Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.
V průběhu války byly všechny kroky Západu směrem k eskalaci – od dodávek stíhacích letounů po dlouhodosahové rakety – doprovázeny ruskými varováními před „vážnými důsledky“. Přesto nedošlo k žádné přímé odvetě vůči Spojeným státům ani jejich spojencům v NATO. Tato předvídatelná absence reakce vedla k názoru, že Putinovy jaderné hrozby jsou spíše blufem než skutečnou hrozbou.
Tento přístup je však nebezpečně zjednodušující. Předpoklad, že eskalace Západu vůči Rusku bude pokračovat bez rizika vážných následků, podceňuje dynamiku eskalace a ignoruje rostoucí konvenční vojenské schopnosti Moskvy. Eskalace totiž není lineární proces a její dynamiku je obtížné předvídat.
Putinova hrozba jaderné odvety je často chápána jako nástroj diplomatického nátlaku. Opakované provokace však mohou postupně zvyšovat tlak na ruské rozhodovací orgány a přiblížit je bodu zlomu, kdy by mohly jednat rozhodněji, aby potvrdily svou důvěryhodnost. Historie ukazuje, že křížení tzv. „červených linií“ nemusí vždy vést k okamžité reakci, ale riziko odložené eskalace zůstává.
Navzdory předpokladu, že jaderné zbraně jsou spíše odstrašující prostředek než reálná hrozba, Rusko disponuje taktickými jadernými zbraněmi s technologií „dial-to-yield“, která umožňuje přizpůsobit sílu exploze konkrétnímu scénáři. Takové technologie zvyšují riziko jejich použití na bojišti.
Vedle rizika jaderného konfliktu však nelze ignorovat ani ruské konvenční schopnosti. Vývoj nových zbraní, jako je hypersonická balistická střela „Oreshnik“, umožňuje Rusku reagovat na eskalaci Západu bez použití jaderných zbraní. Tato zbraň je navržena tak, aby obcházela systémy protivzdušné obrany, a její schopnosti mohou v budoucnu výrazně posílit ruský vojenský potenciál.
Eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou se již projevila intenzivními útoky na ukrajinskou infrastrukturu. Do budoucna by Moskva mohla ještě více rozšířit okruh cílů nebo své válečné cíle, například se pokusit získat strategicky významná města jako Oděsa či Charkov.
Západní strategie eskalace, která měla Rusko přimět k ústupu, se zatím ukázala jako neúčinná. Namísto oslabení ruských schopností konflikt prodloužila a umožnila Moskvě přeměnit svůj latentní vojenský potenciál na konkrétní sílu.
Ukrajina mezitím čelí vážným problémům. Nedostatek lidských zdrojů, vysoké ztráty a vyčerpání vojenských kapacit zvyšují riziko organizačního zhroucení. Spojené státy proto tlačí na Kyjev, aby snížil věk branců na osmnáct let a hledal způsoby, jak doplnit své síly.
Pokračující eskalace není pro Ukrajinu udržitelná. Pro Západ je nutné přehodnotit dosavadní strategii a uznat ruské bezpečnostní obavy. Pokud Spojené státy a Evropa nezmění přístup, riziko dalšího prodloužení konfliktu a větších ztrát zůstane vysoké.
Pro Ukrajinu je praktickou i morální cestou snaha o diplomatické řešení. Uzavření míru na základě kompromisů bude nepochybně obtížné, ale další prodlužování války by pro zemi znamenalo ještě větší utrpení. Jakékoli řešení konfliktu musí být založeno na reálném hodnocení situace, nikoli na nerealistických očekáváních ohledně eskalační dominance Západu.
Související

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
válka na Ukrajině , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl
před 49 minutami

Chceme jednat s Kyjevem a prošetřit útoky na civilní cíle, prohlásil Putin. Pak poslal drony a bomby na civilisty
před 1 hodinou

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?
před 2 hodinami

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 3 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera
Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
Dnešní ráno přineslo smutnou zprávu – papež František zemřel ve věku 88 let. Informaci potvrdil Vatikán v oficiálním prohlášení vydaném kolem půl desáté dopoledne, podle kterého pontifik skonal ve svém vatikánském sídle v 7:35 středoevropského letního času.
Zdroj: Libor Novák