní. Díky nízko položenému těžišti, vysoké přesnosti a dalekému dostřelu se jedná o velmi užitečný palebný prostředek," uvedl Čep. Dodané dělostřelecké systémy střílí podle odborníka navíc o pět kilometrů dále než nejběžnější dělostřelecký systém používaný ruskou armádou ve válce na Ukrajině (samohybná houfnice Msta-S). Pokud se navíc do nich použije projektil naváděný GPS, jsou tyto systémy schopné dostřelit podle odborníka i o 16 kilometrů dál.

Nyní tak podle Čepa záleží především na schopnosti ukrajinských dělostřelců se co nejrychleji naučit tuto techniku efektivně využívat. A také na tom, aby si Ukrajina vycvičila dostatek vojáků k využití potenciálu všech dodaných houfnic. "Tím by se podařilo podpořit ukrajinské naděje na dosažení dělostřelecké převahy alespoň v některých frontových oblastech," míní expert.

Poukázal na to, že vojenská pomoc Ukrajině od západních států už dosáhla několika miliard dolarů. "Je evidentní, že i díky novým dělostřeleckým zbraňovým systémům získala Ukrajina nejen obrovský palebný potenciál k ničení protivníka, ale i naději na ukončení konfliktu na svém území, který se nyní vede z velké části na dlouhé vzdálenosti v ploché, otevřené stepi," poukázal Čep.

Související

Dmytro Zolotukhin Původní zpráva

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.
Ruská armáda, ilustrační foto

Ze tří dnů jsou tři roky? Proč Rusko dosud neuspělo na Ukrajině? Podle expertů neumí válčit

Tři a půl roku po začátku tzv. „speciální vojenské operace“ se Rusko ocitá v hluboké vojenské krizi. Navzdory původním očekáváním o bleskovém dobytí Kyjeva během tří dnů a zjevné početní i technické převaze, se Kremlu podařilo ovládnout pouze necelých 20 procent ukrajinského území. Ztráty na ruské straně podle odhadů překročily hranici jednoho milionu padlých, zraněných a nezvěstných. Proč je tak obrovská armáda tak zoufale neefektivní?

Více souvisejících

válka na Ukrajině houfnice Caesar Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu

Prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy uvalí jednotná cla na více než 150 menších zemí po celém světě. Podle jeho slov půjde o hromadné rozhodnutí oznámené jedním dopisem, který bude rozeslán všem dotčeným státům najednou.

před 1 hodinou

Julija Svyrydenková

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Dmytro Zolotukhin

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin

Americký prezident Donald Trump mění podobu vojenské pomoci Ukrajině – místo přímých darů zbraní plánuje prodej techniky evropským zemím, které by ji mohly Kyjevu dále předat. Nový model má podle Bílého domu zmírnit domácí kritiku a přinést ekonomické výhody. Tento přístup však podle ukrajinského odborníka na informační bezpečnost Dmytra Zolotukhina, bývalého náměstka ministra informační politiky a specialisty na národní bezpečnost, vysílá nebezpečný signál Kremlu. Pro EuroZprávy.cz upozornil, že váhání Západu může Rusko vnímat jako slabost, což zvyšuje riziko další eskalace konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tesla, ilustrační foto

Tesla může přijít o miliardy kvůli rozkolu mezi Muskem a Trumpem

Automobilka Tesla se ocitla pod tlakem poté, co její zakladatel Elon Musk otevřeně zkritizoval prezidenta Donalda Trumpa, což vedlo k razantnímu omezení státní podpory pro ekologický průmysl. Podle analýzy Sky News tak firma může přijít o miliardy dolarů ze státních subvencí, které dosud tvořily klíčovou součást jejího obchodního modelu.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Po Suchém a Necidovi se vrací i Deli. Navíc se stará o to, aby i v Africe byla Slavia

Vedle zvučných posil se během tohoto letního přestupového období podařilo fotbalové pražské Slavii přivést i tři navrátilce. Už dříve příchozí Marka Suchého a Tomáše Necida v roli mentorů slávistického B-týmu nyní doplňuje obránce Simon Deli, který se do Edenu vrací po čtyřech letech. Zároveň je autorem projektu, v rámci něhož se Slavia rozrůstá do Afriky, konkrétně do Pobřeží slonoviny, kde bude nejen hráče skautovat, ale i materiálně jim pomáhat.

včera

včera

včera

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Diouf se konečně dočkal. Senegalský obránce přestupuje za rekordní sumu do West Hamu

Poslední dny a týdny se čekalo, co bude nakonec s obráncem El Hadjim Malickem Dioufem. Jestli skutečně přestoupí, nebo i pro příští sezónu nadále zůstane v pražské Slavii. Nakonec se ale přeci jen Pražané dohodli s londýnským West Hamem na tom, že svého obránce na Ostrovy pošlou za celkovou přestupovou sumu ve výši 25 milionů eur (zhruba 625 milionů korun), což je v historii české ligy dosud nejvyšší cena, za kterou jakýkoli fotbalista z tuzemské soutěže odešel do zahraničí.

včera

včera

T-14 Armata (vývojové označení Objekt 148) je ruský tank nové generace postavený na základě platformy Armata. Vývoj byl zahájen v roce 2009, poprvé byly stroje z testovací série představeny 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství., autor: Vitaly V. Kuzmin

Místo hrozivé zbraně jen symbol propagandy. Rusko tank Armata vychvalovalo do nebes, dodnes jej nenasadilo

Téměř tři a půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu zůstává nejnovější chlouba ruské armády – tank T-14 Armata – mimo skutečné boje. Přestože byl už před lety prezentován jako přelomová zbraň nové generace, na ukrajinském bojišti se objevil jen ve výjimečných a krátkodobých případech. To podle analytiků ukazuje na vážné pochybnosti o jeho skutečné schopnosti uspět v ostrém nasazení.

včera

Rusko zavádí novou etapu hybridní války. Z Ukrajinců nevědomky dělá sebevražedné atentátníky

Devatenáctiletý Oleh z ukrajinského města Rivne si původně myslel, že našel snadný přivýdělek. Na Telegramu narazil na nabídku tisíce dolarů za prosté posprejování policejní stanice. Jak ale brzy zjistil, místo barvy převzal v tašce výbušninu, mobilní telefon a dráty. Nevědomky se stal součástí nebezpečné ruské sabotážní sítě, která cílí především na mladé Ukrajince – a to v rámci nové etapy tzv. hybridní války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy