Čína schválila stavbu projektu, který nemá na světě obdoby. Největší elektrárna na Zemi zbytek Asie děsí

Čína nedávno schválila výstavbu největší vodní přehrady světa na řece Yarlung Tsangpo v Tibetu. Jakmile bude plně dokončena, stane se největší elektrárnou na planetě s obrovským náskokem před současnými rekordmany. Tento ambiciózní projekt však vyvolává značné obavy – nejen kvůli možnému vysídlení obyvatel a ekologickým důsledkům, ale zejména kvůli dopadům na země ležící níže po proudu, konkrétně Indii a Bangladéš, kde je řeka známá jako Brahmaputra.

Stavba přehrady opět otevírá zásadní geopolitické otázky týkající se využívání mezinárodních řek. Kdo vlastní tok vody, která protéká více státy? Mají země povinnost udržovat splavnost, neškodit sousedům znečištěním, nebo sdílet vodní zdroje spravedlivě? Tyto otázky podle The Conversation zatím nemají jasné odpovědi, a proto se i v případě Brahmaputry jedná o téma plné napětí.

Řeka Yarlung Tsangpo pramení na Tibetské náhorní plošině – oblasti, která je označována jako „třetí pól světa“ kvůli obrovským zásobám ledu mimo Arktidu a Antarktidu. Odtud se vlévá do jižní a jihovýchodní Asie, kde zajišťuje pitnou vodu, zavlažování a živobytí pro více než miliardu lidí. Klimatické změny už teď způsobují úbytek vody v suchých obdobích a náhlé záplavy během monzunů. Gigantická přehrada tuto situaci může ještě zhoršit.

Historie už ukázala, že přehrady v Himalájích narušují tok řek, ničí ekosystémy a zvyšují riziko katastrof. Nová přehrada nebude výjimkou – bude stát v seizmicky aktivní oblasti, kde se střetávají indická a euroasijská tektonická deska. To zvyšuje nebezpečí zemětřesení, sesuvů půdy a náhlých povodní při prasknutí přírodních hrází.

Brahmaputra je jednou z nejsilnějších a nejúrodnějších řek jižní Asie. Nese obrovské množství sedimentů, které formují úrodnou deltu v Bangladéši a východní Indii. Přehrada však bude zachycovat sedimenty, což naruší přirozený tok živin a ohrozí zemědělskou produkci v hustě osídleném regionu.

Zvláště ohrožené je území Sundarbans – mangrovové lesy na pobřeží Bangladéše a Indie, které jsou zapsané na seznamu UNESCO. Ztráta sedimentů zde může urychlit erozi a zvýšit zranitelnost oblasti vůči stoupající hladině moře.

Přestože Brahmaputra protéká několika zeměmi, žádná komplexní dohoda neexistuje. To ztěžuje spolupráci mezi Čínou, Indií a Bangladéšem. V Evropě přitom existují mezinárodní smlouvy, jako ta o ochraně Dunaje, do které je zapojeno 14 zemí a EU. V jihovýchodní Asii podobná ochrana chybí.

Výzkumy také ukazují nerovnováhu ve vědecké pozornosti – většina studií se zaměřuje na řeky v severních zemích, zatímco mnoho důležitých toků v globálním jihu je přehlíženo. Tamní výzkum je často řízen institucemi ze severu, což má dopad na výběr témat a lokalit a ignoruje urgentní místní problémy.

V Asii se nejvíce studují řeky jako Mekong nebo Indus, zatímco menší vodní toky – často klíčové pro místní komunity – zůstávají stranou. Podobně je tomu i v Africe, kde výzkumy často končí u obecných témat jako změna klimatu, bez potřebné infrastruktury pro hlubší analýzu.

Tyto opomíjené oblasti přitom čelí akutní vodní krizi, znečištění i dopadům klimatické změny. Nedostatek dat a výzkumu zde znemožňuje efektivní správu vodních zdrojů a ohrožuje životy milionů lidí.

Čína svým projektem nejen zásadně změní tok jedné z nejdůležitějších řek Asie, ale zároveň vyvolává otázku, jak zajistit spravedlivé a udržitelné využívání vody v celém regionu. Odpověď leží v posílení mezinárodní spolupráce, větší pozornosti věnované výzkumu globálního jihu a včetně místních komunit do rozhodovacích procesů. 

Související

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

Více souvisejících

elektrárny Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

včera

17. dubna 2025 21:53

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

17. dubna 2025 21:45

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland

Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy