Trump tlačí svět na pokraj recese. Lze ji ještě odvrátit?

Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.

Podle bývalého britského premiéra Gordona Browna, který se aktivně podílel na mezinárodní reakci na finanční krizi v roce 2008, stojíme před nevyhnutelnou hrozbou recese, kterou lze ještě odvrátit, pokud se rychle a koordinovaně spojí světové ekonomiky.

Trumpova administrativa se snaží přenést výrobu zpět do Spojených států, což dělá prostřednictvím vysokých cel na dovoz. I když některá cla dočasně uvolnil, nejde podle Browna o skutečný ústupek, ale spíše o strategii "vyhrotit, aby se později mohlo ustupovat". Cílem zůstává ochrana domácí výroby za každou cenu, což ovšem destabilizuje globální dodavatelské řetězce a uvrhává svět do spirály ekonomické nejistoty.

Britský opoziční lídr Keir Starmer již v pondělí varoval, že svět už nikdy nebude stejný, a že snaha zvládat krize bez systémových změn povede jen k "řízenému úpadku". Brown s tímto postojem souhlasí a vyzývá k vytvoření "ekonomické koalice ochotných" – tedy skupiny světových lídrů, kteří věří v mezinárodní spolupráci a chtějí společně chránit pracovní místa a životní úroveň obyvatelstva.

Prvním krokem by podle něj mělo být zmírnění otřesů, které Trumpova celní politika způsobila. Stejně jako v roce 2009 je podle něj potřeba podpořit exportní a importní firmy rozšířeným úvěrováním. Zároveň vyzývá Čínu, aby místo exportní expanze posílila domácí spotřebu – pokud chce být světovým lídrem volného obchodu, musí se podle něj chovat odpovědněji.

Ekonomické škody ale podle Browna nekončí u tarifních otřesů. Klesající spotřebitelská důvěra a omezené investice ohrožují růst, a tak je podle něj na místě celosvětové koordinované snížení úrokových sazeb, a to i ze strany USA, doplněné o aktivní fiskální politiku tam, kde je pro ni prostor.

Brown připomíná, že instituce jako Mezinárodní měnový fond a Světová banka disponují prostředky, které mohou rychle pomoci – konkrétně zmínil možnost mobilizace 150 miliard dolarů ve formě grantů a půjček a bilion dolarů prostřednictvím MMF. Podobný koordinovaný zásah v roce 2009 zabránil tomu, aby se tehdejší krize proměnila v globální depresi.

Zatímco Spojené státy se stahují z role světového lídra, Brown vidí příležitost pro Evropu. Kontinent má nižší inflaci než USA a větší prostor pro fiskální expanzi, což umožňuje snižování úrokových sazeb. Nový německý kancléř Friedrich Merz má podle něj prostor k dalšímu uvolnění prostředků v souladu s tzv. "Draghiho zprávou", která se zaměřuje na posílení evropské konkurenceschopnosti.

Spojené království by podle Browna mělo prohloubit spolupráci s Evropskou unií nejen v otázkách obchodu, ale i obrany. Navrhuje vznik speciálního evropského obranného fondu mimo oficiální rozpočty států, který by umožnil efektivnější zbrojní zakázky a zároveň uvolnil prostředky na jiné oblasti.

Pokud by Spojené státy selhaly v roli věřitele poslední instance, mohla by podle Browna Evropská centrální banka rozšířit měnové swapy a tím pomoci zemím čelícím nedostatku likvidity. Významnou roli by v tomto mohla sehrát i globální Rada pro finanční stabilitu, která by měla urgentně zhodnotit, jaké rizikové faktory by mohly ohrozit stabilitu bankovního a nebankovního sektoru.

Pro Velkou Británii je podle Browna zásadní podpořit exportní růst. Ten by měl být založen na cílené průmyslové politice, která zvýší konkurenceschopnost klíčových odvětví – od umělé inteligence a biotechnologií až po kreativní průmysly a energetickou transformaci. Důraz klade na větší investice do výzkumu, rozvoje dovedností i ochrany autorských práv.

Současná krize podle něj ohrožuje nejen multilateralismus, ale i samotné základy mezinárodního právního řádu, humanitární pomoci a práva národů na sebeurčení. V závěru textu Brown slibuje druhý díl svého zamyšlení, který se bude věnovat možnostem vybudování nového světového pořádku. Než se k tomu ale dostaneme, je podle něj klíčové ukázat, že svět se dokáže sjednotit v zájmu ochrany životní úrovně lidí.

Poučení je jasné: v globalizovaném světě žádná země neobstojí sama. Mezinárodní spolupráce není luxusem, ale nutností. Pokud podlehneme ideji nulového součtu, kde zisk jednoho znamená ztrátu druhého, prohrajeme všichni. 

Související

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.
Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Donald Trump

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

před 47 minutami

Tělo papeže Františka bylo vystaveno v bazilice sv. Petra

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny

Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu vinula pod jarním sluncem napříč Náměstím svatého Petra. Tisíce věřících i nevěřících se sem vydaly, aby vzdaly poslední poctu papeži Františkovi, jehož prostá dřevěná rakev byla vystavena na hlavním oltáři slavné baziliky. V otevřené rakvi, vyložené rudým suknem, odpočívá papež oblečený do liturgického roucha s růžencem v rukou.

před 1 hodinou

Papež František

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu

Prezident Spojených států Donald Trump znovu rozvířil debatu o ukrajinsko-ruském konfliktu, když ostře kritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Trumpa právě ukrajinský lídr svým postojem znemožňuje dosažení mírové dohody a prodlužuje tak krvavý konflikt, který podle jeho slov "zabíjí týdně tisíce vojáků na obou stranách".

před 3 hodinami

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

včera

včera

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

včera

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

včera

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

včera

včera

včera

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

včera

včera

včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy