Smrt papeže Františka otřásla nejen katolickým světem, ale i širokou veřejností napříč kontinenty. V úterý ráno se ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby v 9:00 rozhodli o datu pohřbu a dalších podrobnostech posledního rozloučení s hlavou katolické církve.
Toto setkání představuje začátek tzv. generálních kongregací, sérií schůzek, během nichž se řeší nejen pohřební obřady, ale také organizační záležitosti v období sede vacante – tedy doby bez papeže. Jedním z hlavních bodů úterního jednání bude stanovení přesného okamžiku, kdy bude tělo papeže Františka přeneseno do baziliky svatého Petra. Tam budou moci věřící i široká veřejnost vzdát poslední hold muži, který měnil církev.
Podle pondělního vyjádření Vatikánu by mohlo k tomuto přemístění dojít již ve středu ráno. Následně bude následovat devítidenní oficiální smutek, známý jako Novendiales, během nějž se konají modlitby a liturgie za zesnulého pontifika. Pohřeb samotný by se měl konat mezi čtvrtým a šestým dnem po smrti, jak bývá obvyklé.
Nyní, když se svět chystá rozloučit s tímto výjimečným papežem, se znovu vynořují jeho slova a činy. Otázka, kterou často kladl – „Jaký svět chceme zanechat našim dětem?“ – zůstává po jeho smrti aktuálnější než kdy jindy.
S úterním jednáním kardinálů se tak pomalu uzavírá jedna významná kapitola moderních dějin katolické církve. V nejbližších dnech bude rozhodnuto o přesném průběhu pohřbu, který přiláká pozornost nejen církevních představitelů, ale i státníků z celého světa.
Smutek však překračuje hranice náboženství. Papež František se stal morálním hlasem globálního svědomí, symbolem skromnosti, pokory a neúnavného boje za důstojnost každého člověka i ochranu společného domova – planety Země.
Když v roce 2013 argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio přijal jméno František, šlo o volbu symbolickou. Jako první papež v historii si zvolil jméno po svatém Františkovi z Assisi, patronu chudých, ale i ekologie. Právě péče o planetu a kritika konzumního životního stylu se staly jedněmi z hlavních témat jeho pontifikátu.
Papež František v roce 2015 vydal přelomovou encykliku Laudato si', která ostře poukazovala na devastující dopady klimatických změn, zejména na chudé populace. Přitom obviňoval bohaté státy z větší odpovědnosti za ekologickou krizi. Papež varoval, že planeta se blíží „bodu zlomu“, a vyzýval k rychlému odklonu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům.
Sám žil v souladu se svými názory. Odmítal papamobil i limuzínu, preferoval jednoduchý byt místo vatikánských paláců a nesl se v duchu prostoty i při ceremoniích. Už při prvním vystoupení na balkónu Svatopetrského náměstí po svém zvolení působil jako muž, který chce být blízký lidem – ne jako vzdálený monarcha.
„Ach, jak bych si přál chudou církev pro chudé,“ pronesl tehdy. A touto větou předznamenal, že jeho pontifikát nebude o okázalosti, ale o službě. Rozhovory vedl vestoje, neusedal na trůn. Raději než izolovaná ochranka si vybral spolujízdu autobusem s ostatními kardinály.
Papež František se nebál otevírat těžká témata. Mluvil o sociální spravedlnosti, potřebě přijímání migrantů, ale i o vnitřních reformách církve. Jeho kritici mu někdy vyčítali přílišnou otevřenost nebo progresivní postoje, ale pro miliony věřících představoval člověka, který naslouchá a jedná.
15. května 2026 12:35
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Aktuálně se děje
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
včera
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
včera
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno 16. května 2026 22:39
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
16. května 2026 20:55
Poslední sbohem pro Oskara Petra. Rozloučit se přišli slavní hudebníci
Hudebníci se v tomto týdnu rozloučili s geniálním hitmakerem Oskarem Petrem, autorem slavných písniček z repertoáru Lucie, Davida Kollera či Anety Langerové. Petr zemřel na konci dubna, bylo mu 73 let.
Zdroj: Lucie Podzimková