Zvrat v rusko-ukrajinských vztazích? Kyjev přestal rušit smlouvy s Moskvou

Nové ukrajinské vedení zastavilo sérii rušení dvoustranných smluv s Ruskem, kterou spustil bývalý prezident Petro Porošenko, napsal dnes ruský list Kommersant. Pauza může být způsobena tím, že si tým nového prezidenta Vladimira Zelenského rozděluje vládní role a na jiné otázky nemá čas. Až další vývoj tak ukáže, zda se vztahy obou zemí začnou měnit nebo nikoliv, uvádí deník s odkazem na své zdroje z ruské diplomacie.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Oba státy spojovala hustá síť 400 dvoustranných dohod a smluv, uvádí Kommersant. Vypovídání začalo už v roce 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo separatistickou vzpouru v Donbasu.

Posledním dokumentem, který ztratil smluvní sílu, byla dohoda o přátelství, spolupráci a partnerství vypovězená letos v dubnu. Od té doby žádná smlouva zrušena nebyla.

Bývalý ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ještě loni v listopadu hrozil, že Kyjev "rychle" vypoví 40 dalších smluv, ale nic takového se nestalo. "Možná ještě něco zařízli, ale k nám se to nedostalo," citoval ruský list informovaného vládního úředníka.

Na ruském ministerstvu zahraničí pauzu zaznamenali, ale veškeré komentáře považují za předčasné. "Teď si možná rozdělují posty a rozhodují, co dál. Jestli (s vypovídáním smluv) pokračovat, nebo přibrzdit," řekl Kommersantu zaměstnanec ministerstva. "Pokud přibrzdí, bude to signál," dodal.

Jediná oblast, které se smluvní roztržka nijak nedotkla, je jaderná energetika, píše deník. Specifika rezortu staví tuto sféru mimo politiku, "protože jde o bezpečnost a protože technologické cykly jsou mnohem delší než cykly politické," citoval Kommersant zdroj z ruského Rosatomu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina chce dohodu s Kolomojským ohledně znárodněné banky

17.09.2019 14:14 Ukrajinský premiér Oleksij Hončaruk řekl, že Kyjev chce najít kompromis s oligarchou Ihorem…

Petříček oponuje Babišovi a Zemanovi: Není důvod odvolávat uznání Kosova

17.09.2019 13:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nevidí důvod k tomu, aby Česko vzalo zpět uznání Kosova.…

Mladý rybář ulovil v Norsku "mimozemšťana"

17.09.2019 11:54 Aktualizováno Mladý norský rybář zažil šok, když se u pobřeží ostrova Andoya na severu Norska vydal na lov…

Chcete jet na Krym? Respektujte i ukrajinské zákony, nabádá Čechy…

17.09.2019 09:26 Nedávná návštěva skupiny Čechů na ukrajinském poloostrově Krym anektovaný Ruskem byla soukromá,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama