Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.
Vláda za účasti prezidenta Hospodářské komory ČR Zdeňka Zajíčka a ředitele Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka diskutovala o zavedení nových cel ze strany USA na Evropskou unii a o možných dopadech na českou ekonomiku a domácnosti.
"S reprezentanty podnikatelského sektoru jsme probírali jednak možné dopady, ale samozřejmě také správný postup Evropské unie vůči této americké politice. Důležité je a panuje na tom shoda jak uvnitř vlády, tak i se zástupci podnikatelů: Nechceme celní válku. Celní válka by poškodila všechny. Je potřeba dělat takové kroky, které povedou k ochraně českých firem, a my pro to budeme dělat všechno," uvedl premiér Petr Fiala.
Pro Českou republiku je podle premiéra za této situace důležité, že je součástí Evropské unie. "Evropská unie je mezinárodně ekonomicky silná, je to velmoc obdobného významu jako Spojené státy nebo Čína," připomněl předseda vlády. "Jen je potřeba, abychom si to uvědomili, abychom podle toho začali chovat a abychom dělali víc pro konkurenceschopnost a prosperitu Evropy, celé naší ekonomiky, což prospěje samozřejmě i české ekonomice, našim firmám a našim občanům," konstatoval.
"Musíme reagovat operativně, protože situace se mění každým dnem. Ale současně je potřeba reagovat – a v tom máme také shodu – s chladnou hlavou, racionálně. Naším cílem musí být, abychom se cel zbavili, a ne abychom tu měli celní válku," řekl předseda vlády.
Vláda se se zástupci podnikatelů domluvila na dalších konkrétních krocích. Bude zřízena společná pracovní skupina, kterou bude koordinovat Ministerstvo průmyslu a obchodu a bude v první fázi sloužit především k co nejrychlejšímu předávání informací, které se týkají cel a dalších kroků, které bude EU podnikat ke zlepšení své situace, jako jsou například odstraňování bariér na jednotném vnitřním trhu nebo uzavírání dohod s dalšími státy a regiony.
Pro další vývoj jednání s USA je podle premiéra Fialy zásadní, aby země Evropské unie postupovaly jednotně. Cla v EU jsou plně v kompetenci Evropské komise a komisař pro obchod Maroš Šefčovič je v pravidelném kontaktu s partnery z USA. "Evropa nabízí nulová cla, je připravena vyjednávat. Primárním cílem je pokračovat v jednáních a dosáhnout smírného řešení, což opakovaně nabízíme, ale ze strany USA na to zatím není pozitivní reakce," uvedl premiér Fiala. "Pokud by pozitivní odpověď přesto nepřišla, je EU připravena adekvátně reagovat vlastními protiopatřeními, která budou cílená, proporční, dobře nastavená tak, aby co nejméně poškozovala naše firmy a občany. Musí cílit na zboží, které jsme případně schopni nahradit odjinud," dodal premiér Fiala.
Členové vlády se zástupci průmyslu diskutovali také o tom, jak za současné situace podpořit české firmy a ekonomiku. "Důležité určitě je vytvořit obranu před záplavou levného zboží ze strany Číny. Nemůžeme připustit, aby se Evropa stala prostorem, kde Čína bude udávat zboží, které už nemůže dodávat na americký trh. To by určitě mělo poškodit naše firmy, proto je rozumná politika v tomto směru proti Číně na místě. Evropská komise je připravena v případě potřeby aktivovat nástroje na ochranu obchodu. Jednoznačně v zájmu našich firem, protože jsme exportně orientovaná ekonomika a naše firmy jsou stále úspěšnější na zahraničních trzích, je soustředit se maximálně na jiné trhy, než je ten americký, uzavíráním smluv s dalšími regiony," řekl premiér Fiala a připomněl připravovanou obchodní dohodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy sdruženými v MERCOSUR nebo jednání s dalšími velkými trhy, například s Indií a státy jihovýchodní Asie.
Vláda dnes schválila také Národní plán rozvoje geriatrické péče v České republice do roku 2035, který má připravit systém péče zaměřený na geriatrické pacienty na demografické změny spojené se stárnutím populace. Projednala rovněž návrh koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým jaderným palivem pro období let 2025 až 2035 s výhledem po roce 2050, jenž reaguje na změny v legislativě, na vývoj situace v zajišťování úložišť radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného paliva i na nutné změny, které čekají českou jadernou energetiku v příštích desetiletích. U příležitosti státního svátku Dně vítězství 8. května navrhla také prezidentu republiky několik povýšení do generálských nebo v rámci generálských hodností. Mezi nově povýšenými za vynikající práci mají být například ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka nebo ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Vladimír Posolda.
Související

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Česko udělalo další strategický krok pro dostavbu Dukovan
Vláda ČR , Petr Fiala (ODS) , EU (Evropská unie) , clo , USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
před 1 hodinou

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
před 2 hodinami

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
před 2 hodinami

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
před 3 hodinami

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
před 4 hodinami

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
před 5 hodinami

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
před 6 hodinami

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
před 6 hodinami

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
před 6 hodinami

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
před 7 hodinami

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
před 8 hodinami

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
před 10 hodinami

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
před 11 hodinami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 12 hodinami

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera
Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
Volba prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přichází ve chvíli, kdy se Spojené státy zmítají v polarizaci a Bílý dům obývá prezident Donald Trump. Nový pontifik, chicagský rodák Robert Francis Prevost (69), přijal jméno Lev XIV. a jeho zvolení je vnímáno nejen jako výsledek duchovní volby, ale i jako odpověď na sílící politické napětí uvnitř samotné americké církve.
Zdroj: Libor Novák