Evropu kvůli covidu svírají psychické problémy. Mladé dívky podléhají poruchám příjmu potravy a sebepoškozování

Mezi dospívajícími dívkami dochází k velkému nárůstu poruch příjmu potravy a sebepoškozování, zjistili analytici při zkoumání zdravotních záznamů ve Velké Británii. Odpovídá to zjištěním v dalších evropských zemích, píše server Euronews. S největší pravděpodobností za to může pandemie covidu-19 spojená se izolací a sníženou sociální interakcí mladých lidi.

Od března 2020 byl výskyt poruch příjmu potravy u dívek ve věku 13-16 let o 42,4 % vyšší, než by se dalo očekávat. U dívek od 17 do 19 let o 32 % vyšší. Britští výzkumníci přitom vycházeli z milionů záznamů z britské všeobecné praxe.

Záznamy o sebepoškozování jsou rovněž alarmující. Dívky ve věku 13-16 let mu podlehly oproti očekávání o 38,4 % vícekrát. V jiných věkových skupinách nárůst pozorován nebyl.

Podle expertů za nárůstem stojí především pandemie onemocnění covidu-19. Opatření vyžadovala častou izolaci a uzavření škol. Mladí lidé se tak nedostávali do kontaktu se svými vrstevníky a působilo to nepříznivě na jejich duševní zdraví.

Potvrdila to hlavní autorka výzkumu Pearl Moková z Univerzity v Manchesteru. „Důvody nárůstu počtu diagnóz poruch příjmu potravy a případů sebepoškozování u dospívajících dívek během pandemie jsou pravděpodobně komplexní. Mohou být způsobeny směsicí problémů, jako je sociální izolace, úzkost vyplývající ze změny rutiny, narušení vzdělávání, nezdravé vlivy sociálních médií a zvýšená klinická informovanost,“ vysvětlila.

Větší rozšíření těchto poruch zaznamenali výzkumníci ve znevýhodněných komunitách. „Mohlo by to odrážet rozdíly v poskytování služeb a problémy v přístupu ke klinické péči,“ hodnotí Moková.

U mužů podobný problém výzkum nezaznamenal. „Ohromující nárůst počtu diagnóz poruch příjmu potravy a epizod sebepoškozování u dospívajících žen poukazuje na naléhavou potřebu zlepšit včasný přístup ke službám a včasně zasáhnout,“ upozornila psychiatrička pro děti a dospělé a spoluřešitelka studie Sruti Gargová z Manchesterské univerzity.

Velká Británie není jedinou zemí, které se problematika dotýká. Italská společnost pro dětskou a dorostovou neuropsychiatrii zjistila nárůst poruch příjmu potravy v zemi o 30 %, a to zejména u mladých lidí. Italské ministerstvo zdravotnictví to přičítá rovněž izolaci, uzavření škol a rušení sociálních iniciativ.

Znepokojivý nárůst poruch příjmu potravy zjistili i Francouzi mez mladými studenty. Podle tamní studie se mezi lety 2009 a 2021 jejich výskyt zdvojnásobil. „Je nutné přijmout iniciativy k posílení včasného odhalování poruch příjmu potravy s cílenými intervencemi v této vysoce rizikové populaci studentů,“ varovali autoři francouzské studie.

Již dříve Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila znepokojivé statistiky o nárůstu počtu lidí, kteří musí brát antidepresiva.

V České republice je v roce 2020 bralo 66 obyvatel z jednoho tisíce, zatímco o dvacet let dříve to bylo jen 10 – čili jedno procento. Největší nárůst zaznamenalo Portugalsko. Zde v roce 2000 bralo antidepresiva 32 obyvatel z tisíce, o dvacet let jich už ale bylo 131. Nejvíce antidepresiv brali Islanďané (15,3 % populace), právě Portugalci (13,1 %), Britové (10,8 %) a Švédové (10,5 %).

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ženy

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 25 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní

Americký prezident Joe Biden povolil dodávky protipěchotních min Ukrajině. Uvedl to server SkyNews s tím, že jde o kontroverzní zbraň, která je v řadě zemí zakázána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy