Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami se postupně uchýlila ke konci a v úterý američtí občané definitivně rozhodnou o tom, kdo obsadí místo šéfa Bílého domu na následující čtyři roky. Kandidátka na historicky první prezidentku USA Kamala Harrisová stojí proti ostřílenému republikánskému exprezidentovi Donaldu Trumpovi.
Šedesátiletá Harrisová se narodila v kalifornském Oaklandu otci jamajského původu Donaldu J. Harrisovi a matce tamilského původu Shayamale Gopalanové. Po studiích politologie a ekonomie na Howardově univerzitě v roce 1986 pokračovala na Kalifornské univerzitě v Hastings College of the Law, kde získala právnický titul.
Podle dostupných informací si začala budovat kariéru v oblasti soudů jako energická a odhodlaná právnička. Svoji právnickou kariéru začala v roce 1990 jako zástupkyně státního zástupce v okrese Alameda, kde se zaměřovala na případy sexuálních zločinů a dětských zneužívání. Roku 2003 nakonec byla zvolena státní zástupkyní v San Franciscu.
Její přístup k trestnímu právu byl poměrně přísný, zejména v oblasti násilných trestných činů, ale zároveň byla otevřená reformám, například se zasazovala o rehabilitační programy namísto věznění pro drogové delikventy.
V roce 2011 se stala generální prokurátorkou Kalifornie, kde pokračovala ve své práci na reformách a stala se známou pro svůj boj za práva zranitelných skupin, ochranu spotřebitelů a silný postoj vůči korupci. Byla také kritizována za svůj postoj k policejní reformě a některým tvrdým zákrokům.
Do politiky vstoupila v lednu 2017, kdy byla zvolena senátorkou za stát Kalifornie. V této pozici zůstala až do úvodu roku 2021. Tehdy se dostala společně se současným prezidentem Joem Bidenem do Bílého domu, kde zastává post viceprezidentky. Stala se první ženou na tomto postu – a zároveň první osobou africkou či jihoasijského původu.
Biden ji předal náročnou agendu – migraci. Harrisová je pověřena řešením složité otázky migrace, zejména se zaměřením na řešení příčin nelegální migrace z Latinské Ameriky. Jedná se především o spolupráci a s Mexikem a diplomatická jednání se Salvadorem, Guatemalou a Hondurasem (tzv. Severní trojúhelník). „Musíme se zabývat tím, co se děje v Severním trojúhelníku, a řešit to způsobem, který není jen o diplomacii, ale o sbližování našich spojenců,“ řekla tehdy Harrisová.
Jednou z priorit Harrisové je boj proti změně klimatu a podpora udržitelného rozvoje. Podporuje programy zaměřené na investice do obnovitelných zdrojů energie a ekologické infrastruktury, jako je výstavba zelených budov a podpora elektrifikace dopravy.
Během svého působení se rovněž zaměřuje na podporu práv žen a menšin. Jako viceprezidentka usiluje o ochranu reprodukčních práv žen, včetně práva na přístup k interrupcím a zdravotní péči.
Harrisová hrála významnou roli při posilování transatlantické spolupráce, zvláště v rámci NATO a spojeneckých vztahů se zeměmi Asie. Aktivně se podílí na diplomatických iniciativách a podporuje americkou strategii vůči Číně a Rusku, přičemž klade důraz na hodnoty demokracie a lidských práv.
Harrisová čelí také silné kritice, a to zejména v otázkách migrace a policejní reformy, kdy někteří aktivisté a političtí oponenti poukazují na nedostatečný pokrok v těchto oblastech.
Související
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
prezidentské volby USA 2024 , Kamala Harrisová
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 24 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 2 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 3 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák