Jak se v Rusku mluví o Ukrajině? Vláda už nepopírá ztráty, hovoří se o válce

Válka na Ukrajině trvá už dva a půl roku a její dopady na ruský jazyk a literaturu jsou značné. Zatímco provládní organizace vytvářejí propagandistické materiály, kritici režimu se bojí vyjádřit své názory dokonce i v soukromí,  uvedl server Hindustian Times.

Původně bylo slovo "válka" zakázáno a nahrazeno zkratkou "SVO" (speciální vojenská operace). Postupně se však "válka" vrátila do oficiálního jazyka, ale pouze v kontextu konfliktu, který Rusko prezentuje jako obranný proti Ukrajině a Západu.

Provládní autorka Nina Popovová vnímá nárůst vlasteneckých básní a písní jako důkaz, že konflikt zasahuje celou společnost. Její Svaz ruských spisovatelů vydal antologii oslavující ruské vojáky na Ukrajině. Slogan "Přidejte se k našim lidem!" má podle ní evokovat ducha bratrství a sbližování.

Linguisté, kteří si přáli zůstat v anonymitě, hovořili s agenturou AFP o změně vnímání války. Z původního slibu rychlého vítězství se konflikt proměnil v pomstu za padlé kamarády.

Vláda už nepopírá ztráty a používá eufemismy jako "dvě stovky" pro označení obětí a "tři stovky" pro označení zraněných. Vznikl také slovník SVO s armádním žargonem a novými pojmenováními pro mobilizované vojáky.

Kritici války se podle AFP uchylují k autocenzuře a mlčení kvůli obavám o vlastní bezpečnost. Zatýkání za kritiku konfliktu a donášení, podobné tomu z dob Sovětského svazu, jsou na vzestupu. Mnozí se bojí otevřeně mluvit i doma ze strachu, že Alisa, virtuální asistentka ruského internetového vyhledávače Yandex, by mohla sdílet jejich údaje s úřady.

Podle sociologů kritické hlasy utichly také proto, že mobilizace běžného obyvatelstva je omezená a noví rekruti jsou většinou dobrovolníci s relativně dobrým platem. Někteří dřívější kritici nyní zastávají postoj "Když jsme válku začali, musíme ji i ukončit", cituje AFP. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy