Mezi dospívajícími dívkami dochází k velkému nárůstu poruch příjmu potravy a sebepoškozování, zjistili analytici při zkoumání zdravotních záznamů ve Velké Británii. Odpovídá to zjištěním v dalších evropských zemích, píše server Euronews. S největší pravděpodobností za to může pandemie covidu-19 spojená se izolací a sníženou sociální interakcí mladých lidi.
Od března 2020 byl výskyt poruch příjmu potravy u dívek ve věku 13-16 let o 42,4 % vyšší, než by se dalo očekávat. U dívek od 17 do 19 let o 32 % vyšší. Britští výzkumníci přitom vycházeli z milionů záznamů z britské všeobecné praxe.
Záznamy o sebepoškozování jsou rovněž alarmující. Dívky ve věku 13-16 let mu podlehly oproti očekávání o 38,4 % vícekrát. V jiných věkových skupinách nárůst pozorován nebyl.
Podle expertů za nárůstem stojí především pandemie onemocnění covidu-19. Opatření vyžadovala častou izolaci a uzavření škol. Mladí lidé se tak nedostávali do kontaktu se svými vrstevníky a působilo to nepříznivě na jejich duševní zdraví.
Potvrdila to hlavní autorka výzkumu Pearl Moková z Univerzity v Manchesteru. „Důvody nárůstu počtu diagnóz poruch příjmu potravy a případů sebepoškozování u dospívajících dívek během pandemie jsou pravděpodobně komplexní. Mohou být způsobeny směsicí problémů, jako je sociální izolace, úzkost vyplývající ze změny rutiny, narušení vzdělávání, nezdravé vlivy sociálních médií a zvýšená klinická informovanost,“ vysvětlila.
Větší rozšíření těchto poruch zaznamenali výzkumníci ve znevýhodněných komunitách. „Mohlo by to odrážet rozdíly v poskytování služeb a problémy v přístupu ke klinické péči,“ hodnotí Moková.
U mužů podobný problém výzkum nezaznamenal. „Ohromující nárůst počtu diagnóz poruch příjmu potravy a epizod sebepoškozování u dospívajících žen poukazuje na naléhavou potřebu zlepšit včasný přístup ke službám a včasně zasáhnout,“ upozornila psychiatrička pro děti a dospělé a spoluřešitelka studie Sruti Gargová z Manchesterské univerzity.
Velká Británie není jedinou zemí, které se problematika dotýká. Italská společnost pro dětskou a dorostovou neuropsychiatrii zjistila nárůst poruch příjmu potravy v zemi o 30 %, a to zejména u mladých lidí. Italské ministerstvo zdravotnictví to přičítá rovněž izolaci, uzavření škol a rušení sociálních iniciativ.
Znepokojivý nárůst poruch příjmu potravy zjistili i Francouzi mez mladými studenty. Podle tamní studie se mezi lety 2009 a 2021 jejich výskyt zdvojnásobil. „Je nutné přijmout iniciativy k posílení včasného odhalování poruch příjmu potravy s cílenými intervencemi v této vysoce rizikové populaci studentů,“ varovali autoři francouzské studie.
Již dříve Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila znepokojivé statistiky o nárůstu počtu lidí, kteří musí brát antidepresiva.
V České republice je v roce 2020 bralo 66 obyvatel z jednoho tisíce, zatímco o dvacet let dříve to bylo jen 10 – čili jedno procento. Největší nárůst zaznamenalo Portugalsko. Zde v roce 2000 bralo antidepresiva 32 obyvatel z tisíce, o dvacet let jich už ale bylo 131. Nejvíce antidepresiv brali Islanďané (15,3 % populace), právě Portugalci (13,1 %), Britové (10,8 %) a Švédové (10,5 %).
Související

Karel III. musel do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny

Letecká doprava kolabuje. Letiště Heathrow kvůli požáru nefunguje, dopady pocítí celý svět
Velká Británie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , ženy
Aktuálně se děje
včera

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste
včera

Kdy budeme vědět, co se v Maynmaru skutečně stalo? Potrvá to týdny
včera

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump
včera

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla
včera

Myanmar nezvykle požádal o mezinárodní pomoc. Škody jsou podle WHO obrovské
včera

Kamikaze satelity nad našimi hlavami? Tiger team posoudil první návrhy Zlaté kopule
včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky
včera

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
včera

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
včera

Nikdo ho nepozval, nechceme ho tu. Vance po kritice ruší program v Grónsku, pojede jen na jedno místo
včera

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?
včera

Obří řez do Země, je to jako roztrhnout papír. Experti vysvětlují, proč došlo k masivnímu zemětřesení
včera

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout
včera

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa
včera

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude
včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu
včera

O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje
včera

V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo
včera
Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO
Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.
Zdroj: Libor Novák