Grónsko bude naše. Jeho obyvatelé chtějí být Američani, prohlásil Trump

Donald Trump znovu rozvířil mezinárodní vody svými výroky o zájmu USA o ovládnutí Grónska. Při rozhovoru na palubě prezidentského letadla Air Force One prezident prohlásil, že věří, že USA "Grónsko získají" a tvrdil, že tamní obyvatelé "chtějí být s námi". Trump podle The Guardian uvedl, že převzetí ostrova má souvislost s "ochranou svobody ve světě" a ne přímo s geopolitickými zájmy USA.

Trumpovy komentáře přicházejí po údajném napjatém telefonátu s dánskou premiérkou Mette Frederiksen, při kterém měl prezident agresivně prosazovat svůj zájem o převzetí Grónska. Podle informací zveřejněných v deníku Financial Times pět současných i bývalých evropských činitelů označilo hovor za "otřesný". Jedna ze zdrojových osob dokonce přirovnala hovor k "studené sprše". Prezident měl údajně pohrozit zavedením cílených cel na dánské exporty do USA. Dánská vláda ale tyto interpretace odmítla jako nepřesné.

Premiér Grónska, Múte Egede, který usiluje o nezávislost na Dánsku, opakovaně zdůraznil, že území není na prodej. Vyjádřil však zájem o rozšíření spolupráce s USA, především v oblasti těžby surovin. Rasmus Jarlov, předseda výboru dánského parlamentu pro obranu, na sociálních sítích uvedl, že Dánsko nikdy nepředá 57 tisíc grónských obyvatel Spojeným státům "proti jejich vůli". Zároveň připustil, že Dánsko není silnou mocností, ale zdůraznil, že odpověď Dánska zůstane neochvějná.

Grónsko, ležící strategicky mezi USA a Evropou, se stává geopolitickým ohniskem zájmu. Tání ledovců otevírá nové možnosti pro těžbu nerostných surovin, jako jsou měď, lithium, kobalt a nikl, které jsou klíčové pro moderní technologie. Změny klimatu rovněž zpřístupňují nové námořní trasy, které by mohly konkurovat Suezskému průplavu. USA v této oblasti udržují svou přítomnost již od studené války prostřednictvím vojenské základny Thule, která hraje klíčovou roli v jejich balistickém systému včasného varování.

Historicky byl zájem USA o Grónsko deklarován již dříve. V roce 1917 poskytl prezident Woodrow Wilson Dánsku záruky, že ostrov zůstane "navždy dánský". Podle tehdejší dohody by v případě prodeje Grónska mělo Spojené království právo prvního odmítnutí kvůli blízkosti k tehdejší britské dominii Kanadě.

Trumpovy výroky o Grónsku nejsou ojedinělé. Prezident dokonce naznačil možnost použití ekonomického nebo vojenského nátlaku k ovládnutí nejen Grónska, ale také Panamského průplavu. V rozhovoru také uvedl, že Kanada by měla být součástí USA. "Vidím Kanadu jako zemi, která by měla být státem. Dostala by mnohem lepší péči, nižší daně a byla by mnohem bezpečnější," řekl.

Trumpovy kroky vyvolávají obavy mezi evropskými spojenci, kteří vidí v jeho rétorice možný precedent pro další územní ambice. Grónsko, které v roce 2021 zastavilo udělování licencí na těžbu ropy, však zůstává pevně pod dánskou správou, i když si uchovává vysokou míru autonomie. Jak se bude situace vyvíjet, zůstává nejasné, ale geopolitický význam Grónska jen dále posiluje. 

Související

Více souvisejících

grónsko Donald Trump

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 57 minutami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 1 hodinou

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla

Ekonomický novinář James Surowiecki tvrdí, že administrativa Donalda Trumpa při stanovování cel na obchodní partnery použila extrémně zjednodušený a chybný výpočet. Podle něj Bílý dům pouze vydělil obchodní deficit USA s danou zemí jejími exporty do Spojených států a takto „vypočítal“ údajnou nespravedlivou výhodu zahraničních partnerů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy