Hrozí Evropě válka? Proč Západ nepošle armádu na Ukrajinu? Expert odpovídal na ožehavé dotazy

Vojenský analytik Sean Bell pro SkyNews odpověděl několik ožehavých dotazů týkajících se války na Ukrajině. Zamyslel se nejen nad rizikem použití jaderných zbraní, ale i nad možností šíření války v Evropě.

Existuje hrozba války v celé Evropě?

Krátká odpověď podle experta je, že hrozba eskalace války v Evropě je velmi nízká. I když riziko úplně vyloučit nelze, současná situace tomu příliš nenahrává.

Před ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022 byla ruská armáda považována za nebezpečnou a schopnou velkých vojenských operací. Ukázalo se však, že Rusko má problém překonat odpor Ukrajiny. Během posledních dvou let utrpělo značné ztráty na vojenské technice i personálu.

Obnova této kapacity potrvá několik let, což znamená, že Rusko v dohledné době nepředstavuje vážnou hrozbu pro Evropu, která je vojensky mnohem silnější. Nicméně pokud Putin dospěje k názoru, že výhody budoucích vojenských akcí převáží rizika, jeho agresivita může pokračovat.

Proč se diskutuje o jaderných zbraních pro Ukrajinu?

Po rozpadu Sovětského svazu na konci roku 1991 se Ukrajina stala třetí největší jadernou mocností světa. Na jejím území bylo rozmístěno mnoho sovětských jaderných zbraní, přestože Ukrajina neměla k těmto zbraním přístupové kódy.

Aby se předešlo šíření jaderných zbraní, uzavřely USA, Velká Británie a Rusko v roce 1994 Budapešťské memorandum, ve kterém garantovaly ukrajinskou suverenitu výměnou za vzdání se jaderného arzenálu.

Nicméně Rusko tento závazek porušilo v roce 2014 anexí Krymu a následně i invazí v roce 2022. Spojené státy a Velká Británie tehdy nereagovaly dostatečně rozhodně, což oslabilo důvěru v mezinárodní záruky.

Pokud by Ukrajina své jaderné zbraně na počátku 90. let neodevzdala, je pravděpodobné, že by Rusko celoplošnou invazi nezvažovalo.

Nasazení jaderných zbraní v Bělorusku Ruskem v loňském roce otevřelo debatu o možném rozmístění podobných zbraní na Ukrajině. To by však bylo Rusko vnímáno jako eskalace. Navzdory této úvaze se Západ zdá být zaměřen na méně provokativní způsoby podpory Ukrajiny.

Proč Evropa neposílá vojáky na Ukrajinu, když Rusku pomáhají Severokorejci?

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou pokračuje již více než 1 000 dní a obě strany čelí obtížím udržet intenzitu války.

Rusko zvýšilo svou obrannou výrobu, ale stále se obrací na Írán a Severní Koreu pro dodávky munice a raket. Zároveň rekrutuje žoldáky a vězně, což však kvůli vysokým ztrátám přináší stále menší výsledky.

Ukrajina zase závisí na zbraních a vojenské podpoře Západu. I ona však bojuje s nedostatkem vojáků potřebných pro obranu.

Západ dosud odmítá přímé zapojení svých vojsk, přestože by taková intervence ruskou armádu pravděpodobně převálcovala. Přímé zapojení by však znamenalo velkou eskalaci, na kterou Západ momentálně nemá politickou vůli.

Pokud by však Rusko získalo převahu a Ukrajina byla ohrožena, mohly by jednotlivé evropské země zvážit přímou vojenskou akci, aby zabránily ruskému vítězství.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Proč Putin vypálil na Ukrajinu raketu Orešnik? Podle expertů to byl vzkaz, ale ne pro Kyjev

Putinovo nasazení nové hypersonické rakety Orešnik je zřetelným varováním nejen Ukrajině, ale i Západu. Tato raketa středního doletu, schopná zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 5500 kilometrů rychlostí přes 13 000 kilometrů za hodinu, představuje zásadní výzvu pro současné systémy protivzdušné obrany. Nedávno dopadla na průmyslový komplex v ukrajinském městě Dnipro, což mělo ukázat technologickou vyspělost ruského arzenálu.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Velké změny v dopravě v Praze a okolí. Novinky jsou všelijaké, platí od neděle

Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Proč Putin vypálil na Ukrajinu raketu Orešnik? Podle expertů to byl vzkaz, ale ne pro Kyjev

Putinovo nasazení nové hypersonické rakety Orešnik je zřetelným varováním nejen Ukrajině, ale i Západu. Tato raketa středního doletu, schopná zasáhnout cíle až ve vzdálenosti 5500 kilometrů rychlostí přes 13 000 kilometrů za hodinu, představuje zásadní výzvu pro současné systémy protivzdušné obrany. Nedávno dopadla na průmyslový komplex v ukrajinském městě Dnipro, což mělo ukázat technologickou vyspělost ruského arzenálu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s Olafem Scholzem

Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva

Německý kancléř Olaf Scholz překvapivě navštívil Kyjev jen několik týdnů před hlasováním o nedůvěře v německém parlamentu, které podle očekávání nezíská podporu. Tento krok přichází v době eskalace ruských útoků na Ukrajinu a současné politické krize, která ohrožuje Scholzovo setrvání v čele vlády před plánovanými volbami v únoru příštího roku.

před 9 hodinami

NATO

Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO

Nedávné útoky na podmořské komunikační kabely v Evropě představují podle NATO "nejzávažnější hrozbu" pro západní infrastrukturu. Podle Jamese Appathuraie, úřadujícího asistenta generálního tajemníka NATO pro inovace a hybridní a kybernetické hrozby, jde o součást rozsáhlé kampaně hybridního a kybernetického rušení ze strany Ruska, které postupně nabývá na intenzitě.

před 10 hodinami

Anglický zpěvák Elton John

Elton John: Nemůžu sledovat ani svůj vlastní muzikál, přišel jsem o zrak

Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.

před 10 hodinami

Aktuální počasí: V části Česka hrozí ledovka, varují meteorologové

Meteorologové v pondělí ráno varovali před ledovkou, která především na západě Čech hrozí až do večera. Příslušnou výstrahu vydal Česká hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Experti avizují, že nebezpečí tvorby ledovky se očekává i v noci na zítra a během úterý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy