Izrael a Polsko se po letitých sporech zase usmířily

Izraelský ministr zahraničí Eli Kohen se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem podepsal dohodu o obnovení cest izraelských studentů do bývalých nacistických koncentračních táborů na území Polska. Izraelský tisk minulý týden dohodu avizoval jako krok na cestě k úplnému obnovení izraelsko-polských vztahů, které v posledních letech kalily spory kvůli polským zákonům ohledně holokaustu a s tím souvisejícím omezením restitucí. Oba státy kvůli tomu načas odvolaly své velvyslance - v polském případě až dosud.

Kohen dnes uvedl, že se polský velvyslanec po dvou letech vrátí do Izraele. "Přijel jsem sem, abych obnovil vztahy mezi našimi zeměmi. Jsem šťastný, že jsme se dohodli na návratu polského velvyslance do Izraele," řekl izraelský ministr na společné tiskové konferenci se svým polským protějškem. "Je to důležitý okamžik ve vztazích mezi našimi zeměmi," dodal.

Kohenova návštěva je první na úrovni ministra zahraničí od roku 2018. Následovat má návštěva izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga, který se má příští měsíc zúčastnit akcí k 80. výročí povstání ve varšavském židovském ghettu, uvedl Rau.

Židovští studenti středních škol vyjížděli do bývalých nacistických koncentračních táborů v Polsku, aby si rozšířili informace o vyvraždění milionů Židů za druhé světové války a uctili jejich památku. Podle serveru The Times of Israel se těchto cest před pandemií covidu-19 účastnilo na 40.000 studentů ročně. Tyto vzdělávací cesty loni zrušila izraelská strana. Podle některých zdrojů proto, že Polsko naléhalo na Izrael, aby se jeho studenti neučili o případech polských občanů kolaborujících za války s nacisty.

V posledních letech se izraelsko-polské vztahy zhoršily kvůli sporům ohledně polských zákonů, které Izrael vnímal jako zlehčování činů některých Poláků za holokaustu a které omezily nároky obětí holokaustu a jejich příbuzných na restituce majetku.

Dohodu o obnovení cest studentů do koncentračních táborů už tento měsíc přivítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle serveru The Times of Israel řekl, že lekce o holokaustu se mohou vést mnoha způsoby, ale že nejlepší je vidět na vlastní oči místa, kde se holokaust odehrál.

Rau dnes podle agentury PAP prohlásil, že dohoda umožňuje polské straně na stejných principech organizovat vzdělávací návštěvy v Izraeli, a to díky tomu, že polská strana během ročního vyjednávání trvala na rovnoprávnosti a reciprocitě. Závazek zajistit bezpečnost přitom bude spočívat na přijímající straně, což má urovnat spory ohledně ozbrojených izraelských strážců provázejících školní výpravy. Ty by se napříště měly v Polsku dozvědět také něco o polských dějinách a dějinách tisíciletého soužití Poláků s Židy.

Kohen řekl, že doufá, že zakrátko bude mít možností přivítat ve své vlasti polského kolegu.

Související

Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 
Izrael, Jeruzalém

Izraelci se zdráhají pomoci Ukrajině. Zlomem může být výstražný systém proti ruským raketám

Izrael se od začátku války na Ukrajině vyhýbá přímé vojenské pomoci napadené zemi, za což si několikrát vysloužil kritiku. Podle serveru Foreign Policy je důvod jednoduchý – bezpečnost. Syrským vzdušným prostorem se prohánějí ruská letadla a Izraelci zde potřebují bojovat proti Islámských revolučním gardám. Což jim Kreml z vlastního zájmu s přimhouřeným okem povoluje.

Více souvisejících

Izrael Polsko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 36 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy