Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

Stavba přehrady opět otevírá zásadní geopolitické otázky týkající se využívání mezinárodních řek. Kdo vlastní tok vody, která protéká více státy? Mají země povinnost udržovat splavnost, neškodit sousedům znečištěním, nebo sdílet vodní zdroje spravedlivě? Tyto otázky podle The Conversation zatím nemají jasné odpovědi, a proto se i v případě Brahmaputry jedná o téma plné napětí.

Řeka Yarlung Tsangpo pramení na Tibetské náhorní plošině – oblasti, která je označována jako „třetí pól světa“ kvůli obrovským zásobám ledu mimo Arktidu a Antarktidu. Odtud se vlévá do jižní a jihovýchodní Asie, kde zajišťuje pitnou vodu, zavlažování a živobytí pro více než miliardu lidí. Klimatické změny už teď způsobují úbytek vody v suchých obdobích a náhlé záplavy během monzunů. Gigantická přehrada tuto situaci může ještě zhoršit.

Historie už ukázala, že přehrady v Himalájích narušují tok řek, ničí ekosystémy a zvyšují riziko katastrof. Nová přehrada nebude výjimkou – bude stát v seizmicky aktivní oblasti, kde se střetávají indická a euroasijská tektonická deska. To zvyšuje nebezpečí zemětřesení, sesuvů půdy a náhlých povodní při prasknutí přírodních hrází.

Brahmaputra je jednou z nejsilnějších a nejúrodnějších řek jižní Asie. Nese obrovské množství sedimentů, které formují úrodnou deltu v Bangladéši a východní Indii. Přehrada však bude zachycovat sedimenty, což naruší přirozený tok živin a ohrozí zemědělskou produkci v hustě osídleném regionu.

Zvláště ohrožené je území Sundarbans – mangrovové lesy na pobřeží Bangladéše a Indie, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Ztráta sedimentů zde může urychlit erozi a zvýšit zranitelnost oblasti vůči stoupající hladině moře.

Přestože Brahmaputra protéká několika zeměmi, žádná komplexní dohoda neexistuje. To ztěžuje spolupráci mezi Čínou, Indií a Bangladéšem. V Evropě přitom existují mezinárodní smlouvy, jako ta o ochraně Dunaje, do které je zapojeno 14 zemí a EU. V jihovýchodní Asii podobná ochrana chybí.

Výzkumy také ukazují nerovnováhu ve vědecké pozornosti – většina studií se zaměřuje na řeky v severních zemích, zatímco mnoho důležitých toků v globálním jihu je přehlíženo. Tamní výzkum je často řízen institucemi ze severu, což má dopad na výběr témat a lokalit a ignoruje urgentní místní problémy.

V Asii se nejvíce studují řeky jako Mekong nebo Indus, zatímco menší vodní toky – často klíčové pro místní komunity – zůstávají stranou. Podobně je tomu i v Africe, kde výzkumy často končí u obecných témat jako změna klimatu, bez potřebné infrastruktury pro hlubší analýzu.

Tyto opomíjené oblasti přitom čelí akutní vodní krizi, znečištění i dopadům klimatické změny. Nedostatek dat a výzkumu zde znemožňuje efektivní správu vodních zdrojů a ohrožuje životy milionů lidí.

Čína svým projektem nejen zásadně změní tok jedné z nejdůležitějších řek Asie, ale zároveň vyvolává otázku, jak zajistit spravedlivé a udržitelné využívání vody v celém regionu. Odpověď leží v posílení mezinárodní spolupráce, větší pozornosti věnované výzkumu globálního jihu a včetně místních komunit do rozhodovacích procesů. 

Související

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

Více souvisejících

elektrárny Čína

Aktuálně se děje

včera

Ruská měna, rubl

Co se stovkami ruských miliard? Rodí se nový plán

Velká Británie usiluje o převedení téměř 200 miliard eur ve zmrazených ruských aktivech, které jsou aktuálně uloženy v Belgii, do zvláštního investičního fondu. Podle informací serveru Politico by tento krok dal Londýnu větší vliv na to, jak s těmito prostředky naložit, a zároveň by mohl posílit mezinárodní roli premiéra Keira Starmera jako prostředníka mezi Evropou a Spojenými státy.

včera

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

včera

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

včera

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

včera

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

včera

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

včera

včera

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

včera

včera

včera

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

včera

včera

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

včera

včera

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy