Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.
Stavba přehrady opět otevírá zásadní geopolitické otázky týkající se využívání mezinárodních řek. Kdo vlastní tok vody, která protéká více státy? Mají země povinnost udržovat splavnost, neškodit sousedům znečištěním, nebo sdílet vodní zdroje spravedlivě? Tyto otázky podle The Conversation zatím nemají jasné odpovědi, a proto se i v případě Brahmaputry jedná o téma plné napětí.
Řeka Yarlung Tsangpo pramení na Tibetské náhorní plošině – oblasti, která je označována jako „třetí pól světa“ kvůli obrovským zásobám ledu mimo Arktidu a Antarktidu. Odtud se vlévá do jižní a jihovýchodní Asie, kde zajišťuje pitnou vodu, zavlažování a živobytí pro více než miliardu lidí. Klimatické změny už teď způsobují úbytek vody v suchých obdobích a náhlé záplavy během monzunů. Gigantická přehrada tuto situaci může ještě zhoršit.
Historie už ukázala, že přehrady v Himalájích narušují tok řek, ničí ekosystémy a zvyšují riziko katastrof. Nová přehrada nebude výjimkou – bude stát v seizmicky aktivní oblasti, kde se střetávají indická a euroasijská tektonická deska. To zvyšuje nebezpečí zemětřesení, sesuvů půdy a náhlých povodní při prasknutí přírodních hrází.
Brahmaputra je jednou z nejsilnějších a nejúrodnějších řek jižní Asie. Nese obrovské množství sedimentů, které formují úrodnou deltu v Bangladéši a východní Indii. Přehrada však bude zachycovat sedimenty, což naruší přirozený tok živin a ohrozí zemědělskou produkci v hustě osídleném regionu.
Zvláště ohrožené je území Sundarbans – mangrovové lesy na pobřeží Bangladéše a Indie, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Ztráta sedimentů zde může urychlit erozi a zvýšit zranitelnost oblasti vůči stoupající hladině moře.
Přestože Brahmaputra protéká několika zeměmi, žádná komplexní dohoda neexistuje. To ztěžuje spolupráci mezi Čínou, Indií a Bangladéšem. V Evropě přitom existují mezinárodní smlouvy, jako ta o ochraně Dunaje, do které je zapojeno 14 zemí a EU. V jihovýchodní Asii podobná ochrana chybí.
Výzkumy také ukazují nerovnováhu ve vědecké pozornosti – většina studií se zaměřuje na řeky v severních zemích, zatímco mnoho důležitých toků v globálním jihu je přehlíženo. Tamní výzkum je často řízen institucemi ze severu, což má dopad na výběr témat a lokalit a ignoruje urgentní místní problémy.
V Asii se nejvíce studují řeky jako Mekong nebo Indus, zatímco menší vodní toky – často klíčové pro místní komunity – zůstávají stranou. Podobně je tomu i v Africe, kde výzkumy často končí u obecných témat jako změna klimatu, bez potřebné infrastruktury pro hlubší analýzu.
Tyto opomíjené oblasti přitom čelí akutní vodní krizi, znečištění i dopadům klimatické změny. Nedostatek dat a výzkumu zde znemožňuje efektivní správu vodních zdrojů a ohrožuje životy milionů lidí.
Čína svým projektem nejen zásadně změní tok jedné z nejdůležitějších řek Asie, ale zároveň vyvolává otázku, jak zajistit spravedlivé a udržitelné využívání vody v celém regionu. Odpověď leží v posílení mezinárodní spolupráce, větší pozornosti věnované výzkumu globálního jihu a včetně místních komunit do rozhodovacích procesů.
Související

Jak zabránit blackoutu? Ruské útoky ničí ukrajinskou energetickou síť, Zelenskyj přišel s návrhem, co s tím

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny
Aktuálně se děje
včera

Pardubice v druhém finále extraligy vybojovaly vítězství 2:1 a sérii tak srovnaly na 1:1
včera

Trump nevyloučil budoucí konec amerických snah o dosažení míru na Ukrajině
včera

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň
včera

Nečekané svědectví z dovolenkového ráje Čechů. Video ukazuje žraloka u pobřeží
včera

OBRAZEM: Jarní teplé počasí konečně přišlo. Lidé vyrazili do parků a na náplavky
včera

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce
včera

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres
včera

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným
včera

Ukrajina a USA udělaly další krok k podepsání nerostné dohody
včera

Trumpův boj s imigrací. Případy, které otřásají důvěrou v princip americké „svobody“
včera

ANO čeká výměna europoslance. Kovařík oznámil, že ve funkci skončí
včera

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky
včera

V Polsku si dejte pozor, radí ministerstvo. Platí nový zákaz, hrozí i zadržení
včera

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině
včera

Z oblohy nepadá jen déšť. Meteorologové upozornili na zajímavý jev
včera

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala
včera

Další americký útok v Jemenu. Místní úřady hlásí desítky obětí
včera

Víkendové počasí se v duchu léta ponese jen částečně
17. dubna 2025 21:53

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu
17. dubna 2025 21:45
První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Zdroj: Adam Skála