Kaczyński viní mladé ženy z nízké porodnosti v Polsku, pijí prý moc alkoholu

Předseda polské vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS) a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński vyvolal pobouření vyjádřením, že za nízkou porodnost v Polsku částečně mohou mladé ženy, které nadměrně pijí alkohol. Opoziční strana Levice (Lewica) dnes oznámila, že na politika podala oficiální stížnost parlamentnímu etickému výboru, napsala agentura DPA.

"Pokud bude nadále přetrvávat situace, že mladé ženy do 25 let pijí stejně jako jejich mužští vrstevníci, žádné děti nebudou," prohlásil třiasedmdesátiletý Kaczyński. Řekl také, že muži mohou nadměrně pít 20 let, než se z nich stanou alkoholici, zatímco u žen jsou to jen dva roky.

Porodnost v Polsku byla v roce 2020 přibližně 1,4 dítěte na ženu. V České republice to bylo 1,7, v Německu 1,5 a ve Francii 1,8.

Slova předsedy PiS vyvolala kritiku nejen mezi veřejností, zejména ženami, ale i mezi politiky a odborníky na léčbu závislostí.

Aleksandra Gajewská ze středopravicové strany Občanská platforma řekla televizi TVN24, že Kaczyński "pozvedává žvásty na úroveň politického jazyka". Uvedla také, že ze strany Kaczyńského může jít o snahu odpoutat pozornost od jiných politických problémů. "Je jen bezohledným podlým cynikem, nebo chorobným šílencem?" řekla Gajewská.

Robert Biedroń z opoziční Levice označil Kaczyńského výroky za "hanebná prohlášení".

Moderátorka TVN24 na svůj instagramový profil přidala svoji fotografii, na níž si zvedá k nosu sklenici vína, kterou okomentovala slovy: "Na zdraví ve výparech absurdity".

Kaczyński na setkání s voliči v polském Elku, kde kontroverzní výroky pronesl, také řekl, že v 80. letech spolupracoval jako primář oddělení pro alkoholiky s "nejlepším specialistou na alkoholismus v Polsku" a jako lékaři se mu povedlo vyléčit z alkoholismu "třetinu mužů a žádnou ženu". "Takže vám radím, abyste si na to dávali pozor," dodal předseda PiS. Zdůraznil ale, že není zastáncem velmi raného mateřství, protože "na matku musí žena dozrát".

Související

Více souvisejících

Jaroslaw Kaczyński Polsko porodnost

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy