Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin

Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami se postupně uchýlila ke konci a v úterý američtí občané definitivně rozhodnou o tom, kdo obsadí místo šéfa Bílého domu na následující čtyři roky. Kandidátka na historicky první prezidentku USA Kamala Harrisová stojí proti ostřílenému republikánskému exprezidentovi Donaldu Trumpovi.

Šedesátiletá Harrisová se narodila v kalifornském Oaklandu otci jamajského původu Donaldu J. Harrisovi a matce tamilského původu Shayamale Gopalanové. Po studiích politologie a ekonomie na Howardově univerzitě v roce 1986 pokračovala na Kalifornské univerzitě v Hastings College of the Law, kde získala právnický titul.

Podle dostupných informací si začala budovat kariéru v oblasti soudů jako energická a odhodlaná právnička. Svoji právnickou kariéru začala v roce 1990 jako zástupkyně státního zástupce v okrese Alameda, kde se zaměřovala na případy sexuálních zločinů a dětských zneužívání. Roku 2003 nakonec byla zvolena státní zástupkyní v San Franciscu.

Její přístup k trestnímu právu byl poměrně přísný, zejména v oblasti násilných trestných činů, ale zároveň byla otevřená reformám, například se zasazovala o rehabilitační programy namísto věznění pro drogové delikventy.

V roce 2011 se stala generální prokurátorkou Kalifornie, kde pokračovala ve své práci na reformách a stala se známou pro svůj boj za práva zranitelných skupin, ochranu spotřebitelů a silný postoj vůči korupci. Byla také kritizována za svůj postoj k policejní reformě a některým tvrdým zákrokům.

Do politiky vstoupila v lednu 2017, kdy byla zvolena senátorkou za stát Kalifornie. V této pozici zůstala až do úvodu roku 2021. Tehdy se dostala společně se současným prezidentem Joem Bidenem do Bílého domu, kde zastává post viceprezidentky. Stala se první ženou na tomto postu – a zároveň první osobou africkou či jihoasijského původu.

Biden ji předal náročnou agendu – migraci. Harrisová je pověřena řešením složité otázky migrace, zejména se zaměřením na řešení příčin nelegální migrace z Latinské Ameriky. Jedná se především o spolupráci a s Mexikem a diplomatická jednání se Salvadorem, Guatemalou a Hondurasem (tzv. Severní trojúhelník). „Musíme se zabývat tím, co se děje v Severním trojúhelníku, a řešit to způsobem, který není jen o diplomacii, ale o sbližování našich spojenců,“ řekla tehdy Harrisová.

Jednou z priorit Harrisové je boj proti změně klimatu a podpora udržitelného rozvoje. Podporuje programy zaměřené na investice do obnovitelných zdrojů energie a ekologické infrastruktury, jako je výstavba zelených budov a podpora elektrifikace dopravy.

Během svého působení se rovněž zaměřuje na podporu práv žen a menšin. Jako viceprezidentka usiluje o ochranu reprodukčních práv žen, včetně práva na přístup k interrupcím a zdravotní péči.

Harrisová hrála významnou roli při posilování transatlantické spolupráce, zvláště v rámci NATO a spojeneckých vztahů se zeměmi Asie. Aktivně se podílí na diplomatických iniciativách a podporuje americkou strategii vůči Číně a Rusku, přičemž klade důraz na hodnoty demokracie a lidských práv.

Harrisová čelí také silné kritice, a to zejména v otázkách migrace a policejní reformy, kdy někteří aktivisté a političtí oponenti poukazují na nedostatečný pokrok v těchto oblastech.

Související

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 24 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy