Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.
Prozatím se zdá, že Češi nacházející se v Myanmaru jsou nejspíš v pořádku. „Na zastupitelský úřad v Rangúnu se nikdo neobrátil. Hlášené jsou škody zejména na budovách v epicentru v Mandalay. V systému DROZD jsou v tuto chvíli zaregistrovaní 4 cestovatelé,“ shrnul pro EuroZprávy.cz mluvčí české diplomacie Daniel Drake. Dodal, že o obětech zatím žádné informace nejsou a „situace je zatím velmi nepřehledná“.
Obecně ministerstvo před cestami do Myanmaru varuje. „V Myanmaru se bezpečnostní situace výrazně zhoršila po vojenském převratu v roce 2021. V zemi je stále vyhlášen výjimečný stav. V některých obvodech je zavedeno dokonce stanné právo. Bezpečnostní situace je proměnlivá, obecně se dále zhoršuje, a to i v oblastech, které dříve platily za bezpečné, včetně Rangúnu,“ píše na svém webu.
Českým občanům se doporučuje na veřejnosti se chovat a pohybovat „velmi obezřetně s ohledem na možné bezpečnostní incidenty“. „Je rovněž žádoucí, aby se důsledně vyhýbali srocením lidí a demonstracím, dodržovali všechna nařízení současného vedení země či místních úřadů a pokyny ozbrojených složek a soustavně v médiích sledovali vývoj bezpečnostní situace.“
Po celé zemi platí zákaz nočního vycházení. „V Rangúnské oblasti je stanoven od půlnoci do 04:00, v některých jiných částech země je uplatňován v delším rozsahu,“ píše resort.
Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně.
Podle údajů USGS následoval přibližně po 12 minutách další silný následný otřes o síle 6,4 stupně, který situaci ještě zhoršil. Otřesy byly natolik silné, že je pocítili lidé i v thajském hlavním městě Bangkoku, které se nachází stovky kilometrů od epicentra.
Město Sagaing, které se nachází v blízkosti epicentra, bylo otřesy silně zasaženo. Úřady zatím neposkytly informace o rozsahu škod nebo případných obětech, ale vzhledem k síle zemětřesení lze očekávat významné následky.
Občanská válka v Myanmaru, dříve Barmě, trvá od roku 2021. Tehdy došlo k násilnému potlačení protestů, které byly zaměřené proti násilnému vojenskému převratu z téhož roku. Situace v zemi je od té doby kritická, podle OSN zatím potřebovalo humanitární pomoc 17,6 milionu lidí.
Ještě v říjnu 2023 myanmarská armáda kontrolovala pouze 40 % území. Tehdy se ale začala potýkat s problémy týkajícími se lidských zdrojů a velká ofenzíva Lidových obranných sil a Aliance tří bratrstev tak úspěšně vedla k dobytí 80 základen, 220 pozic SAC a několika měst.
SAC proti obyvatelstvům používá „taktiku teroru“ – a to včetně stínání hlav, upalování, mrzačení, znásilňování či vypalování vesnic. Myanmarské letectvo údajně svrhlo na jednoho obyvatele více bomb než Rusové na jednoho Ukrajince.
Související

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
Aktuálně se děje
před 49 minutami

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
před 1 hodinou

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
před 2 hodinami

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
před 2 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
před 2 hodinami

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování
před 3 hodinami

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump
před 3 hodinami

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče
před 3 hodinami

Smutné zjištění o Michaelu Schumacherovi. Legenda F1 už do konce svého života nepromluví
před 4 hodinami

Rozhodnutí, které ovlivní miliardy lidí. Co se stane ve středu netuší ani Trumpovi lidé
před 5 hodinami

Počasí čeká tento týden teplotní propad. Z 20 stupňů pod nulu
včera

Francouzský politik přirovnal Le Penovou k Ježíšovi. Také byl shledán vinným a byl nevinný, prohlásil
včera

Tusk to zkouší po dobrém. Žádá Trumpa, aby cla nezaváděl
včera

Otřesný nález v Rafáhu: Záchranáři našli masový hrob s těly humanitárních pracovníků, zřejmě je zabili Izraelci
včera

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina
včera

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě
včera

Smutný konec pátrání: Tři američtí vojáci ztracení v Litvě byli nalezeni mrtví. Po posledním se pátrá
včera

Rusko chce legalizovat Tálibán. Už delší dobu ho zve na jednání a mezinárodní fóra
včera

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině
včera

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí
včera
Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest
V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.
Zdroj: Libor Novák