Západ dal Ukrajině naději vyhrát válku. Díky klíčovým dělostřeleckým systémům

Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný potenciál k ničení protivníka i naději na ukončení konfliktu na svém území, míní David Čep z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Dodané dělostřelecké systémy podle něj střílí dál než systémy ruské armády. Podle Čepa tak záleží především na schopnosti ukrajinských dělostřelců se co nejrychleji naučit techniku efektivně využívat. Ukrajina, na kterou před čtvrt rokem vojensky zaútočilo Rusko, získala například houfnice Caesar.

houfnice Caesar

Podle Čepa se v současné fázi války na Ukrajině potvrzuje, že dělostřelectvo díky své efektivitě hraje v bojích klíčovou roli. "Ruské dělostřelecké jednotky se snaží zlomit odpor ukrajinských obránců a umožnit tak postup svým jednotkám. Jelikož se obě strany konfliktu spoléhají při doplňování zásob na železniční síť, zaměřují se ruské dělostřelecké jednotky právě na infrastrukturu," uvedl Čep.

Bojuje se nyní především v oblasti Doněcka a Luhanska, které tvoří Donbas. Rusové ale ostřelují raketovými prostředky i cíle daleko od bojů na Donbasu, například u města Lvov a v některých případech i v Zakarpatské oblasti. "Tyto útoky na západní a střední Ukrajinu jsou zaměřené právě na důležité železniční tratě a s nimi spojené elektrické stanice," uvedl Čep.

Naopak Ukrajinci se podle něj zaměřují na ničení pontonových mostů a na soustředěné ruské síly. "Ukrajině se ale tenčí zásoby zbraní ze sovětské éry, a to platí i o dělostřeleckých systémech. Díky masivním dodávkám nových dělostřeleckých systémů ze strany Západu jsou nicméně v dnešní době ukrajinské jednotky schopné ničit cíle efektivněji," míní expert.

Například Francie poslala na Ukrajinu houfnice Caesar. Jde o samohybnou houfnici nové generace, která má podvozek těžkého nákladního automobilu. To zvyšuje její mobilitu a umožňuje po palbě odjet dříve, než se na houfnici zaměří dělostřelectvo nepřítele. Důležitým faktorem podle Čepa také je, že houfnice může střílet granáty na vzdálenost více než 40 kilometrů.

USA poslaly na Ukrajinu přes 80 houfnic M777, které se už zapojují do bojů na východě Ukrajiny. Stejný typ houfnic poslala i Kanada. Hlavní výhodou M777 je podle Čepa především nízká hmotnost, která je skoro poloviční než u jiných srovnatelných houfnic. "Nízká hmotnost usnadňuje manipulaci s touto zbraní. Díky nízko položenému těžišti, vysoké přesnosti a dalekému dostřelu se jedná o velmi užitečný palebný prostředek," uvedl Čep. Dodané dělostřelecké systémy střílí podle odborníka navíc o pět kilometrů dále než nejběžnější dělostřelecký systém používaný ruskou armádou ve válce na Ukrajině (samohybná houfnice Msta-S). Pokud se navíc do nich použije projektil naváděný GPS, jsou tyto systémy schopné dostřelit podle odborníka i o 16 kilometrů dál.

Nyní tak podle Čepa záleží především na schopnosti ukrajinských dělostřelců se co nejrychleji naučit tuto techniku efektivně využívat. A také na tom, aby si Ukrajina vycvičila dostatek vojáků k využití potenciálu všech dodaných houfnic. "Tím by se podařilo podpořit ukrajinské naděje na dosažení dělostřelecké převahy alespoň v některých frontových oblastech," míní expert.

Poukázal na to, že vojenská pomoc Ukrajině od západních států už dosáhla několika miliard dolarů. "Je evidentní, že i díky novým dělostřeleckým zbraňovým systémům získala Ukrajina nejen obrovský palebný potenciál k ničení protivníka, ale i naději na ukončení konfliktu na svém území, který se nyní vede z velké části na dlouhé vzdálenosti v ploché, otevřené stepi," poukázal Čep.

Rusko mělo na Ukrajině ztratit 36 tisíc vojáků. Soustředí se na postup u…

02.07.2022 15:19 Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila SSHR na pokyn…

02.07.2022 10:35 V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na…

Předpověď počasí na víkend: Bude lépe než v týdnu, teploty dosáhnou 30…

02.07.2022 06:30 Začíná první červencový, tedy i prázdninový víkend. Dobrou zprávou pro případné plány na volné dny…

Graubner se stal po Dukovi novým pražským arcibiskupem

02.07.2022 13:11 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Ruským Belgorodem zahřměla série explozí, jsou tři ranění, uvedl gubernátor

03.07.2022 05:20 Ruským Belgorodem, jenž se nachází v blízkosti hranic s Ukrajinou, zahřměla série explozí. Ve městě…

Lukašenko: Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území…

02.07.2022 22:01 Aktualizováno Bělorusko tento týden sestřelilo střely, které na jeho území vyslala Ukrajina. Uvedl to dnes…

Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce

02.07.2022 21:39 Ruská tajná služba FSB na Sibiři zadržela dalšího vědce, kterého podezírá z vlastizrady. O případu…

Rusko přišlo na Ukrajině o téměř 36 tisíc vojáků, tvrdí generální štáb.…

02.07.2022 15:19 Aktualizováno Ruské invazní jednotky se snaží získat zpět ztracené pozice v Charkovské oblasti na východě…

Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes zasáhly ruské střely

02.07.2022 14:52 Jihoukrajinské město Mykolajiv dnes brzy ráno zasáhly ruské střely, oznámil podle agentury Unian…

Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity

02.07.2022 13:28 Proruští separatisté z východní Ukrajiny obvinili další dva zajaté Brity z toho, že bojovali na…

Rusko nutí učitele na ovládnutém území Ukrajiny, aby učili podle jejich…

02.07.2022 11:44 Ruské úřady vyzvaly učitele v Ruskem okupovaných částech jihovýchodní Ukrajiny, aby během několika…

Norsko ohlásilo miliardový dar Ukrajině, Zelenskyj to ocenil

02.07.2022 05:50 Aktualizováno Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že…

Ruské stíhačky bombardovaly Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci

01.07.2022 21:34 Ruské stíhačky dnes bombardovaly ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři, ze kterého se invazní síly…

WHO vyzvala k naléhavému a koordinovanému postupu proti opičím neštovicím

01.07.2022 19:30 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzvala evropské státy k naléhavému a…

Související:

Právě se děje

reklama