Zvrat v rusko-ukrajinských vztazích? Kyjev přestal rušit smlouvy s Moskvou

Nové ukrajinské vedení zastavilo sérii rušení dvoustranných smluv s Ruskem, kterou spustil bývalý prezident Petro Porošenko, napsal dnes ruský list Kommersant. Pauza může být způsobena tím, že si tým nového prezidenta Vladimira Zelenského rozděluje vládní role a na jiné otázky nemá čas. Až další vývoj tak ukáže, zda se vztahy obou zemí začnou měnit nebo nikoliv, uvádí deník s odkazem na své zdroje z ruské diplomacie.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Oba státy spojovala hustá síť 400 dvoustranných dohod a smluv, uvádí Kommersant. Vypovídání začalo už v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo separatistickou vzpouru v Donbasu.

Posledním dokumentem, který ztratil smluvní sílu, byla dohoda o přátelství, spolupráci a partnerství vypovězená letos v dubnu. Od té doby žádná smlouva zrušena nebyla.

Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ještě loni v listopadu hrozil, že Kyjev "rychle" vypoví 40 dalších smluv, ale nic takového se nestalo. "Možná ještě něco zařízli, ale k nám se to nedostalo," citoval ruský list informovaného vládního úředníka.

Na ruském ministerstvu zahraničí pauzu zaznamenali, ale veškeré komentáře považují za předčasné. "Teď si možná rozdělují posty a rozhodují, co dál. Jestli (s vypovídáním smluv) pokračovat, nebo přibrzdit," řekl Kommersantu zaměstnanec ministerstva. "Pokud přibrzdí, bude to signál," dodal.

Jediná oblast, které se smluvní roztržka nijak nedotkla, je jaderná energetika, píše deník. Specifika rezortu staví tuto sféru mimo politiku, "protože jde o bezpečnost a protože technologické cykly jsou mnohem delší než cykly politické," citoval Kommersant zdroj z ruského Rosatomu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severomakedonský prezident pověřil sestavením nové vlády Zaeva

13.08.2020 21:26 Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski dnes měsíc po volbách pověřil sestavením nové vlády…

V Bělorusku pokračovaly protesty, lékaři podpořili demonstranty

13.08.2020 19:43 Aktualizováno Přes policejní násilí v řadě běloruských měst pokračují protesty proti falšování výsledků nedělních…

V běloruské automobilce se bouří dělníci, část z nich stávkuje

13.08.2020 17:02 Zaměstnanci běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz dnes několik hodin…

Britská policie dostala po kauze novičok nové pravomoci

13.08.2020 15:27 Britská policie dostala nové pravomoci pro boj s "aktivitami nepřátelských států", je to reakce na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama