V Myanmaru je několik Čechů, pomoc zatím nevyhledali. Situace je nepřehledná, varuje ministerstvo

Podle informací Ministerstva zahraničních věcí se v zemětřesením zasaženém Myanmaru nacházejí čtyři občané České republiky. Zatím se však nikdo z nich neobrátil na zastupitelský úřad v Rangúnu. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že cestování do Myanmaru se v současnosti obecně nedoporučuje z důvodu vážné bezpečnostní situace, kterou způsobila občanská válka trvající již čtyři roky.

Prozatím se zdá, že Češi nacházející se v Myanmaru jsou nejspíš v pořádku. „Na zastupitelský úřad v Rangúnu se nikdo neobrátil. Hlášené jsou škody zejména na budovách v epicentru v Mandalay. V systému DROZD jsou v tuto chvíli zaregistrovaní 4 cestovatelé,“ shrnul pro EuroZprávy.cz mluvčí české diplomacie Daniel Drake. Dodal, že o obětech zatím žádné informace nejsou a „situace je zatím velmi nepřehledná“.

Obecně ministerstvo před cestami do Myanmaru varuje. „V Myanmaru se bezpečnostní situace výrazně zhoršila po vojenském převratu v roce 2021. V zemi je stále vyhlášen výjimečný stav. V některých obvodech je zavedeno dokonce stanné právo. Bezpečnostní situace je proměnlivá, obecně se dále zhoršuje, a to i v oblastech, které dříve platily za bezpečné, včetně Rangúnu,“ píše na svém webu.

Českým občanům se doporučuje na veřejnosti se chovat a pohybovat „velmi obezřetně s ohledem na možné bezpečnostní incidenty“. „Je rovněž žádoucí, aby se důsledně vyhýbali srocením lidí a demonstracím, dodržovali všechna nařízení současného vedení země či místních úřadů a pokyny ozbrojených složek a soustavně v médiích sledovali vývoj bezpečnostní situace.“

Po celé zemi platí zákaz nočního vycházení. „V Rangúnské oblasti je stanoven od půlnoci do 04:00, v některých jiných částech země je uplatňován v delším rozsahu,“ píše resort.

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně.

Podle údajů USGS následoval přibližně po 12 minutách další silný následný otřes o síle 6,4 stupně, který situaci ještě zhoršil. Otřesy byly natolik silné, že je pocítili lidé i v thajském hlavním městě Bangkoku, které se nachází stovky kilometrů od epicentra.

Město Sagaing, které se nachází v blízkosti epicentra, bylo otřesy silně zasaženo. Úřady zatím neposkytly informace o rozsahu škod nebo případných obětech, ale vzhledem k síle zemětřesení lze očekávat významné následky.

Občanská válka v Myanmaru, dříve Barmě, trvá od roku 2021. Tehdy došlo k násilnému potlačení protestů, které byly zaměřené proti násilnému vojenskému převratu z téhož roku. Situace v zemi je od té doby kritická, podle OSN zatím potřebovalo humanitární pomoc 17,6 milionu lidí.

Ještě v říjnu 2023 myanmarská armáda kontrolovala pouze 40 % území. Tehdy se ale začala potýkat s problémy týkajícími se lidských zdrojů a velká ofenzíva Lidových obranných sil a Aliance tří bratrstev tak úspěšně vedla k dobytí 80 základen, 220 pozic SAC a několika měst.

SAC proti obyvatelstvům používá „taktiku teroru“ – a to včetně stínání hlav, upalování, mrzačení, znásilňování či vypalování vesnic. Myanmarské letectvo údajně svrhlo na jednoho obyvatele více bomb než Rusové na jednoho Ukrajince.

Související

Více souvisejících

barma

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 3 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 3 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy