Fico vede v nejnovějším průzkumu, Matovič je na hraně vstupu do parlamentu

Volby do slovenské Národní rady by na začátku září vyhrála strana Smer-SD expremiéra Roberta Fica, získala by 22 procent hlasů. Do parlamentu by se dostalo šest stran či hnutí. 

Na druhém místě by skončilo Progresivní Slovensko s podporou 18,1 procenta. Dvojciferného výsledku by dosáhl ještě Hlas s 11,4 procenta, vyplývá z průzkumu společnosti NMS Market Research Slovakia pro deník SME, o němž informuje TASR.

Do parlamentu by se dostalo také hnutí Republika s více než osmi procenty hlasů, Slovenská národní strana s podporou 7,3 procenta a hnutí Sme rodina, které by oslovilo 5,8 procenta voličů. 

Kampaň na Slovensku pomalu vrcholí, přičemž se do ní zapojila i prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentský palác ve středu oznámil, že hlava státu žaluje lídra Smeru Roberta Fica kvůli lžím a vymyšleným obviněním.

Mimo Národní radu by zůstala koalice vedená hnutím OĽANO. Ke vstupu do parlamentu potřebuje zisk sedmi procent hlasů, podle šetření ztrácí devět desetin. Expremiér Igor Matovič ve středu v rámci kampaně narušil tiskovou konferenci Smeru a dostal se do střetu s bývalým ministrem vnitra Robertem Kaliňákem. 

Předčasné parlamentní volby na Slovensku jsou vyhlášeny na 30. září. Politická krize v zemi nastala po pádu vlády Eduarda Hegera a konci předchozího Matovičova kabinetu.

Související

Více souvisejících

volby na Slovensku průzkumy Robert Fico Smer SD Igor Matovič (OLaNO)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 25 minutami

před 41 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20

Druhý den po sobě počasí trápilo řidiče. Teploty zejména v noci a k ránu místy klesly hluboko pod nulu, na řadě silnic leží vrstva sněhu, a některé jsou kluzké. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy