
Donald Trump znovu rozvířil mezinárodní vody svými výroky o zájmu USA o ovládnutí Grónska. Při rozhovoru na palubě prezidentského letadla Air Force One prezident prohlásil, že věří, že USA "Grónsko získají" a tvrdil, že tamní obyvatelé "chtějí být s námi". Trump podle The Guardian uvedl, že převzetí ostrova má souvislost s "ochranou svobody ve světě" a ne přímo s geopolitickými zájmy USA.
Trumpovy komentáře přicházejí po údajném napjatém telefonátu s dánskou premiérkou Mette Frederiksen, při kterém měl prezident agresivně prosazovat svůj zájem o převzetí Grónska. Podle informací zveřejněných v deníku Financial Times pět současných i bývalých evropských činitelů označilo hovor za "otřesný". Jedna ze zdrojových osob dokonce přirovnala hovor k "studené sprše". Prezident měl údajně pohrozit zavedením cílených cel na dánské exporty do USA. Dánská vláda ale tyto interpretace odmítla jako nepřesné.
Premiér Grónska, Múte Egede, který usiluje o nezávislost na Dánsku, opakovaně zdůraznil, že území není na prodej. Vyjádřil však zájem o rozšíření spolupráce s USA, především v oblasti těžby surovin. Rasmus Jarlov, předseda výboru dánského parlamentu pro obranu, na sociálních sítích uvedl, že Dánsko nikdy nepředá 57 tisíc grónských obyvatel Spojeným státům "proti jejich vůli". Zároveň připustil, že Dánsko není silnou mocností, ale zdůraznil, že odpověď Dánska zůstane neochvějná.
Grónsko, ležící strategicky mezi USA a Evropou, se stává geopolitickým ohniskem zájmu. Tání ledovců otevírá nové možnosti pro těžbu nerostných surovin, jako jsou měď, lithium, kobalt a nikl, které jsou klíčové pro moderní technologie. Změny klimatu rovněž zpřístupňují nové námořní trasy, které by mohly konkurovat Suezskému průplavu. USA v této oblasti udržují svou přítomnost již od studené války prostřednictvím vojenské základny Thule, která hraje klíčovou roli v jejich balistickém systému včasného varování.
Historicky byl zájem USA o Grónsko deklarován již dříve. V roce 1917 poskytl prezident Woodrow Wilson Dánsku záruky, že ostrov zůstane "navždy dánský". Podle tehdejší dohody by v případě prodeje Grónska mělo Spojené království právo prvního odmítnutí kvůli blízkosti k tehdejší britské dominii Kanadě.
Trumpovy výroky o Grónsku nejsou ojedinělé. Prezident dokonce naznačil možnost použití ekonomického nebo vojenského nátlaku k ovládnutí nejen Grónska, ale také Panamského průplavu. V rozhovoru také uvedl, že Kanada by měla být součástí USA. "Vidím Kanadu jako zemi, která by měla být státem. Dostala by mnohem lepší péči, nižší daně a byla by mnohem bezpečnější," řekl.
Trumpovy kroky vyvolávají obavy mezi evropskými spojenci, kteří vidí v jeho rétorice možný precedent pro další územní ambice. Grónsko, které v roce 2021 zastavilo udělování licencí na těžbu ropy, však zůstává pevně pod dánskou správou, i když si uchovává vysokou míru autonomie. Jak se bude situace vyvíjet, zůstává nejasné, ale geopolitický význam Grónska jen dále posiluje.
Související

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Vance se v Grónsku pasoval na mluvčího místních a kritizoval Dány. Přišla reakce
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 1 hodinou

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 1 hodinou

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 2 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
před 2 hodinami

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje
před 3 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák
před 3 hodinami

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí
před 4 hodinami

Pavel zve šéfy sněmovních stran na Hrad. Chce s nimi jednat o bezpečnosti
před 4 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu
před 5 hodinami

Podrobná předpověď počasí na prodloužený víkend: V Česku může mrznout
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera
Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
Rada České televize po necelých třech hodinách jednání rozhodla o odvolání generálního ředitele Jana Součka. Pro jeho konec hlasovalo 15 ze 17 přítomných radních. Funkci opustí k 7. květnu. Do té doby i po něm povede televizi statutární zástupce generálního ředitele a současný šéf divize Korporátní služby Michal Fila.
Zdroj: Libor Novák