Gaza je "pekelnou dírou na pokraji zhroucení," tvrdí agentura. Nikdo nám nepomůže, nemáme kam jí, říkají místní

Generální komisař Palestinské agentury pro uprchlíky při OSN podle BBC řekl, že "Gaza se rychle stává pekelnou dírou a je na pokraji zhroucení." "Rozsah a rychlost rozvíjející se humanitární krize v Gaze je mrazivá," řekl Philippe Lazzarini.

Lazzarini apeloval na všechny zúčastněné strany, aby poskytly "okamžitý a bezpodmínečný“ humanitární přístup a ochranu civilistům v Gaze a dodržovaly válečné zákony. Dodal, že izraelský příkaz, aby 1,1 milionu lidí opustilo severní Gazu, byl "příšerný" a povede pouze k "bezprecedentní úrovni bídy a dále zatlačí lidi v Gaze do propasti."

Jeho slova potvrzují i obyvatelé Gazy, kteří tvrdí, že v zemi není žádné bezpečné místo a není kam utéct. Farah Abo Sedo dnes ráno řekla pořadu Newshour BBC, že nevěděla, co má dělat, poté, co slyšela varování o evakuaci.

"Pozoruji lidi, kteří drží tašky, jako by chtěli utéct, ale kam bychom měli jít? Je to malé město, odkud není úniku, snažíme se zachránit si život. Bombardují nás každou noc bez slitování, nic nám nezbylo," uvedla.

"Nikdo nás nechrání ani nám neposílá pomoc, není tu žádné bezpečné místo, je tu spousta dětí a těhotných žen a nikdo nám nepomáhá," dodala.

Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí vydal mimořádnou výzvu, v níž žádá země, aby poskytly 294 milionů dolarů na nouzové financování nejnaléhavějších potřeb Palestinců.

Finanční prostředky budou použity na pomoc přibližně 1,2 milionu lidí, uvedla agentura. Více než 84 000 lidí v Gaze se ve čtvrtek stalo bezdomovci, uvedla agentura s tím, že nyní je v oblasti více než 423 000 lidí bez přístřeší.

"Většina obyvatel v pásmu Gazy již nemá přístup k pitné vodě od poskytovatelů služeb nebo k domácí vodě prostřednictvím potrubí," uvedla agentura.

Dodala, že z 50 000 těhotných žen v regionu jich v nadcházejícím měsíci porodí kolem 5 500. Bojují ale o přístup k základním zdravotnickým službám, protože zdravotničtí pracovníci, nemocnice a kliniky se dostávají pod neustálé útoky.

Před eskalací situace varovaly v minulých dnech i další agentury OSN. Humanitární situace v Gaze je "hrozivá", zásoby jídla a vody jsou omezené a "rychle docházejí", řekl ve čtvrtek zástupce vedoucího pro mimořádné situace Světového potravinového programu OSN (WFP) Brian Lander.

Agentura OSN je na místě a "poskytuje jídlo tisícům lidí, kteří hledali úkryt ve školách a jinde po celém území. Ale velmi brzy nám dojde," varoval Lander.

Doporučené články

Radikální palestinské hnutí Hamás v sobotu 7. října 2023 časně ráno vypálilo více než 2500 raket proti Izraeli a palestinští ozbrojenci pronikli do několika izraelských měst u hranic s Gazou. Dopady raket byly hlášeny jak z Tel Avivu, tak z dalších měst.

Očití svědci hlásili střelbu v ulicích. To, jak se útočníkům z pásma Gazy podařilo překročit přísně střežené hranice, zatím není známo. Mluvčí Izraelských obranných sil (IDF) podplukovník Richard Hecht uvedl, že Hamas vstoupil do Izraele po zemi, po moři i vzduchem.

Vůdce islamistického hnutí Hamás potvrdil, že tato ozbrojená skupina zahájila vojenskou operaci proti Izraeli. Muhammad Dajf uvedl, že se jedná o začátek operace "Al-Aqsa Storm". Palestinským ozbrojencům se také podařilo proniknout do města Sderot, kde došlo ke střetům s izraelskými silami.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu svolal v reakci na útok nejvyšší bezpečnostní představitele, sestavil nouzovou vládu a stát v neděli oficiálně vyhlásil Hamásu válku. Izraelské obranné síly zahájily operaci "Železné meče" a izraelské letectvo v reakci na útok zahájilo protiútok na pozice Hamásu.

V pondělí izraelská armáda uvedla, že znovu získala kontrolu nad všemi městy kolem hranice s Gazou a že hranici zabezpečila. Ministr obrany následně nařídil totální blokádu Pásma Gazy. Izrael se nyní pokusí osvobodit zajaté rukojmí a spekuluje se o zahájení pozemní invaze do Gazy.

V průběhu následujících dní pokračovaly jak raketové útoky na Izrael, tak i odveta tamního letectva v podobě bombardování stovek cílů v Gaze. Zatímco západní státy většinou vyjadřují podporu Izraeli, Gazu podporuje například Írán nebo Saúdská Arábie. Nevládní organizace a OSN žádají především zklidnění situace vzhledem ke stále většímu počtu mrtvých civilistů.

Požadují také vytvoření humanitárního koridoru, protože většina z dvou milionů obyvatel Pásma Gazy je závislá na vnější pomoci. Nemocnice v Gaze jsou přetížené a potýkají se s výpadky elektřiny, lidem dochází potraviny i voda.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky uvádí, že více než 400 000 lidí přišlo o domov. Většina z nich se ukrývá v nemocnicích a školách OSN. Nemají kam jinam jít. Izraelská armáda se mezi tím připravuje na pozemní invazi do Gazy. 

Izrael povolal zhruba stejný počet záložníků, jako je celkový počet záložníků v celé americké armádě. Mluvčí IDF podplukovník Jonathan Conricus ve středu řekl, že 300 000 záložníků je připraveno "blízko pásma Gazy".   

Související

Válka v Izraeli

Válka v Gaze má přes 34 tisíc obětí, tvrdí Palestinci. OSN řekla, jak s jejich údaji pracuje

Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás si podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádal již 34 344 palestinských obětí. Zveřejněný seznam obsahuje údaje o většině zabitých, včetně jmen, věku a pohlaví. Mnoho obětí jsou děti, přičemž seznam zahrnuje i 169 novorozenců a stovky dalších mladších deseti let. Izrael oficiální čísla zpochybňuje, zatímco OSN potvrzuje, že palestinské údaje bývají přesné.

Více souvisejících

Pásmo Gazy Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 16 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump: Pokud prohraju volby, bude to vina i Židů

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump dnes prohlásil, že za jeho případnou prohru s demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou ve volbách budou částečně zodpovědní američtí voliči židovského původu. Informoval o tom server CNN.

před 2 hodinami

Vodu se lidé snažili zastavit pytlem s pískem

Jak v nájmu řešit škody, které napáchaly rozsáhlé deště?

Letošní rozsáhlé deště nezasáhly formou povodně jenom domy, nevyhnuly se ani bytům, z nichž byla část i v nájmu. Jaké byly nejčastější škody v bytech a jak by měli nájemníci správně reagovat, aby získali náhradu vybavení z pojištění majitele, potažmo od své pojišťovny?

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael nám vyhlásil válku, řekl šéf Hizballáhu. V Bejrútu mezitím útočily stíhačky

Šéf teroristického hnutí Hizballáh Hassan Nassraláh v projevu po smrtících útocích v Libanonu tvrdě odsoudil Izrael, který je za ně podle všeho zodpovědný. Mezitím izraelská armáda potvrdila, že je připravená k rozšíření vojenských akcí na hranici s Libanonem. Stíhačky z Izraele v Bejrútu při jeho projevu shodily světlice.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy