Írán a Saúdská Arábie se dohodly na obnovení diplomatických vztahů, které přerušily v roce 2016. Oznámení Teheránu posléze potvrdil i Rijád s tím, že dohoda byla uzavřena v Pekingu. Zlepšení vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem by podle televize Al-Džazíra mohlo mít pozitivní vliv na bezpečnost v regionu, zejména v Jemenu, ale také v Sýrii nebo Libanonu, kde tyto země podporují soupeřící strany konfliktu.
"Výsledkem rozhovorů mezi Íránem a Saúdskou Arábií je dohoda o obnovení diplomatických vztahů a znovuotevření ambasád ... do dvou měsíců," uvedla dnes íránská státní agentura IRNA. "Ministři zahraničí obou zemí se setkají, aby připravili výměnu velvyslanců," dodala íránská agentura. Saúdskoarabská agentura SPA posléze dohodu potvrdila a uvedla, že země se dohodly na vzájemném respektování státní suverenity a nezasahování do vnitřních záležitostí a také na aktivaci dohody o bezpečnostní spolupráci z roku 2001.
Dohodu obou zemí označil vysoký čínský diplomat Wang I za "vítězství dialogu a míru". Přivítal ji i Bílý dům, jehož mluvčí ale poznamenal, že se teprve uvidí, zda "Írán bude dodržovat své závazky". "Je to pozitivní vývoj," komentoval obnovení vztahů šéf libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Naději na snížení napětí v regionu v něm vidí i Egypt, jak sdělilo tamní ministerstvo zahraničí.
Opačně hodnotí dohodu Izrael, pro který je Írán nepřátelskou mocností a který se už delší dobu snaží normalizovat vztahy se Saúdskou Arábií. "Pro Izrael je to závažný a nebezpečný vývoj a pro Írán podstatné politické vítězství," uvedl bývalý izraelský premiér Naftali Bennet. Podle šéfa izraelské opozice Jaira Lapida jde pro Izrael o "obrovský neúspěch".
Dohoda sunnitské Saúdské Arábie a šíitského Íránu by mohla mimo jiné pomoci mírovému řešení konfliktu v Jemenu, kde Rijád od roku 2015 bojuje na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům podporovaným Íránem. V Sýrii Teherán vojensky a politicky pomáhá režimu prezidenta Bašára Asada, zatímco Rijád po vypuknutí syrské občanské války v roce 2011 vyjádřil podporu některým povstaleckým skupinám. Saúdskou Arábii též znepokojuje íránský jaderný a raketový program. Teherán však tvrdí, že neusiluje o jadernou zbraň a že jeho raketový program je čistě obranný.
Diplomatické vztahy Írán a Saúdská Arábie přerušily v lednu 2016, když íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii. Teherán a Írán začaly jednat o obnově diplomatických vztahů v roce 2021, podle Al-Džazíry se ale rozhovory v Bagdádu týž rok zadrhly v souvislosti s parlamentními volbami v Iráku.
Dojednání dohody v Pekingu je podle agentury AP velkým diplomatických úspěchem pro Čínu, navíc v době, kdy Spojené státy v zemích Perského zálivu poněkud ztrácejí vliv. Naproti tomu Čína, která je předním dovozcem saúdskoarabské ropy, se ho v těchto zemích snaží rozšířit.
"Vítáme jakékoli úsilí pomoci ukončit válku v Jemenu a snížit napětí na Blízkém východě. Deeskalace a diplomacie společně s odstrašováním jsou klíčovými pilíři politiky (amerického) prezidenta (Joea) Bidena, vytyčenými za jeho loňské návštěvy v regionu," řekla agentuře Reuters mluvčí americké Národní bezpečnostní rady.
Související

Zelenskyj ohlásil další sankce, týkají se Ruska, Íránu a Sýrie

Írán podle CNN dostává od Rusů západní zbraně na Ukrajině
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 42 minutami

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá
před 46 minutami

Ukrajinci tvrdí, že se Rusové stáhli z Nové Kachovky na jihu země
Aktualizováno před 49 minutami

Státní zdroje na transformaci České pošty podléhají notifikaci, uvedl Havlíček
před 50 minutami

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN
Aktualizováno před 1 hodinou

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj
před 1 hodinou

Pavel a Lipavský řešili koordinaci české zahraniční politiky
Aktualizováno před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců
Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, další poskytne Polsko
Aktualizováno před 1 hodinou

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa
před 1 hodinou

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda
před 2 hodinami

Dva ukrajinští vojáci z pluku Azov dostali od ruského soudu 25 let
před 2 hodinami

Polsko neotevře hraniční přechod s Běloruskem, dokud budou vězněni novináři
před 2 hodinami

Ukrajinským dětem uneseným do Ruska tvrdili, že se jich rodiče zřekli
před 2 hodinami

Pekarová v Koreji jednala o automobilovém průmyslu i moderních technologiích
Aktualizováno před 2 hodinami

Putin se má v srpnu vydat do JAR. Africká země se tak musí zabývat zatykačem ICC
před 2 hodinami

V Kongresu zpovídají ředitele TikToku, kterému hrozí v USA zákaz
před 3 hodinami

Ve Francii probíhá další kolo stávek, nejezdí vlaky, část škol je uzavřena
před 3 hodinami

Žádné UFO. Vědcům se podařilo objasnit záhadu tělesa Oumuamua
Aktualizováno před 3 hodinami

EK je na dobré cestě k dohodě o syntetických palivech s Německem, řekl Scholz
před 3 hodinami
UEFA vyšetřuje Barcelonu kvůli možné korupci, hrozí jí i vyloučení z Ligy mistrů
Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) začala vyšetřovat Barcelonu v souvislosti s kauzou možného ovlivňování rozhodčích. Katalánskému klubu, který čelí obvinění z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů, hrozí i vyloučení z Ligy mistrů.
Zdroj: ČTK