O válečné plány skutečně nešlo, říká expert z Pentagonu. V diskuzi na Signalu byly špatně jiné věci, varuje

Únik ze šifrované komunikační aplikace Signal, který odhalil diskuse o tajných plánech administrativy Donalda Trumpa na útoky v Jemenu, vyvolal v politických kruzích ve Washingtonu značný rozruch. Tento incident, označovaný za bezprecedentní, ukázal na rizika spojená s používáním neoficiálních komunikačních kanálů na nejvyšších úrovních národní bezpečnosti.

Diskuse probíhala ve skupinovém chatu s názvem "Houthi PC small group", kde se kromě předních představitelů Trumpovy administrativy ocitl i Jeffrey Goldberg, šéfredaktor magazínu The Atlantic, který byl omylem přidán do konverzace. Goldberg následně zveřejnil článek, ve kterém popsal plány na vojenské údery proti cílům v Jemenu, což vyvolalo otázky ohledně zacházení s citlivými a potenciálně utajovanými informacemi.

Zkratka "PC" odkazuje na tzv. principals committee, tedy výbor nejvyšších představitelů administrativy, kteří se podílejí na rozhodování v klíčových otázkách národní bezpečnosti. Tyto schůzky se obvykle konají v Zasedací místnosti Bílého domu (Situation Room) a probíhají za přísných bezpečnostních podmínek. Fakt, že takto citlivá komunikace probíhala prostřednictvím neoficiální aplikace, považují experti za závažný bezpečnostní lapsus.

Ilan Goldenberg, který dříve působil ve vysokých funkcích v Bílém domě, Pentagonu i na ministerstvu zahraničí, označil existenci této chatové skupiny za šokující. V rozhovoru pro magazín Politico upozornil na to, že informace sdílené v této konverzaci měly být považovány za utajované. Poukázal také na to, že omyl, kdy byl do chatu přidán novinář, byl důsledkem nedostatečně zabezpečené komunikace, která by na oficiálních systémech nebyla možná.

Podle Goldenberga informace sdílené v chatu nepředstavovaly přímo válečné plány, ale tzv. "concept of operations" (CONOPS), tedy detailní operační koncept konkrétních vojenských akcí. Tento typ informací je z bezpečnostního hlediska ještě citlivější než obecné strategické válečné plány, protože zahrnuje konkrétní časové harmonogramy a cíle operací, jejichž únik by mohl ohrozit životy amerických vojáků či umožnit protivníkům se na útok připravit.

Jedním z nejpozoruhodnějších momentů v úniku bylo podle Goldenberga chování viceprezidenta JD Vance, který v chatu zpochybňoval rozhodnutí prezidenta Trumpa. Tento krok označil za neobvyklý, protože by své námitky měl řešit přímo s prezidentem a ne v širším fóru. Naopak poradce Stephen Miller se v diskusi snažil jakékoliv pochybnosti o plánovaných úderech rychle umlčet.

Goldenberg také kritizoval uvolněný tón některých účastníků chatu, zejména bývalého moderátora televizní stanice Fox News Peta Hegsetha, jehož komentáře připomínaly podle něj spíše neformální "bratrské" žertování než vážnou debatu o národní bezpečnosti. Tento styl je podle něj v oficiálních schůzkách nevídaný, kde obvykle panuje mnohem vážnější a strukturovanější atmosféra.

Používání neoficiálních komunikačních kanálů na této úrovni je v rozporu se zavedenými bezpečnostními pravidly. Všechny oficiální diskuse a schůzky na úrovni principals committee mají být zaznamenávány a vedeny prostřednictvím zabezpečených systémů, které zamezují úniku citlivých informací. Signal, přestože je šifrovaný, nesplňuje tyto přísné bezpečnostní normy, což činí jeho použití pro diskusi o tajných operacích problematickým.

Goldenberg zdůraznil, že vysoce postavení činitelé administrativy mají neustále k dispozici bezpečnostní personál a technologii, která jim umožňuje komunikovat prostřednictvím utajovaných systémů. Neexistuje tedy podle něj žádné ospravedlnění pro to, aby takto důležité diskuse probíhaly na neoficiálních platformách.

Celý incident podle odborníků vyvolává otázky ohledně dalších možných neoficiálních komunikačních kanálů uvnitř administrativy. Goldenberg se pozastavil nad tím, kolik dalších podobných chatových skupin může v současné vládě existovat na různých úrovních rozhodování.

Zveřejnění obsahu této diskuse přináší určitou transparentnost ohledně rozhodovacích procesů administrativy, avšak zároveň odhaluje závažné bezpečnostní riziko. Podle Goldenberga existuje hranice mezi tím, co by mělo být veřejnosti sděleno, a tím, co musí zůstat utajeno, aby nebyly ohroženy životy vojáků a národní bezpečnost. 

Související

Mark Carney, Liberální strana Kanady

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér

Prezident Spojených států Donald Trump v úterý během setkání s kanadským premiérem Markem Carneyem v Bílém domě znovu prohlásil, že by Kanada měla být začleněna do Spojených států jako 51. stát. Toto prohlášení zaznělo při tiskové konferenci, během níž oba lídři diskutovali o obchodních vztazích, bezpečnosti a budoucnosti společného fungování v rámci aliancí jako NATO.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Pete Hegseth J. D. Vance

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové

Studený květen pokračuje a pokračovat bude i nadále, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. I ve středu klesaly ranní teploty pod nulu, přízemní mrazíky hrozí i v následujících dnech. Výraznější oteplení je zatím v nedohlednu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy