Jak zabránit opakování pandemie? Šéf WHO je znepokojen

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyjádřil v pondělí obavy ohledně možnosti uzavření nové mezinárodní smlouvy o prevenci a boji proti budoucím pandemiím.   

194 členských států WHO jedná o dohodě, která by zvýšila připravenost na budoucí zdravotní katastrofy nebo by jim předcházela. Původně se očekávalo, že dohoda bude schválena na výročním zasedání Světového zdravotnického shromáždění (WHA) v květnu tohoto roku.

Tedros na zahájení zasedání Výkonné rady WHO v Ženevě připomněl zemím, že se světoví lídři zavázali vyřešit jednání o této dohodě a dodatcích k mezinárodním zdravotním předpisům do května letošního roku.

Vyjádřil však obavy, že členské státy tento závazek možná nesplní, a zdůraznil, že zbývá málo času a několik otázek ještě zůstává nevyřešeno. Podle něj by neschválení dohody bylo "promarněnou příležitostí, kterou nám příští generace nemusí odpustit".

Vyzval členské státy, aby naléhavě pracovaly na dosažení konsensu o silné dohodě, která by ochránila budoucí generace před pandemiemi. Světové zdravotnické shromáždění je plánováno na konec května do začátku června 2024.

WHO už dříve vyjádřila znepokojení nad globálním přístupem k onemocnění covid-19. Maria Van Kerkhove, americká epidemioložka a expertka WHO na covid, v Ženevě prohlásila, že ačkoli aktuálně není krize, covid-19 stále představuje hrozbu pro celosvětové zdraví.

Van Kerkhove upozornila na nedostatečné očkování a nedostatečné přijímání ochranných opatření, jako je nošení roušek na místech s vysokou koncentrací lidí. Podle ní by lidé s příznaky nemoci měli nadále zůstávat doma.

Dodala, že asi šest procent lidí, kteří onemocněli covid-19 s příznaky, trpí dlouhodobými komplikacemi, zahrnujícími únavu, neurologická onemocnění a srdeční choroby.

Van Kerkhove zdůraznila, že vakcíny jsou účinnou ochranou před závažným průběhem onemocnění.

Navrhla, aby osoby starší 75 let a jedinci s jinými onemocněními nebo oslabeným imunitním systémem dostávali posilovací dávky každých šest až 12 měsíců.

WHO kritizovala nedostatečné testování v mnoha zemích, což pravděpodobně vede k podhodnocení skutečného počtu případů nákazy. Analýzy odpadních vod naznačují, že ve společnosti cirkuluje dvakrát až devatenáctkrát více viru SARS-CoV-2, než oficiální údaje naznačují.

Do konce roku 2023 bylo WHO nahlášeno přibližně sedm milionů úmrtí na covid-19, ale Van Kerkhove uvádí, že skutečný počet úmrtí pravděpodobně bude nejméně třikrát vyšší.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanem Ghebreyesus v minulém týdnu upozornil na zvýšené šíření nemoci covid-19 v prosinci v důsledku nedávných svátků, s téměř 10 000 hlášenými úmrtími a 42% nárůstem hospitalizací ve více než 50 zemích, zejména v Evropě a Americe.

Tedros naznačil, že i přes pokles oproti vrcholu pandemie je tato úroveň úmrtí nepřijatelná.

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO: Evropa čelí závažné zdravotní krizi. Miliony lidí jsou v ohrožení

Evropa čelí závažné zdravotní krizi, která se táhne od raného dětství až po stáří. Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), zveřejněné v úterý, se v regionu dramaticky zvyšuje výskyt duševních onemocnění mezi mladými lidmi, stagnuje proočkovanost a chronická onemocnění, jako je obezita či srdeční choroby, ohrožují životy milionů lidí.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy