Světová ekonomika se ocitla v kritickém bodě. Jakmile Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa zahájily novou vlnu obchodních válek, hrozí nejen propad mezinárodního obchodu, ale i zhroucení důvěry investorů a prudký pokles spotřebitelských výdajů.
Podle bývalého britského premiéra Gordona Browna, který se aktivně podílel na mezinárodní reakci na finanční krizi v roce 2008, stojíme před nevyhnutelnou hrozbou recese, kterou lze ještě odvrátit, pokud se rychle a koordinovaně spojí světové ekonomiky.
Trumpova administrativa se snaží přenést výrobu zpět do Spojených států, což dělá prostřednictvím vysokých cel na dovoz. I když některá cla dočasně uvolnil, nejde podle Browna o skutečný ústupek, ale spíše o strategii "vyhrotit, aby se později mohlo ustupovat". Cílem zůstává ochrana domácí výroby za každou cenu, což ovšem destabilizuje globální dodavatelské řetězce a uvrhává svět do spirály ekonomické nejistoty.
Britský opoziční lídr Keir Starmer již v pondělí varoval, že svět už nikdy nebude stejný, a že snaha zvládat krize bez systémových změn povede jen k "řízenému úpadku". Brown s tímto postojem souhlasí a vyzývá k vytvoření "ekonomické koalice ochotných" – tedy skupiny světových lídrů, kteří věří v mezinárodní spolupráci a chtějí společně chránit pracovní místa a životní úroveň obyvatelstva.
Prvním krokem by podle něj mělo být zmírnění otřesů, které Trumpova celní politika způsobila. Stejně jako v roce 2009 je podle něj potřeba podpořit exportní a importní firmy rozšířeným úvěrováním. Zároveň vyzývá Čínu, aby místo exportní expanze posílila domácí spotřebu – pokud chce být světovým lídrem volného obchodu, musí se podle něj chovat odpovědněji.
Ekonomické škody ale podle Browna nekončí u tarifních otřesů. Klesající spotřebitelská důvěra a omezené investice ohrožují růst, a tak je podle něj na místě celosvětové koordinované snížení úrokových sazeb, a to i ze strany USA, doplněné o aktivní fiskální politiku tam, kde je pro ni prostor.
Brown připomíná, že instituce jako Mezinárodní měnový fond a Světová banka disponují prostředky, které mohou rychle pomoci – konkrétně zmínil možnost mobilizace 150 miliard dolarů ve formě grantů a půjček a bilion dolarů prostřednictvím MMF. Podobný koordinovaný zásah v roce 2009 zabránil tomu, aby se tehdejší krize proměnila v globální depresi.
Zatímco Spojené státy se stahují z role světového lídra, Brown vidí příležitost pro Evropu. Kontinent má nižší inflaci než USA a větší prostor pro fiskální expanzi, což umožňuje snižování úrokových sazeb. Nový německý kancléř Friedrich Merz má podle něj prostor k dalšímu uvolnění prostředků v souladu s tzv. "Draghiho zprávou", která se zaměřuje na posílení evropské konkurenceschopnosti.
Spojené království by podle Browna mělo prohloubit spolupráci s Evropskou unií nejen v otázkách obchodu, ale i obrany. Navrhuje vznik speciálního evropského obranného fondu mimo oficiální rozpočty států, který by umožnil efektivnější zbrojní zakázky a zároveň uvolnil prostředky na jiné oblasti.
Pokud by Spojené státy selhaly v roli věřitele poslední instance, mohla by podle Browna Evropská centrální banka rozšířit měnové swapy a tím pomoci zemím čelícím nedostatku likvidity. Významnou roli by v tomto mohla sehrát i globální Rada pro finanční stabilitu, která by měla urgentně zhodnotit, jaké rizikové faktory by mohly ohrozit stabilitu bankovního a nebankovního sektoru.
Pro Velkou Británii je podle Browna zásadní podpořit exportní růst. Ten by měl být založen na cílené průmyslové politice, která zvýší konkurenceschopnost klíčových odvětví – od umělé inteligence a biotechnologií až po kreativní průmysly a energetickou transformaci. Důraz klade na větší investice do výzkumu, rozvoje dovedností i ochrany autorských práv.
Současná krize podle něj ohrožuje nejen multilateralismus, ale i samotné základy mezinárodního právního řádu, humanitární pomoci a práva národů na sebeurčení. V závěru textu Brown slibuje druhý díl svého zamyšlení, který se bude věnovat možnostem vybudování nového světového pořádku. Než se k tomu ale dostaneme, je podle něj klíčové ukázat, že svět se dokáže sjednotit v zájmu ochrany životní úrovně lidí.
Poučení je jasné: v globalizovaném světě žádná země neobstojí sama. Mezinárodní spolupráce není luxusem, ale nutností. Pokud podlehneme ideji nulového součtu, kde zisk jednoho znamená ztrátu druhého, prohrajeme všichni.
Související

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
USA (Spojené státy americké) , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála