Kampaň před listopadovými prezidentskými volbami se postupně uchýlila ke konci a v úterý američtí občané definitivně rozhodnou o tom, kdo obsadí místo šéfa Bílého domu na následující čtyři roky. Kandidátka na historicky první prezidentku USA Kamala Harrisová stojí proti ostřílenému republikánskému exprezidentovi Donaldu Trumpovi.
Šedesátiletá Harrisová se narodila v kalifornském Oaklandu otci jamajského původu Donaldu J. Harrisovi a matce tamilského původu Shayamale Gopalanové. Po studiích politologie a ekonomie na Howardově univerzitě v roce 1986 pokračovala na Kalifornské univerzitě v Hastings College of the Law, kde získala právnický titul.
Podle dostupných informací si začala budovat kariéru v oblasti soudů jako energická a odhodlaná právnička. Svoji právnickou kariéru začala v roce 1990 jako zástupkyně státního zástupce v okrese Alameda, kde se zaměřovala na případy sexuálních zločinů a dětských zneužívání. Roku 2003 nakonec byla zvolena státní zástupkyní v San Franciscu.
Její přístup k trestnímu právu byl poměrně přísný, zejména v oblasti násilných trestných činů, ale zároveň byla otevřená reformám, například se zasazovala o rehabilitační programy namísto věznění pro drogové delikventy.
V roce 2011 se stala generální prokurátorkou Kalifornie, kde pokračovala ve své práci na reformách a stala se známou pro svůj boj za práva zranitelných skupin, ochranu spotřebitelů a silný postoj vůči korupci. Byla také kritizována za svůj postoj k policejní reformě a některým tvrdým zákrokům.
Do politiky vstoupila v lednu 2017, kdy byla zvolena senátorkou za stát Kalifornie. V této pozici zůstala až do úvodu roku 2021. Tehdy se dostala společně se současným prezidentem Joem Bidenem do Bílého domu, kde zastává post viceprezidentky. Stala se první ženou na tomto postu – a zároveň první osobou africkou či jihoasijského původu.
Biden ji předal náročnou agendu – migraci. Harrisová je pověřena řešením složité otázky migrace, zejména se zaměřením na řešení příčin nelegální migrace z Latinské Ameriky. Jedná se především o spolupráci a s Mexikem a diplomatická jednání se Salvadorem, Guatemalou a Hondurasem (tzv. Severní trojúhelník). „Musíme se zabývat tím, co se děje v Severním trojúhelníku, a řešit to způsobem, který není jen o diplomacii, ale o sbližování našich spojenců,“ řekla tehdy Harrisová.
Jednou z priorit Harrisové je boj proti změně klimatu a podpora udržitelného rozvoje. Podporuje programy zaměřené na investice do obnovitelných zdrojů energie a ekologické infrastruktury, jako je výstavba zelených budov a podpora elektrifikace dopravy.
Během svého působení se rovněž zaměřuje na podporu práv žen a menšin. Jako viceprezidentka usiluje o ochranu reprodukčních práv žen, včetně práva na přístup k interrupcím a zdravotní péči.
Harrisová hrála významnou roli při posilování transatlantické spolupráce, zvláště v rámci NATO a spojeneckých vztahů se zeměmi Asie. Aktivně se podílí na diplomatických iniciativách a podporuje americkou strategii vůči Číně a Rusku, přičemž klade důraz na hodnoty demokracie a lidských práv.
Harrisová čelí také silné kritice, a to zejména v otázkách migrace a policejní reformy, kdy někteří aktivisté a političtí oponenti poukazují na nedostatečný pokrok v těchto oblastech.
Související
Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor
Petr Pavel píše Trumpovi: I vy můžete přinést našim občanům mír a prosperitu
prezidentské volby USA 2024 , Kamala Harrisová
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Patová situace prolomena. Ukrajina čelí nejhorším ztrátám za poslední dva roky
před 1 hodinou
Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR
před 2 hodinami
Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?
před 2 hodinami
Jižní Korea na nohou. Politici i veřejnost chtějí prezidentovu hlavu, Sok-jol čelí impeachmentu
před 4 hodinami
Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak
včera
Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo
včera
Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana
včera
Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?
včera
EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá
včera
NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území
včera
Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin
včera
Jižní Korea vyhlásila výjimečný stav. Kvůli KLDR zavádí stanné právo
včera
Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael
včera
Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku
včera
Česku se zatykač na Netanjahua nelíbí. Zvažuje zastavení financování ICC
včera
Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců
včera
Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám
včera
Jak efektivní jsou vojáci z KLDR? Režim zadržuje jejich rodiny, aby se vůbec vrátili domů
včera
Rozpad Bašárova režimu je reálná alternativa. Turkům jde i o likvidaci životaschopné Sýrie, míní expert
včera
Vzdejte se území za příměří, navrhují Ukrajině. Jenže Putin o to vůbec nestojí, varují experti
Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války (ISW) Vladimir Putin odmítá jakoukoliv formu vyjednávání s Ukrajinou, která by vedla k něčemu jinému než k úplné kapitulaci Kyjeva. Upozornil na to server SkyNews.
Zdroj: Libor Novák